Bijušie MRS direktori tiekas «Mežmājās»

005_cv

Kad saule izbalinājusi labības laukus un druvās, kā kuģi jūrā, peld kombaini, mēs, bijušie Mežrūpniecību saimniecību direktori, pošamies uz gadskārtējo saiešanu.

Tas, ka šogad mūsu kopā sanākšana notiek pie Talsiem, Šķēdē, visos izraisa sevišķu interesi. Šeit pavadītas neaizmirstamās mācību prakses mežkopībā, meža taksācijā, fitopataloģijā un entomoloģijā. Sevišķi ieinteresēts ierasties Šķēdē bija raksta autors, jo LLA Mācību un pētījumu mežsaimniecības Šķēdes mežniecība bija mana pirmā darba vieta. Mūsdienās tā vairs nav Šķēdes mežniecība, bet gan Meža pētīšanas stacija Šķēdes novadā.

Nekas nestāv uz vietas

Noteiktā laikā visi, kopskaitā 18, ieradāmies bijušajā mežniecībā. Vairākiem no mums daudzo gadu laikā bija aizmirsies ceļš uz šejieni, tādēļ to nācās precizēt pie pasākuma rīkotājiem. Neskatoties uz to, visi veiksmīgi ieradās noteiktajā laikā.

Jāsaka, pirmajā mirklī, kad iebraucu stāvlaukumā, mani viss tā pārsteidza, ka sēdēju mašīnā un domāju, vai esmu atbraucis uz īsto vietu. No bijušām Šķēdes mežniecības ēkām, kas bija pagājušajos gados, kad es te strādāju, nekas nav palicis. Mežniecības kantora ēka renovēta un tajā iekārtota moderna studentu kopmītne, kas ārēji vairs nelīdzinās bijušajai ēkai. Mazā mājiņa, kurā dzīvoja mežniecības zirgkopis, tapusi par modernu celtni, kurā atrodas Šķēdes meža novada birojs. Mežniecības saimniecības ēka pārtapusi par modernu konferenču rīkošanas centru, kur jau notikušas vairākas starptautiskas zinātnieku saiešanas.

Pasākuma rīkotājs, Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš, aicina mūs uz lepno konferenču zāli. Sēžamies pie galda, kur sēdējuši ievērojami zinātnieki. Andis aicina godināt tos, kas nekad vairs nebūs mūsu vidū. Kad esam drusku iekoduši un parunājuši, vārds tiek dots Meža pētīšanas stacijas direktoram Šmauksteļa kungam, kas, demonstrējot foto kadrus, pastāsta, kā tika īstenota ideja par šo mācību un zinātnes centra izveidošanu. Mums visiem bija skaidrs, ka šādu projektu var īstenot tikai saliedēts kolektīvs ar lielu pašaizliedzību.

Tālāk dodamies uz Talsu Mācītājmāju, kurā mūsu studiju gados bija studentu kopmītne. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas uz Mācītājmāju īpašuma tiesības tika atjaunotas LELB Talsu draudzei. Par cik, strādājot Šķēdes mežniecībā, dzīvoju Mācītājmājas teritorijā uzceltā dzīvojamā mājā, varēju kritiski spriest par šodien redzēto. Godīgi runājot – redzētais manī raisīja nožēlu. Kaut apkārtne ir minimāli sakopta, tomēr vienas dzīvojamās mājas un kūts drupas apkārtni dara nepievilcīgu. Varbūt tās ir manas emocijas, kas raisās negribot, jo atceros, ka Mācītājmājā un tās apkārtnē skanēja jautrās studentu balsis. Mēs, mežniecības ļaudis, savus svētkus arī svinējām Mācītājmājas ēdamzālē. Tomēr visiem bija patīkami redzēt vietu, kur tika pavadītas ar studentu izdarībām papildinātās mācību prakses.

Šmausteļa kungs mūs iepazīstināja ar «Eiropas birzi», kas ierīkota sakarā ar Latvijas iestāšanos Eiropas savienībā. «Eiropas birzī» uz šodienu iestādītās 130 dažādas koku un krūmu sugas. Tā aizņem turpat 3 ha platību, un tās ierīkošanā dalību ņēmuši gan ievērojami valstsvīri, gan zinātnieki. Iepazīstoties ar birzi, daudzi no mums varēja skatīt koku sugas, ko redzējām pirmo reizi. Manuprāt, ar gadiem «Eiropas birzs» izkonkurēs slaveno Skrīveru dendroloģisko parku, jo maigākais, salīdzinot ar Skrīveriem, Kurzemes klimats, rada priekšnoteikumus, lai tas notiktu.

Noslēgumā pie vakariņu galda visi vienbalsīgi nākamā gada saieta rīkošanu uzticēja bijušajam ministra vietniekam Jānim Vanagam.

Gribu izteikt pateicību šā gada mūsu saieta rīkotājam VMD ģenerāldirektoram Andim Krēsliņam par saturīgo saieta norises programmu. Novēlu, lai mums visiem veselība un iespējas tikties arī turpmākajos gados!

Imants Zembergs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *