Darba samaksa turpina strauji augt

Ekonomisko aktivitāšu pieaugums veicina darba samaksas kāpumu. 2017. gadā vidējā bruto darba samaksa turpina pieaugt, un tās pieauguma temps ir būtiski straujāks nekā iepriekšējos divos gados. Šogad 3.ceturksnī darba samaksa bija par 7,5% lielāka nekā pirms gada, un bija 925 eiro. Papildus spiedienu uz darba samaksas kāpumu rada situācija darba tirgū, galvenokārt atbilstoši kvalificēta darbaspēka trūkums atsevišķos darba tirgus segmentos. Kopumā vidējā bruto darba samaksa šogad trīs ceturkšņos pieauga par 7,5%, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu.

Darba samaksa 3.cetruksnī gada griezumā pieauga gandrīz līdzīgi gan privātajā sektorā – par 7,7%, gan sabiedriskajā sektorā – 7,8%. Vidējā bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā 2017.gada 3.ceturksnī bija par 4,5% lielāka nekā privātajā sektorā (attiecīgi 954 € un 913 eiro).

Darba samaksa 2017.gada 3. ceturksnī turpināja pieaugt teju visās tautsaimniecības pamatnozarēs. Latvijas galvenajā eksporta nozarē apstrādes rūpniecībā šogad 3.ceturksnī darba samaksa pieauga par 8,6%, bet kokapstrādē pieauga par 10,4%.

2017.gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar 2016. gada atbilstošo periodu, vidējā neto darba samaksa pieauga par 6,7%. Savukārt reālā darba samaksa pieauga par 3,7%, ko ietekmēja straujais patēriņa cenu kāpums 2017. gada 3.ceturksnī. Strauji darba samaksas pieauguma tempi saglabāsies arī turpmāk. Lai straujais pieaugums nepasliktinātu Latvijas uzņēmumu konkurētspēju, nepieciešams palielināt produktivitāti. Tas lielā mērā ir saistīts ar investīcijām jaunās tehnoloģijās, inovāciju u.c. faktoriem.

Avots: Ekonomikas ministrija, Centrālās statistikas pārvalde

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *