5. septembrī, Jelgavā, Dobeles ielā 41 tika atklāta laboratorija, kas piedāvās jaunu iespēju – apgūt koksnes izmantošanu būvniecībā būvindustrijas pārstāvjiem.
Atklātā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (bij. Latvijas Lauksaimniecības universitātes) Meža fakultātes (MF) Starpnozaru zinātniskā laboratorija ir vienīgā šāda tipa būve un pētniecības institūcija Latvijā.
Jaunu un inovatīvu produktu radīšanai
Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: «Latvijas lauksaimniecības universitātes nosaukuma maiņa uz Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti iezīmē jaunu attīstības vektoru – biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu sinerģiju. Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas izveidošana praksē stiprinās šo sinerģiju. Esmu pārliecināts, ka zinātnes, izglītības un industrijas kopdarbībā stiprināsim Latvijas meža nozares potenciālu radīt inovatīvus un jaunus produktus ar augstu pievienoto vērtību.»
Pati laboratorijas ēka ir zīmols
LBTU Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis: «Šī diena ir nozīmīgs pagrieziena punkts meža nozares izglītības attīstībā. Starpnozaru laboratorijas ēka pati par sevi ir zīmols – gan kā būve, iekļaujot sevī inovatīvus un unikālus koka konstrukciju risinājumus, gan funkcionāli – tā ir vienīgā šādas kompetences institūcija Latvijā, kurā jau top un vēl taps meža nozari un kokapstrādi virzoša pētniecība un inovācijas. Es zinu, ka nozare gaida atdevi no šīs laboratorijas. Vienlaikus es ceru, ka nozare izmantos šo laboratoriju un tās potenciālu! Pateicos visiem meža nozares lieldraugiem par atbalstu šī projekta plānošanā un realizēšanā! Starpnozaru laboratorija ir piemērs un apliecinājums ka sadarbībā ir ne tikai spēks, bet arī izdošanās!»
Jaunā laboratorija uzbūvēta deviņos mēnešos, un tā atrodas blakus MF Kokapstrādes katedrai, kur atrodas arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, un kalpos kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju, un tai līdzīgas Latvijā nav. Laboratorija vienlaikus būs ne vien vieta, kur īstenot pētniecību, bet arī izglītojošs centrs sabiedrībai – vieta, kur meža un saistītās nozares varēs sekmēt dialoga veidošanu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā būs iespēju mācību procesā izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem strādāt vidē, kas sekmē jaunu ideju veidošanos un pilnveido kompetences.
Jau šoruden laboratorijā tiks piedāvāta jauna iespēja apgūt koksnes izmantošanu būvniecībā vairāk nekā 300 interesentiem no būvindustrijas, kas varēs apgūt koksnes izmantošanas nianses Ekonomikas ministrijas pasūtījumā.
Koksnes resursu izmantošanas paraugs
Jaunā ēka tapusi kā paraugēka, lai pati būve būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. Tās būvniecībā izmantoti mūsdienīgi, rūpnieciski izgatavoto konstruktīvie risinājumi, kas ir multiplicējami daudzos saimniecisko un rūpniecisko ēku projektos. Tāpat neiztrūkstoša ir mūsdienīgu tehnoloģiju klātbūtne ēkas uzturēšanas risinājumos.
Ēkas kopējā platība ir 740 m². Tā tika būvēta deviņus mēnešus un nodota ekspluatācija 2022. gada martā. Būvniecībā izmantoti 110m³ līmētu konstrukciju, 1900m² rūpnieciski izgatavotu sienu un jumta koka rāmu paneļi. Savukārt ēkas apdarē izmantoti 7,7 kilometri apdares dēļu.
Starpnozaru zinātniskās laboratorijas būvniecība ir LBTU ieguldījums 2021. gada 23. aprīlī kopīgi ar Ekonomikas ministriju, valsts un nevalstisko organizāciju, valsts kapitālsabiedrību pārstāvju parakstītā sadarbības memoranda (par kopīgu rīcību koka būvmateriālu un būvizstrādājumu ar augstu pievienoto vērtību, ražošanas un izmantošanas būvniecībā vecināšanu) īstenošanā. Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 EUR. Līgums ar būvnieku – «ZAZA TIMBER Production SIA» (iepriekšējais nosaukums: IKTK) – ir 701 800 EUR, t. sk. LLU līdzfinansējums ir 5%, valsts finansējums – 14,25%, ERAF finansējums – 80,75%.
Vineta Kalve