Dodas mežā, lai mācītos cirst eglītes

3_cv

Pirmssvētku gaidās apvienojās studenti un pasniedzēji, lai uzkrāto pieredzi un zināšanas meža jautājumos nodotu Jelgavas jaunajai paaudzei.

Tuvojoties gada gaišākajiem svētkiem, ģimenes pošas ceļam, lai plašajos meža masīvos izvēlētos sev tīkamāko eglīti. Tā ir tradīcija, kas gadsimtu garumā nesusi līdzi tās īpašās Ziemassvētku emocijas, kas mājojušas mūsu sirdīs, acīm raugoties uz krāšņi rotāto kociņu.

Pieredze rāda, ka sabiedrības zināšanas par to, ko tad galu galā drīkst cirst, un ko nedrīkst, mēdz būt paskopas. Tāpēc, 9. decembrī Latvijas Lauksaimniecības universitātes studentu biedrības «Šalkone» pārstāvji kopā ar Meža fakultātes (MF) pasniedzēju Solveigu Luguzu devās uz Ozolnieku novada apkaimes mežaudzēm, lai iepazīstinātu Jelgavas 4. sākumskolas skolēnus ar primārajiem noteikumiem svētku eglītes izvēlē.

«Mēs katrs cenšamies savām ģimenēm sagādāt Ziemassvētku eglīti, un parasti šajā pasākumā piedalās arī bērni. Tāpēc, uzskatām, ka tieši jaunā paaudze ir jāinformē par to, ko mežā ir labi darīt, un ko nē,» norāda pasākuma galvenais organizators, MF 3.kursa students Mārcis Cielava.

Uz ekskursiju tika izraudzīti 12 centīgākie sākumskolas skolēni. Skolotāju pavadībā mazie interesenti tika iepazīstināti ar meža apsaimniekošanas ciklu, meža ekoloģiju un kokaugu augšanu. Tika apskatītas dažāda vecuma audzes, cirsmas, ekoloģiskie koki, zinātniskie stādījumi un izskatīti jautājumi par meža aizsardzību, cilvēku attieksmi pret mežu un darbību tajā. Tostarp ar mežam raksturīgajiem mērinstrumentiem tika apgūta prasme kokus uzmērīt un veikt to novērtēšanu.

Vislielākais satraukums un sajūsma bija vērojami bērnu acīs brīdī, kad katram tika dota iespēja parūpēties par eglītes noorganizēšanu pirmssvētku pasākumam vecāku vietā.

«Pamatojoties uz iepriekš apgūtajām zināšanām, sākumskolas skolēni izvēlējās sev tīkamāko kociņu, un, lai iegūtu savu kārojumu, sniedza paskaidrojumu, kāpēc tieši attiecīgā kociņa nociršana neradītu postu mežam,» tā M.Cielava.

Savukārt S.Luguza jūtas gandarīta par bērnu zinātkāri meža jautājumos. Pasniedzēja norāda, cik vērtīgu pieredzi gūst gan mazie «censoņas», gan sabiedrība kopumā.

«Šī ir lieliska iespēja izplatīt labo vēsti arvien tālākos apvāršņos. Ja otrās un trešās klases skolēni klausījās ar lielu entuziasmu un jutās pārsteigti par apkārtnotiekošo, tad piektās klases pārstāvji jau izcēlās ar iepriekš iegūtām zināšanām un jautājumu gūzmu. Bērnu interesēs iekļāvās tēmas sākot ar meža ugunsgrēkiem un beidzot ar meža dzīvnieku augsnē atstāto pēdu nospiedumiem. Ir brīnišķīgi apzināties, ka tieši jaunā paaudze būs tā, kas dosies mājās un ar jaunajām zināšanām izglītos arī savus tuvos,» tā S.Luguza.

Ekskursija sniedza iespēju izpausties arī radoši. Atpakaļceļā uz Jelgavu bērni atbildēja uz organizatoru sagatavotiem kontroljautājumiem par dienā piedzīvoto un par pareizajām atbildēm saņēma simboliskas balvas.

Savukārt par vēlmi atkārtot pirmssvētku ekskursiju nākamajā gadā bija vienisprātis visi tās dalībnieki.

«Mums ir patiess prieks par bērnu interesi un aizrautību, kā dēļ vien ir vērts censties arī turpmākos gadus. Pieļauju, ka, sākot ar 2014. gadu, šādas izglītojošās ekskursijas organizēšana kļūs par ikgadēju tradīciju s/b «Šalkone» aprindās, un ceru, ka iegūtās zināšanas sabiedrībā kļūs par primāro vērtību Ziemassvētku eglītes izvēlē nākotnē,» savas pārdomas pauž M.Cielava.

Pasākuma organizatori par lielo atbalstu izsaka pateicību Meža pētīšanas stacijai, kas atbalstīja ekskursijas ideju un nodrošināja to ar autobusu un cilvēkresursiem, profesionāļiem meža jautājumos. Savukārt, par šalkoniešiem pasniegto ideju jāpateicas biedrības vecbiedram, mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvas sabiedrības «L.V.Mežs» vadītājam Modrim Kalvānam.

Agita Gabranova, Meža fakultātes 2. kursa studente

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *