2017. – lielo meža nozares izstāžu gads

2017. meža nozarei iezīmējas kā vērienīgāko izstāžu gads – jau visai drīz, no 22. līdz 26. maijam durvis vērs pasaulē vērienīgākā kokapstrādes izstāde «LIGNA», savukārt no 7. līdz 10. jūnijam Zviedrijā norisināsies pasaules vadošā mežsaimniecības izstāde «Elmia Wood».

Abas minētās izstādes notiek reizi četros gados. Tie ir nozīmīgākie notikumi mežsaimniecības un kokrūpniecības tehnoloģiju ražotājiem, kuru ietvaros patērētājiem ir iespēja uzzināt par visjaunākajiem inovatīvajiem risinājumiem.

Šajā reizē lasītājiem piedāvājam nelielu ieskatu par sagaidāmajiem jaunumiem izstādē LIGNA, kas tradicionāli norisināsies Vācijas izstāžu mekā – Hannoverē, kur vienuviet būs skatāmas jaunākās koksnes apstrādes un pārstrādes tehnoloģijas.

Globāls mērogs

Kā Hannoverē notikušajā preses konferencē «LIGNA–Preview» informēja izstādes rīkotāja «Deutsche Messe AG» vadības pārstāvji, sagaidāms, ka šogad LIGNA pulcēs vairāk nekā 1500 izstādes dalībnieku no 45 nācijām, kuru piedāvājumu ieradīsies vērtēt apmeklētāji no aptuveni 90 pasaules valstīm.

LIGNU droši var saukt par unikāli internacionālu izstādi. Starp Top–10 eksponentu dalībvalstīm blakus Vācijai ir Itālija, Austrija, Spānija, Turcija, Dānija, Ķīna, Zviedrija, Šveice un Nīderlande. Šogad ievērojami pieaudzis ekspozīcijas apjoms no Itālijas, Austrijas un Spānijas.

Progress pateicoties inovatīvām tehnoloģijām

Kā liecina «Deutsche Messe» tirgus analīze, ekonomiskā situācija kokrūpniecības nozarē šobrīd vērtējama kā pozitīva, par ko liecina statistikas dati par augošajiem kokapstrādes iekārtu ražošanas apjomiem – Vācijā, kur tiek saražoti 29% no pasaules kokapstrādes iekārtām, pēc krituma 2009. gadā, tie uzrāda pakāpeniski augošu tendenci, pērn sasniedzot 3,2 miljardus eiro. Tiek lēsts, ka šogad Vācijā saražoto kokapstrādes iekārtu vērtība pieaugs vēl par 0,2 miljardiem eiro. Tas liek prognozēt, ka nozares tirgus dalībniekiem ir labas izaugsmes iespējas, kuras arī LIGNA rīkotāji centīsies atspoguļot gaidāmajā izstādē.

Kā preses konferencē atklāja «Deutsche Messe AG» valdes loceklis Dr. Andreas Gruhovs (Dr. Andreas Gruchow), šogad izstādes dalībnieku piedāvājums atklās daudz jaunu inovāciju viedo un tīklā savienoto ražošanas sistēmu jomā, nemaz nerunājot par neskaitāmām jaunām idejām un koncepcijām, kas tirgus dalībniekiem ļaus kāpināt darba ražīgumu un rentabilitāti koksnes apstrādes un pārstrādes rūpniecībā.

Viss zem viena jumta

Meža nozares vajadzībām Hannoveres izstāžu kompleksā tiks atvēlētas kopumā desmit izstāžu zāles un brīvdabas zonas, kas ir pilnīgi pietiekami, lai tur izvietotu gan lielāko nozares ražotāju izstrādājumus, gan arī neskaitāmo šauras nišas produkcijas ražotāju piedāvājumus.

Piecu dienu laikā vairāk nekā 122 000 kvadrātmetru plašajos izstādes stendos LIGNA būs skatāmas visas tehnoloģijas, kas nepieciešamas kokrūpniecībā, lai gūtu panākumus rītdienas rūpniecības pasaulē. Sortimenta klāstā ir gan inovatīvi instrumenti, mašīnas un iekārtas sērijveida, gan individuālu izstrādājumu ražošanai vienā eksemplārā, piedāvājot jaunus risinājumus koksnes virsmas apstrādei, koka paneļu ražošanai, kokzāģētavu tehnoloģiskajiem procesiem, koksnes enerģijas ražošanai un mežsaimniecības tehnoloģijām, neaizmirstot par iekārtu un mašīnu komponentiem. Kā apgalvo A. Gruhovs, LIGNA 2017 ir vieta, kur tiks izrādīti visi svarīgākie risinājumi, kas ļauj būvēt biznesa attiecības un tuvākajos gados rast pievienoto vērtību visai kokrūpniecības nozarei.

Kā atklāj «Deutsche Messe» pārstāvji, kopā ar Vācijas Kokapstrādes iekārtu ražotāju asociāciju (VDMA) īstenota jauna koncepcija attiecībā uz izstādes platību tematisko plānojumu. Šogad izstāžu platībā būs jauna sektora zona «Mašīnas, iekārtas un instrumenti sērijveida un individuāla pasūtījuma ražošanai». Trīs halles būs atvēlētas masīvās koksnes apstrādes iekārtām, instrumentiem un iekārtām rūpnieciskai mēbeļu ražošanai, kā arī rokas darbarīkiem un stacionārām iekārtām priekš koksnes produktu ražošanas vienā eksemplārā pēc individuāla pieprasījuma.

Šogad LIGNA rīkotāji pacentušies, lai ekspozīcijas «Mežsaimniecības tehnoloģijas» brīvdabas paviljonā un zem simboliskā EXPO vainaga iegūtu jaunu, svaigu izskatu, pateicoties jaunam izkārtojumam, kas precīzāk atspoguļo dažādas saites koksnes vērtību ķēdē. Izstādes stendi segmentā «Koka paneļu ražošana», «Enerģija no koka», kā arī «Kokzāģētavu tehnoloģijas» jau esot pilnībā rezervēti pateicoties spēcīgam atbalstam no pasaules tirgus ražošanas līderiem.

Pārējie lielie uzsvari LIGNA 2017 būs atspoguļoti paviljonā «Integrētā ražošana,» «Plastmasas un kompozītmateriālu pārstrāde», kas ļaus pievērsties nekoksnes materiālu izmantošanai un atklāt mūsdienu kokapstrādes tehnoloģiju daudzpusību. Būs atvēlēta vieta arī galdniecībai, mēbeļu uzstādīšanai un, protams, «Meža Industrijas Samitam», kur tiks apspriesti nozīmīgākie inovatīvie risinājumi gan kokmateriālu ieguves un pirmapstrādes jautājumos, gan tehnoloģiju integrēšanā un saslēgšanā vienotā tīklā visos koksnes apstrādes procesos.

Seko jaunajām tendencēm

LIGNA nav tikai izstāde – piecu dienu garumā tur notiks arī vairāki samiti un semināri par visdažādākajām meža nozares sfērām, uzmanību pievēršot šā brīža aktualitātēm.

Kā «LIGNA–Preview» laikā atklāja nozares eksperti, šobrīd visā pasaulē pieaug pieprasījums pēc vienotā tīklā saslēgtu ražošanas kompleksu risinājumiem. Tiek ļprognozēts, ka robotu tehnoloģijas strauji pieaugs un ar laiku pārņems ievērojamu daļu roku darba, jo īpaši CNC apstrādes segmentā. Tieši šim nolūkam LIGNA izstādē atsevišķā hallē vieta atvēlēta «Mašīnu komponentiem un automatizācijas tehnoloģijām», tādējādi atspoguļojot strauji pieaugošo nozīmi integrētās ražošanas un automatizācijas virzienā, kad mašīnas arvien vairāk tiek saslēgtas tīklā cita ar citu, un robotu vieta ražošanas procesā ieņem aizvien lielāku nozīmi.

Automatizācija kļūst aizvien aktuālāka kā mazapjoma galdniecības un namdaru uzņēmumiem, tā arī lielajiem kokrūpniekiem un pārstrādātājiem, lai varētu izveidot pilnībā integrētu un automatizētu ražošanas procesu vadību, ir pārliecināti Vācijas kokrūpniecības eksperti.

Juris Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *