Beidzies meža ugunsnedrošais laikposms

Sākot ar 11. septembri Valsts meža dienests ir atcēlis meža ugunsnedrošo laikposmu.

Augusta otrajā pusē un septembrī strauji samazinājās reģistrēto meža ugunsgrēku skaits. Lēmums par ugunsnedrošā laikposma beigšanu tika pieņemts, pamatojoties uz hidrometeoroloģiskajām  prognozēm, jo ir iestājies lietaināks un vēsāks laiks, kad ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā būtiski samazinās.

Pēc operatīvās informācijas šogad valstī dzēsti 402 meža ugunsgrēki, kopējā uguns skartā platība meža zemēs ir 172,6 hektāri. Šajā sezonā meža ugunsgrēku skaits un platība ir līdzīga kā 2013. gadā, kad bija 422 meža ugunsgrēki, bet tas ir ievērojami mazāka, kā iepriekšējos trīs gados (2016. gadā – 594; 2015. gadā – 704; 2014. gadā – 698), bet nav mazākais sezonas laikā reģistrētais meža ugunsgrēku skaits, kāds bija 2012. gadā, kad tika reģistrēti tikai 162 meža ugunsgrēki.

  1. gadā vislielākais meža ugunsgrēku skaits, līdzīgi kā iepriekšējos gados, reģistrēts Rīgas reģionālās virsmežniecības un Dienvidlatgales virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā. Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā bijuši 172 meža ugunsgrēki, kas sastāda 42,8 % no kopējā meža ugunsgrēku skaita valstī. Otrajā vietā meža ugunsgrēku skaita ziņā ir Dienvidlatgales virsmežniecība, kur tikuši dzēsti 67 meža ugunsgrēki ar kopējo platību 7,0 hektāri.

Lielākais šī gada meža ugunsgrēks bija Ziemeļkurzemes virsmežniecībā, kur, domājams bez uzraudzības atstāta ugunskura izcēlās meža ugunsgrēks, kā rezultātā izdega mežs 9,51 hektāru platībā, no tiem 1,22 hektāri bija jaunaudzes. Meža ugunsgrēka ātru lokalizēšanu un likvidēšanu traucēja stiprais vējš.

Meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls visbiežākais ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni. Diemžēl salīdzinoši daudz meža ugunsgrēku izceļas ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā. Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks  Zigmunds Jaunķiķis  skaidro: «Meža ugunsgrēki pavasarī vairumā gadījumu ir saistīti ar agru sniega segas pazušanu, kas veicina kūlas ugunsgrēku izplatības pieaugumu, kā rezultātā izceļas arī meža ugunsgrēki un vasarā parasti ar samērā siltu laiku, kas šogad izpalika, tāpēc ir bijis mazāks meža aizdegšanās gadījumu skaits.»

Valsts meža dienests pateicas saviem sadarbības partneriem – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem, AS «Latvijas valsts meži», SIA «Rīgas meži», kā arī  paldies ikvienam, kurš ir palīdzējis, par atsaucību un atbalstu meža ugunsgrēku atklāšanā, dzēšanā un uzraudzībā.

Vienlaikus Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas speciālisti atgādina, ka, neskatoties uz meža ugunsnedrošā laikposma beigšanos, mežā ir aizliegts dedzināt atkritumus, dedzināt ciršana atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem, dedzināt vai kurināt ugunskuru, ja kūdras slānis ir biezāks par 0,5 metriem.

Valsts meža dienests aicina arī turpmāk būt uzmanīgiem ar uguni mežā, jo arī turpmāk var būt  īslaicīgs  sauss laiks, kad ir  iespējama meža ugunsgrēka izcelšanās.

Avots: Valsts meža dienests

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *