AS «Latvijas valsts meži» šogad plāno iestādīt 23 miljonus koku stādu

Līdz ar siltā laika iestāšanos, aprīlī sākušies meža atjaunošanas darbi. AS «Latvijas valsts meži» 2017. gadā plāno iestādīt mežu 8ooo hektāru lielā platībā, izmantojot 23 miljonus koku stādu.

LVM stādīs pašu izaudzētos stādus

Mežā šogad tiks iestādīti 12.3 miljoni priežu ietvarstādi, 1.1 miljons egļu ietvarstādi, 5.3 miljoni egļu stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu, 1.9 miljoni bērzu ar uzlaboto sakņu sistēmu, kā arī 0.2 miljoni melnalkšņu ar uzlaboto sakņu sistēmu.

AS «Latvijas valsts meži» (LVM) 2017. gadā iestādīt plānotie meža stādi izaudzēti LVM struktūrvienības  «Sēklas un stādi» kokaudzētavās. Kopumā visās kokaudzētavās  2017. gadam saražoti 50 miljoni meža stādu.

Īpaši svarīga pirms stādīšanas ir stādu apstrāde, lai tos pasargātu no dažādiem kaitēkļiem, piemēram, priežu lielā smecernieka, kas barojas, apgraužot jauno skuju kociņu stumbru mizu. Lai to novērstu, LVM kokaudzētavās jaunie stādi tiek apstrādāti, izmantojot gan tradicionālās, gan alternatīvas un videi draudzīgas metodes. Pērn meža atjaunošanas procesā 5% no iestādītajiem skuju kokiem tika apstrādāti ar vasku. Savukārt 2017. gadā, līdz ar jaunas līnijas uzstādīšanu «Mazsilu» kokaudzētavā, stādiņi tiek apstrādāti arī ar smilts un līmes maisījumu «Conniflex».

Sekot līdzi meža atjaunošanas gaitai iespējams ikkatram, ielūkojoties mājas lapā www.lvm.lv.

Sniedz iespēju piedalīties meža stādīšanā

Lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam būtu iespēja izzinātu meža stādīšanas procesu un arī pašam piedalīties meža stādīšanā, LVM katru gadu rīko Atvērtās Meža dienas. Kopumā 2017. gada pavasarī LVM plāno organizēt 309 Meža dienu pasākumus, tai skaitā arī īpašas meža ekspedīcijas Latvijas vispārizglītojošo skolu skolēniem – izzinošus pārgājienus dabā ar meža pieturām pieredzējušu mežsaimnieku vadībā. Atvērto Meža dienu plāns atrodams  mājas lapā www.lvm.lv.

Atvērto Meža dienu pasākumi ir bez maksas. Dalībniekiem pašiem ir jānodrošina transports līdz norises vietai un uzkodas enerģijas uzturēšanai, kā arī vēlams meža apmeklējumam piemērots apģērbs un darba cimdi. Lieldienu laikā no 10. aprīļa līdz 13. aprīlim savukārt LVM dabas parkā Tērvetē norisināsies Lieldienu vides radošās darbnīcas pirmskolas vecuma bērniem un 1. un 2. klases skolēniem.

Pircējiem piedāvā rezervēt meža stādus

Visiem meža saimniekiem, kuri vēlas iegādāties kvalitatīvus un ātraudzīgus stādus, kuri izaudzēti LVM kokaudzētavās, LVM piedāvā tos rezervēt, piesakoties jau tagad, ja stādi nepieciešami nākamajai sezonai. Kā zināms stādi nav tāda prece, lai tos ilgi uzglabātu, vienlaicīgi nodrošinot tiem augstāko kvalitāti. Tādēļ LVM stādu ražošanu plāno atbilstoši pieprasījumam. Stādu pircējiem būtu jārēķinās ar stādu saražošanai nepieciešamo laika periodu. LVM meža stādmateriālu piedāvā rezervēt un slēgt ilgtermiņa līgumus tā izaudzēšanai 9 kokaudzētavās – Strenču kokaudzētavā, Mazsilu kokaudzētavā, Podiņu kokaudzētavā, Kalsnavas kokaudzētavā, Popes kokaudzētavā, Jelgavas kokaudzētavā, Valmieras kokaudzētavā, Smiltenes kokaudzētavā, Pļaviņu kokaudzētavā. Visās kokaudzētavās un 3 stādu tirdzniecības laukumos – Daugavpilī un Salaspilī LVM  piedāvā  iegādāties arī dekoratīvos stādus.

AS «Latvijas valsts meži» LVM kokaudzētavu adreses un realizējamās produkcijas veidi: www.lvm.lv/kontakti/kokaudzetavas

Valmierā audzē arī ozolu stādus

LVM struktūrvienības  «Sēklas un stādi» Valmieras kokaudzētava meža saimniekiem  piedāvā iegādāties arī ozolu meža stādus. Šobrīd Valmieras kokaudzētavā  pavisam audzēšanā ir 96 tūkstoši dažāda vecuma ozolu kailsakņu stādu, kurus iespējams iegādāties jau šajā sezonā. Ozols tāpat kā bērzs jāpaspēj iestādīt kamēr nav izplaucis.

Divgadīgo ozolu stādu cena ar PVN ir 302,50 EUR/par 1000 gab., trīsgadīgo – 338,80 EUR/1000 gab., četrgadīgo – 363,00 EUR/1000 gab.. Stādaudzētava nākamajai sezona piedāvā rezervēt egles un bērza stādus ar uzlabotu sakņu sistēmu, kuru cena ir attiecīgi 227,48 EUR/par 1000 gab. un 219,01EUR/1000 gab..

LVM struktūrvienības  «Sēklas un stādi» Valmieras kokaudzētava atrodas Valmieras pilsētas pievārtē un sastāv no 2 atsevišķiem zemes gabaliem, kuru kopējā platība ir 20,22 ha. Pamatdarbība šeit ir meža stādu audzēšana. Kā meža stādāmo materiālu piedāvā egļu (pēdējo gadu) un ozolu kailsakņu stādus.  No 2012. gada uzsākuši arī egles un bērza kailsakņu stādu ar uzlabotu sakņu sistēmu audzēšanu. Šī gada sezonai kokaudzētavā rezervēti 915 tūkstoši egles kailsakņu stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu, 290 tūkstoši egles kailsakņu stādi un 370 tūkstoši bērza stādu ar uzlaboto sakņu sistēmu.

Paralēli meža stādu audzēšanai, jau kopš 2006. gada tika uzsākta dekoratīvo stādu tirdzniecība. Dekoratīvās asās egles un baltegles stādi tiek izaudzēti uz vietas kokaudzētavā. Dekoratīvo stādu piedāvājums ir tāds pats kā visās LVM kokaudzētavās, stādi pēc pasūtījuma tiek piegādāti gan no LVM struktūrvienības  «Sēklas un stādi» Kalsnavas kokaudzētavas, Strenču kokaudzētavas, gan Smiltenes kokaudzētavas. Mājas lapā www.lvm.lv ir iespējams iepazīties ar stādu piedāvājumu un tos iepriekš pasūtīt. «Pircējiem uz vietas piedāvājam smelties idejas stādījumu kompozīcijām no kokaudzētavā izveidotajiem dekoratīvo stādu paraugstādījumiem – četrām krāsu istabām. Tie ir stādījumi ar dekoratīvajiem stādiem dažādās krāsās un nokrāsās, kurus var iegādāties pie mums stādu laukumā vai pasūtīt,» saka LVM Sēklas un stādi Valmieras kokaudzētavas vadītāja Zaiga Rožlapa.

LVM «Sēklas un stādi» Valmieras kokaudzētavas vadītāja Zaiga Rožlapa pastāstīja, ka šī gada jaunums ir Valmieras kokaudzētavā uzsāktais darbs pie peoniju audzēšanas. Doma par peoniju audzēšanu radusies no Peoniju svētku Kalsnavā apmeklētāju lielās intereses pēc stādiem. Tādēļ Valmieras kokaudzētava tikusi izvēlēta par vietu, kur peonijas tiks pavairotas. «Pašreiz mums uz pavairošanu ir 89. peoniju šķirnes, un jau šajā pavasarī LVM «Sēklas un stādi» dekoratīvo stādu laukumos varēs iegādāties 38 šķirņu peonijas,» atklāj Zaiga Rožlapa.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *