Darījumus ar nekustamo īpašumu nedrīkstēs veikt skaidrā naudā

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstījusi izskatīšanai galīgajā lasījumā grozījumus nodokļu un nodevu likumā, kas paredz aizliegumu nekustamā īpašuma darījumus veikt skaidrā naudā.

Aizliegumu skaidrā naudā norēķināties par nekustamā īpašuma, piemēram, iegādi, plānots noteikt, lai novērstu fiktīvu darījumu slēgšanu gadījumos, kad puses ir ieinteresētas pirkt vai pārdot īpašumu par lielākām naudas summām, nekā patiesā darījuma apmērs. Patlaban skaidrā naudā par darījumu var norēķināties līdz 7200 €.

Likuma grozījumi arī rosināti, ņemot vērā, ka norēķini par apjomīgiem darījumiem skaidrā naudā var radīt risku fiktīvu un krāpniecisku darbību veikšanai, ka arī iespējai legalizēt nelikumīgi iegūtus naudas līdzekļus.

Grozījumu autori norādījuši, ka skaidras naudas lietošana darījumos apgrūtina nodokļu administrācijas iespēju kontrolēt nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pareizību, jo nav efektīvu instrumentu darījuma pierādīšanai, tai skaitā, vai darījums skaidrā naudā faktiski ir noticis.

Budžeta komisijas deputāti atbalstīja iniciatīvu izslēgt no likumprojekta ierosinājumu ierobežot skaidras naudas lietošanu, tostarp darījumos ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem.

Grozījumi nodokļu un nodevu likumā iekļauti šī gada valsts budžeta projekta paketē, un galīgajā lasījumā Saeimā tos plānots skatīt 3.aprīlī.

Avots: Saeimas Preses dienests

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *