Arī plastmasas gabals mežā var izraisīt degšanas procesu

Nepatīkami, bet plastmasas pudeles mežā ir tik pat ierastas, kā koki vai sēnes, bet tā ir savdabīga «nedāvana» mežam no cilvēkiem par dažādiem labumiem, ko ekosistēma tiem sniedz.

Daudzus gadus staigājot pa mežiem, veicu tādu kā savdabīgu un brīžiem šķiet, bezjēdzīgu rituālu – plastmasas pudeļu savākšanu. Kāpēc bezjēdzīgu? Tāpēc, ka vietās, kur pirms kāda laika esmu  ievācis pudeļu ražu, atgriešanās ir sāpīga – kāds ir «parūpējies», lai atkritumi nebeigtos. Parasti tas ir atpūtas vietās, sevišķi apdzīvotu vietu tuvumā, par dažādu ceļu malām vispār nav vērts runāt. Reizēm, kad kabatas ir pilnas, nožēloju, ka neesmu paņēmis maisiņu. Varētu jau paiet garām, bet nespēju atstāt mežā to, kam tur nav jābūt. Atrodoties dziļi mežā ir skaidrs, ka neviens cits jau to neizdarīs. Kā bieži vien apgalvo dažādās mārketinga aktivitātēs – «jums ir unikāla vai ekskluzīva iespēja nopirkt kaut kādu lietu». Pēc nopirkšanas tā var izrādīties ne vien neunikāla, bet arī nekvalitatīva un pavisam nevajadzīga. Līdzīgi ir arī ar atkritumiem mežā, ekosistēmai tie ir ne vien neunikāli vai neeksluzīvi, bet arī nevajadzīgi, lai arī reizēm meža iemītnieki tos izmanto. Tas gan vairāk saistīts ar dabā izmesto pārtiku, mazāk ar plastmasu. Plastmasas gabals, nokļuvis dzīvnieka organismā var ne vien nogalināt meža radījumu, bet kā redzam fotogrāfijā, mežā var izraisīt degšanas procesu. Attēlā redzamā pudele, kura vasaras paaugstinātajā gaisa temperatūrā bija sākusi kust atradās sausajās lapās un tikai kādi nejauši apstākļi bija traucējuši sākties nekontrolētam meža ugunsgrēkam. Atceros, ka jau pirms gandrīz 20 gadiem «Meža dienās» kopā ar kolēģiem un vietējiem skolēniem vācām mežā sadzīves atkritumus, stāstījām, ka tā darīt nevajag. Šobrīd tā laika jaunieši visticamāk iekļuvuši aktīvo patērētāju fāzē – pelna naudu, pērk lietas un ražo atkritumus. Negribas ticēt, ka viņi aizmirsuši, ko mācījušies skolā, «Meža dienās». Varbūt tie, kas met atkritumus dabā ir pavisam citi cilvēki, tie, kas neklausījās un kuriem viss bija vienalga. Varbūt…

Ne tikai Lielajā talkā, bet katru dienu, aicinām visus saudzēt dabu un pēc iespējas censties neatstāt mežā, izvākt no meža priekšmetus, kas var kaitēt meža iemītniekiem un pašam mežam!

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *