Ziemassvētku eglītes podiņos un rotājumi no LVM kokaudzētavām

Kā ik gadu decembrī AS «Latvijas valsts meži» (LVM) svētku noskaņai piedāvā dažādu sugu un šķirņu kvalitatīvās eglītes podiņos.

Ziemas saulgriežu gaidīšanas laikā plašā klāstā pieejami dažādi Ziemassvētku rotājumi un dāvanas no dabas materiāliem, kas izaudzēti LVM kokaudzētavās.

Izvēlies eglīti podiņā

Eglīte podiņā ir arī brīnišķīga svētku dāvana mājas saimniekam. Ja nocirstā eglīte izdzīvos vien pāris nedēļas, tad dekoratīvā eglīte podiņā pēc svētkiem augs un zaļos vēl daudzus gadu desmitus, ja to pavasarī iestādīsiet piemājas dārzā, parkā vai apstādījumos.

Lai eglīte podiņā augtu un zaļotu, telpās to nebūtu ieteicams turēt ilgāk par 1–2 nedēļām. Siltās telpās eglīte rūpīgi jālaista un skujas jāmitrina. Pēc svētkiem podiņu jāierok sniegā vai zemē, lai saknes neapsaltu.

LVM kokaudzētavās izaudzētie dekoratīvo egļu stādi var augt podiņā līdz diviem gadiem, jo tiem ir attīstīta, Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērota sakņu sistēma, kura pārbaudīta LVM Kalsnavas arborētumā. Ziemassvētku kociņus podiņos iespējams iegādāties septiņās «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās dažādos Latvijas novados, kā arī stādu realizācijas laukumos Daugavpilī un Salaspilī.

Eglītes visdažādākajām gaumēm

LVM kokaudzētavās audzētas kvalitatīvas eglītes podiņos, pārsteidz ar dažādu lielumu, neparastām formām un dažādām skuju nokrāsām – sākot no izteiksmīgi zaļajām līdz zaļgandzeltenām un pat zilganām. Piedāvājumā ir arī tāda izmēra un formas eglītes, kas lieliski piemērotas, lai rotātu mazu telpu, kurā nav iespējams ienest lielu egli. 

«Šogad viena no interesantākajām eglēm ir asās egles šķirne «Compacta». Tā ir īpaša gan ar neparasto krāsu, ko veido skuju zilganā nokrāsa, gan konisko formu. Egle var sasniegt pat trīs metru augstumu, tādēļ pēc svētkiem tā lieliski iederēsies arī nelielā piemājas dārzā, kur tā izcelsies ar savu īpašo krāsu. Tāpat tie mūsu apmeklētāji, kuriem patīk neierastas lietas, var izvēlēties egles šķirni «Microphylla» – citu vidū tā īpaši izceļas ar īsajām un pelēkzaļajām skujām, radot tiešām neparastu iespaidu. Vēl noteikti jāpiemin Serbijas egles šķirne «Zuckerhut» – tās divkrāsu skujas augšpusē ir zaļas, bet apakšpusē – ar sudrabotu apsarmi. Starp neparastu formu un nokrāsu eglītēm plašā izvēlē pieejamas arī ierastākas šķirnes – asā egle jeb sudrabegle, parastās egles šķirne «Remontii», kā arī «Dundanga»,» ar dažādajām egles šķirnēm iepazīstina LVM Vēstniecības vadītāja Līga Urtāne.

Visbiežāk pasaulē izmantotās Ziemassvētku kociņu šķirnes ir baltegle, dažādu sugu priedes kā arī zaļā duglāzija. Populārākās Ziemassvētku egļu šķirnes, ko var iegādāties podos ir parastās egles dažādas šķirnes, sudrabegle, Kanādas egles šķirnes, Serbijas egles šķirnes, Kaukāza baltegle, Garzvīņu baltegle.

Iegādājami komplekti «Radi pats» un «Vai būsi mans čiekurs?»

Ziemas saulgriežu gaidīšanas laikā Latvijas valsts mežu vēstniecībā, Vaiņodes ielā 1, Rīgā, plašā klāstā pieejami arī  adventes vainagi un svētku rotājumi, ko no dabas materiāliem darinājuši LVM kokaudzētavu un Kalsnavas arborētuma darbinieki.

Šogad daudz interesantu jaunumu! Tos sarūpējuši kolēģi no Kalsnavas arborētuma un Smiltenes kokaudzētavas. Akcentus katram vainagam piešķir Kalsnavas arborētuma gādātie melnalkšņu čiekuri, kadiķu čiekurogas, kastaņi, ozolzīles un zīļu cepurītes, rieksti ar visiem čemuriem, valrieksti, sūnas, rododendru, kokveida peoniju, puķu pogaļas, piepes, baltegļu čiekuru zvīņas un citi dabas brīnumi.

Iegādājoties jau sagatavotu vainaga darināšanas komplektu «Radi pats», ikviens var radīt savus svētku rotājumus no čiekuriem. Komplektā ietilpst vainaga pamatne un dabas materiāli, kā arī neliela instrukcija vieglākai un raitākai vainaga izveidošanai.

Bet svētku siltumam noderēs iekura komplekts «Vai būsi mans čiekurs?». Tas ir Kalsnavas puses bišu vaska vannā peldinātas melnās priedes (Pinus nigra) čiekurs ugunskura vai kamīna iedegšanai. Komplektā ietilpst divi čiekuri, saišķis ar skaliņiem, bērza tāss un sērkociņi.

_____________________________

Latvijas valsts mežu vēstniecība darbojas «Zaļajā zonā», tāpēc apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid–19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un personas apliecinošs dokuments. Veikala klienti automašīnu stāvlaukumā var novietot bez maksas, paņemot iebraukšanas žetonu vienai stundai. Svētku piedāvājums Latvijas valsts mežu vēstniecībā tiek papildināts teju katru dienu.

Latvijas valsts mežu vēstniecība gaida ciemos Rīgā, Vaiņodes ielā 1. Vairāk informācijas, zvanot 23280001.

 LVM Vēstniecība strādā darba dienās 9.00 – 18.00.

Eglītes var iegādāties visi (arī nevakcinētie), zaļajā režīmā strādā tikai veikaliņš!

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *