Ar uguni mežā jārīkojas atbildīgi

Šī pavasara sausie laikapstākļi mežos un lauksaimniecības zemēs radījuši pavisam nepatīkamu situāciju – meža ugunsgrēki notiek gandrīz katru dienu.

Valsts meža dienesta darbiniekiem ir darba pilnas rokas – šogad līdz maija sākumam jau reģistrēti 503 meža ugunsgrēki ar kopējo uguns skarto meža zemes platību vairāk kā 340 hektāri.

Vieglprātības sekas

Vairumā gadījumu meža ugunsgrēkus izraisa cilvēki – bieži vien meža ugunsgrēki sākas no nenodzēsta ugunskura, degošas kūlas vai autoceļa nodalījuma joslas, kur kāds ir izmetis nenodzēstu izsmēķi. Neskatoties uz daudzkārtējiem brīdinājumiem, daudzi cilvēki ļoti vieglprātīgi izturas pret ugunsdrošības jautājumiem.

Savukārt meža īpašniekam jādara viss iespējamais, lai ugunsgrēka gadījumā dzēsējiem nebūtu apgrūtināta pārvietošanās pa meža ceļiem. Katram meža saimniekam ir jāsaprot, kā ugunsgrēka gadījumā nogabalam piekļūs dzēsēji, un kur atrodas tuvākā ūdens ņemšanas vieta.  Vislielākais drauds, ka koki ugunsgrēkā var aiziet bojā, protams, ir jaunaudzēs.

Ugunsgrēks nav izklaides pasākums

Dzēšot ugunsgrēkus, esmu saskāries ar tuvumā esošu bet neiesaistītu cilvēku pastiprinātu interesi par notiekošo. Brīžiem rodas sajūta, ka cilvēki degšanas procesu uztver kā izklaides pasākumu, pat šovu, cenšas to fotografēt un filmēt. Tomēr jāatceras, ka tas cilvēka veselībai un dzīvībai var būt ļoti bīstams process. To, ka temperatūra un degšanas produkti ir bīstami, apzinās gandrīz katrs, tomēr, iespējams, daudzi neapzinās, ka galveno bīstamību rada degšanas poligonā krītošie koki, kuru svars atsevišķos gadījumos var sasniegt pat vienu tonnu. Kā rāda pieredze, krist var gan augoši, gan sausi koki.

Sevišķi bīstami ugunsgrēki ir kūdrainās augsnēs. Ugunsgrēka laikā tur koku gāšanās var notikt diezgan intensīvi, tādā veidā apdraudot cilvēkus, sevišķi tos, kuri iesaistīti dzēšanas procesā.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *