Daudzveidīgo kažokādu klāstā līdzās ūdeles, nūtrijas, lapsas, caunas, truša ādai atkal goda vietā nonākušas bebrādas.
Diemžēl Latvijas mednieki bebrādas neizmanto, bet izmet, lai gan tās ir vērtīgs materiāls, kura iegūšana problēmas nesagādā, jo bebru pie mums savairojies daudz un to medības ir ne tikai vēlamas, bet pat nepieciešamas.
Medībās iegūst 48 294 kažokādas
Bebri ir nelimitētie medījamie dzīvnieki, kuru medīšanai netiek noteikts pieļaujamais nomedīšanas apjoms. Medību noteikumi nosaka medību sezonu bebriem (Castor fiber) un ondatrām (Ondatra zibethicus) no 15. jūlija līdz 15. aprīlim.
Pēc Valsts meža dienesta datiem, 2013./2014. gada medību sezonā savvaļā nomedīti vismaz 48 294 kažokādām izmantojami kažokzvēri, no tiem 31 376 bebri, 227 ondatras, 714 āpši, 716 Amerikas ūdeles, 6 214 lapsas, 6 919 jenotsuņi, 2 128 caunas. Vienlaicīgi pēc Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas datiem 2014.gadā kažokādu ieguvei Latvijā tikuši nogalināti 770 000 nebrīvē turēti kažokzvēri.
Kamēr dzīvnieku draugi rīko piketus pie Saeimas un prasa kažokzvēru aizsardzību, aizliedzot kažokzvēru audzēšanu Latvijā, vēršoties pret kažokādu biznesu kopumā, meža īpašnieki aicina medniekus aktīvāk medīt bebrus. Mednieki ādas nezina kur likt. Prasmīgi izmantojot šādu informāciju, kad bebrādas ir pieejamas lielā daudzumā, bet kažokādu izstrādājumu ražotāji ir gatavi tās izmantot modernu apģērbu izgatavošanai, kuri cenas ziņā konkurē ar nebrīvē turēto zvēru kažokādām, situāciju būtu iespējams risināt daudz vienkāršāk. Diemžēl izskatās, ka atbildīgajām ministrijām jau daudzus gadus tas ir neatrisināms rēbuss. Par to, ka šodien amatnieki no bebru ādām ir iemācījušies izgatavot skaistus, daudzkrāsainus un daudzveidīgus apģērbus, kas ir konkurētspējīgi ar lapsu, ūdeļu un šinšillu kažokādām, mēs, «Meža Avīzes» veidotāji pārliecinājāmies paši tirdzniecības centrā Rīgā, Lielgabalu ielā 4.
Bebrādas kažoki atkal modē
Tie, kuri darbojas kažoku šūšanas un tirdzniecības biznesā, zina stāstīt, ka nomedīto savvaļas kažokzvēru ādu izmantošanā latviešiem priekšzīmi šodien jau rāda uzņēmīgie lietuvieši, kuri iepērk bebrādas arī no Latvijas medniekiem, veic ādu apstrādi un apģērbu šūšanu no tām. Šogad vienu no šādiem lietuviešu uzņēmumiem ar savu izstrādājumu klāstu sastapām arī vienā no Baltijā lielākajām tūrisma izstādēm «Balttour» Ķīpsalā. No bebrādām, tās īpaši apstrādājot, tiek šūdināti kažoki, puskažoki, vestes, gultas pārklāji, apmetņi un dažādi aksesuāri – somas, cimdi, cepures.
Pareizi jānomedī un jāizģērē
Lai iegūtu kvalitatīvu bebrādu, sākumā dzīvnieks ir pareizi jānomedī. Tas jādara ziemā, kad ir labs akots ģērēšanai un līdz ar to lielāka vērtība. Lai ādu sagatavotu pārdošanai, nākamais solis – pareiza tās apstrāde: tai jābūt tīri novilktai, bez griezumiem, labi iesālītai un sašķirotai, tad seko ģērēšana. To kažokādu biznesa pārstāvji iesaka uzticēt profesionāļiem, nevis veikt mājas apstākļos, lai āda būtu kvalitatīva, bez defektiem.
Viegli šujami un praktiski
Pieredzējis kažoku šuvējs, kurš vēlējās palikt anonīms, pastāstīja, ka bebrādas apģērbu šūšana problēmas nesagādā, ja vien āda ir pareizi izģērēta. Nekvalitatīvu bebrādu nākas šūt uzmanīgi, tā šuvēs mēdz plīst un arī nēsātājam šāds kažoks nebūs ērts nēsāšanai – būs smags un ātri savu kalpošanas misiju beigs. Atšķirībā no citām kažokādām bebrāda ir izturīgāka un var nokalpot ilgi. Daudzu valkātāju pieredze rāda, ka bebrādas kažoks kalpo vismaz divdesmit sezonas. Tiem, kuri izvēlas iegādāties bebrādas kažoku, nebūs jānožēlo – ar to būs ļoti silti, tas būs viegls un nokrišņu laikā sniegs vai lietus tam nekādu skādi nenodarīs. Cena – apmēram 1200 eiro.
Krāsu daudzveidība
Šobrīd topā ir nevis kažoki, bet puskažoki, kas ir daudz lētāki. Tos lielākoties piedāvā tirgotāji. Izvēloties sev pirkumu, priekšroku ieteicams dot klasiskiem modeļiem, kas vienmēr ir modē. Bebrāda apstrādei ir pateicīga, tāpēc arī modeļi ir daudzveidīgi – ar dažādu krāsu, ādu var izbalināt, kombinēt ar citu ādu. Lieliski izskatās bebrādas puskažoks, piemēram, ar jenota ādas vai krāsotu sarkanas lapsas apkakli.
Kažoks jākopj
Bebrādas kažoka izskatu un dzīves ilgumu nosaka kopšana un glabāšana. Tam brīvi jākarājas, nedrīkst locīt un ievietot plastmasas maisā. Ja tas netiek regulāri nēsāts, tad ieteicams ziemā pavēdināt, taču no saules stariem jāsargā. Kažoku vēlams nēsāt, lai tam tiktu klāt gaiss un mitrums, tad tas priecēs īpašnieku ilgi.
Una Zeltkalne