12 000 apmeklētāju iepazīst meža nozari «Latvijas Meža dienās» Tērvetē

Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē jaunākajā daļā «Kurbada zeme» maija izskaņā aizvadīts līdz šim Baltijā lielākais meža nozares pasākums – «Latvijas Meža dienas».
Divu dienu laikā svētkus apmeklēja vairāk nekā 12 000 bērnu, jauniešu un pieaugušo no visas Latvijas.

«Iepazīsties – mežs!»

Šogad – 90. gadskārtā Meža dienu moto skan: «Iepazīsties – mežs!» Tāpēc, lai ikkatram Latvijas iedzīvotājam sniegtu iespēju tuvāk iepazīt mūsu zaļo zeltu, meža nozare 25. un 26. maijā bija pulcējusi vienkopus daudzus un dažādus mežsaimniecības nozares uzņēmumus un ar mežu un dabu saistītas organizācijas.
Piektdien, 25. maijā, pasākuma tēma bija «No skolas uz mežu», un tā laikā notika arī «Zaļās jostas» vides kampaņas «Tīrai Latvijai!» noslēguma svētki, pasākuma laikā tika sumināti arī Zemkopības ministrijas konkursa «Mūsu mazais pārgājiens» uzvarētāji. Savukārt sestdien, 26. maijā, pasākumā īpaši tika gaidītas ģimenes.
Pateicoties meža izziņas pasākuma organizatoriem un dalībniekiem, skolēni un ģimenes Tērvetē bez maksas varēja iepazīties ar profesionālu informāciju par mežsaimniecību, mežsaimniecības nozarē iesaistīto uzņēmumu darbības virzieniem, mežsaimniecības tehnikas demonstrējumiem darbībā, kā arī izmēģināt roku meža izstrādē pie simulatora vadības pults, praktiski līdzdarboties koka darbnīcās, iepazīt dažādos koksnes produktus un vēl daudz dažādu lietu, kas saistās ar un ap mežu.

Ceļš līdz pasākumam – 9 mēneši

«Baltijā lielākais meža izziņas pasākums «Latvijas Meža dienas» tapa, iesaistoties visiem meža nozares pārstāvjiem. AS «Latvijas valsts meži» šo pasākumu sāka plānot jau pagājušā gada augustā. Šodien ir patiess gandarījums, ka «Latvijas meža dienu» norisē aktīvi ir iesaistījusies visa meža nozare, ko var redzēt pēc daudz un dažādo izziņas pieturu telšu skaita. Meža nozares uzņēmumi, organizācijas, iestādes, mežizstrādes darbu organizatori, meža tehnika – harvesteri, forvarderi, kokvedēji, meža ceļu būves tehnika, ugunsdzēsības mašīnas un daudz kas cits, ko ir vērts redzēt un iepazīt, kā arī viss jaunākais, kas ir nozarē, tas ir šeit – izziņas pasākumā Tērvetē,» pasākuma laikā atklāja AS «Latvijas valsts meži» Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

Iespējas meža nozarē

Garā izziņas taka pasākumā «Latvijas meža dienas», gar kuru bija izvietotas neskaitāmas «meža pieturas», apmeklētājiem sniedza unikālu iespēju iepazīt meža nozari vienkopus. «Šeit uzskatāmi redzami un iepazīstami meža nozares ļaužu ikdienas darbi mežā, meža apsaimniekošanas cikls – meža kopšana, pieauguša meža vērtēšana, meža ražas novākšana un jauno kociņu stādīšana, lai atjaunotu mežu, kā arī vides aizsardzība. Šis pasākums ir mūsu iespēja pastāstīt bērniem un jauniešiem, ka meža nozare var sniegt viņiem nākotnē fantastisku iespēju – stabilu darba vietu. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas ir maz jomu, kas sniedz tādu stabilitāti kā meža nozare Latvijā,» pārliecināts AS «Latvijas valsts meži» Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.
AS «Latvijas valsts meži» jauniešiem vēlas pateikt, ka mežs un koki ir Latvijas nākotne. Kad pasaulē beigsies fosilo resursu ēra, sāksies atjaunojamo resursu laiks, kas balstīsies uz to, ko mēs varam izaudzēt mežā. Ikviena ar mežu saistīta profesija – mežkopis, stādu, meža audzētājs, stādītājs, dažādas meža tehnikas operatori, kokapstrādātājs, koksnes ķīmijas speciālists u.c., ir ļoti perspektīvas, tās ir profesijas ar nākotni.
Arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs apmeklējot «Latvijas Meža dienas» pasākumu, atzinīgi izteicās par meža nozarē iesaistīto spēju apvienoties, stāstīt par sevi sabiedrībai, kā arī uzsvēra izstādes izzinošo gaisotni.

Māca atpazīt tikko izdīgušos kociņus

AS «Latvijas valsts meži» kokaudzētavu izziņas teltīs, skolēni mācījās atšķirt sešas nedēļas vecas priedītes, eglītes un bērzus. Stādaudzētavas darbinieki stāstīja, ka mazās eglītes ir īsākas nekā priedītes, bet sējeņus var atšķirt pēc skujas garuma. Kociņam paaugoties lielākam, to var atšķirt arī pēc mizas.
Sēklkopības izziņas pieturā varēja uzzināt dažādas interesantas lietas, kas saistītas ar meža koku sēklām, piemēram, ka 100 gramos ir 400 000 bērza sēklu un ar to daudzumu jau var apmežot 50 ha izcirtumu. Tikai vispirms tās ir jāiesēj, jāizaudzē stādi, kurus pēc tam iestāda mežā. Bērzu sēj augustā, arī dabā bērzam sēklas izbirst jūlija beigās, augustā. Kad jaunie bērziņi sasnieguši divus gadus, rudenī tos izrok un pako maisos, ved uz mežu stādīt izcirtumā vai liek stādu glabātuvē – saldētavā, kur uzglabā līdz pavasarim, kad sākas tos ceļš uz mežu. Un tikai pēc vairākiem desmitiem gadu mežā varēs novākt ražu – no viena hektāra varēs iegūt 500–600 kubikmetrus bērza koksnes.

Skolēni darbojas un uzdod jautājumus

Rūdolfu un Robertu no Tērvetes Annas Brigaderes pamatskolas 6. klases sastapām Scania kokvedējautomašīnas vadītāja kabīnē. Viņi esot apskatījuši arī ugunsdzēsības mašīnu, harvesterus, forvarderus, bet visvairāk piesaistījusi jaunā spilgti sarkanā šī gada izlaiduma kokvedējautomašīna. Protams, zēniem tā bija unikāla iespēja – pasēdēt šādas tehnikas kabīnē, viņi gan bija izbrīnīti, ka mašīnai komplektācijā bija divas izvelkamas gultas. Taču uz jautājumu, vai viņi vēlētos kļūt par šīs tehnikas vadītājiem, puikas vēl nezināja atbildēt, jo līdz profesijas izvēlei vēl ir laiciņš pārdomām.
Madonas novada Mētrienas pamatskolas 5.– 9. klases skolēnus, kuri braucienu uz šo pasākumu bija nopelnījuši aktīvi vācot makulatūru, sastapām fotografējoties kopā ar Cūkmenu. «Meža darbi un tehnika mums ir zināmi, jo nākam no laukiem. Mūsu novada mežkopji katru gadu mūsu skolas skolēniem piedāvā iepazīties ar darbu mežā, ko arī izmantojam. Taču šeit ir daudz jauna, ko redzēt un mācīties, ko arī mēs vēl nezinām,» pastāstīja Mētrienas pamatskolas direktore Vallija Sīpola.
Ādažu vidusskolas 3.a klases skolēnus kopā ar skolotāju Aigu sastapām pie medību trofeju izziņas telts un šaušanas mērķī. Viņi pastāstīja, ka nesen piedalījušies meža taku skrējienā «Stirnu buks». Skolēnus interesēja jautājums, kādēļ meža dzīvnieki ir jāšauj. Bērni ieguva atbildi, ka mednieki nenokauj un nenogalina, viņi dzīvniekus nomedī. Mednieks ir kā dabas sanitārs, ja ir kāds klibs vai savainots dzīvnieks, tad to nomedī. Savukārt dzīvniekiem savairojoties pārāk daudz, tiem sāk pietrūkt barības bāzes un tie sāk ēst cilvēku barību, izpostīt sējumus, mežu, uzbrukt cilvēkiem, tāpēc daļu no tiem jānomedī, lai dzīvnieku skaits būtu optimāls un visiem pietiktu barības.

Draudzīgākā vieta ģimenes atpūtai

«Latvijas Meža dienu» apmeklētājiem apmeklējot izziņas stendus un aizpildot speciālas darba lapas, bija iespēja nopelnīt bezmaksas ieeju Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, kas ir viena no tūristu iecienītākajām un ģimenei draudzīgākajām vietām Latvijā. Tā kopējā platība ir ap 1200 ha, no kuras trešo daļu aizņem Pasaku pasaule. Iecienītākās parka vietas, kuru apskatei nepieciešamas vismaz trīs stundas, ir Pasaku mežs, Atrakciju laukums un Rūķīšu mežs. Parkā sastapsiet gan koka skulptūrās atveidotus pasaku un rakstnieces Annas Brigaderes lugu varoņus – Sprīdīti un Lutausi, Meža Ķēniņu ar galmu, Anneli ar draudzenēm un rūķu saimi, gan «dzīvus» pasaku tēlus.
Atrakciju laukumā, kur iekārtota atpūtas vieta ar soliem, galdiem un nojumi, var baudīt līdzpaņemto cienastu. Parks piedāvā iespēju braukt ar Pasaku bānīti, velosipēdu, nūjot, uzkāpt koka skatu tornī vai veco priežu parkā ļauties nesteidzīgām pastaigām. Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē vairākas takas ir piemērotas, lai pa tām varētu pārvietoties cilvēki ratiņkrēslos ar asistentu un vecāki ar bērnu ratiņiem.
«Latvijas Meža dienu» organizētāji: biedrība «Tērvetes meža izglītības centrs» un Tērvetes novada pašvaldība. Galvenie sadarbības partneri: biedrība «Zaļās mājas», biedrība «Zaļā josta», Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Latvijas Kokrūpniecības federācija un AS «Latvijas valsts meži».
Tiksimies «Latvijas Meža dienās» nākamgad!
Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *