Jau no 2017. gada Valsts meža dienests veic ozolu mežaudžu apsekošanu, lai identificētu akūto ozolu kalšanu. Šogad Valsts meža dienests jau ir noņēmis četrus paraugus – divus Cēsu apkārtnē, vienu Dundagas apkārtnē un vienu Rudbāržu apkārtnē, no kuriem slimība konstatēta Dundagas apkārtnē ņemtajam paraugam.
Mērķis ir veikt ozolu audžu apsekošanu, lai konstatētu ozolu ar akūto ozolu kalšanas pazīmju izplatību, kā arī veiktu inficēto ozolu laboratorisku pārbaudi uz baktēriju sugu esamību. Apsekošanas rezultāti tiks izmantoti zinātniskā pētījuma projekta «Risinājumu izstrāde ozolu akūtās kalšanas ierobežošanai Talsu paugurainē Meža pētīšanas stacijas teritorijā, kuri pēc nepieciešamības piemērojami arī pārējā Latvijas teritorijā» īstenošanā.
Kā galvenās ozolu akūtās kalšanas slimības pazīmes tiek uzskatītas stumbra sulošana – tumšu laukumu veidā uz stumbra un ozolu kalšana, kura sākās no galotnes, kā rezultātā koks nokalst 3–5 gadu laikā.
Valsts meža dienesta darbinieki 2019. gadā plāno apsekot ozolu audzes Vidzemes, Latgales un Zemgales reģionos līdz šī gada rudenim, kopējā apsekojamā teritorija ir vismaz 1000 hektāri. Kopumā no 2017. gada akūtā ozolu kalšana ir apstiprināta 24 gadījumos. Apsekojamās ozolu mežaudzes atlasa no meža valsts reģistra pēc sekojošiem kritērijiem – mežaudzes vecums – 50 gadi un vairāk, mežaudzes formula – 6, 7,8,9, 10 ozoli, nogabala platība – 1 hektārs un lielāka.
Valsts meža dienests aicina apsekot Jūsu īpašumā augošos ozolus. Ja pamanāt kādas no akūto ozolu kalšanas slimības pazīmēm – lūgums aizpildīt anketu (www.zm.gov.lv/public/ck/files/anketa_meza_ipasniekiem.pdf) un nodot tuvākajā Valsts meža dienesta virsmežniecībā. Lūgums informēt Valsts meža dienesta inženierus meža aizsardzības jautājumos: Tālr.: 26188968; 29441040.
Avots: Valsts meža dienests