Zāģmateriālu ražošanas apjomi pieaugs

Tā kā Eiropas zāģmateriālu tirgus joprojām ir samērā neaktīvs, zāģmateriālu tirgus analītiķi saskata jaunas perspektīvas ārpus Eiropas robežām. Pieprasījumu pēc zāģmateriāliem Eiropā diktē tendences būvniecības nozarē, kur pēdējos gados nekāds progress  nav noticis. Par to liecina statistika – ja 2006. gadā organizācijā Euroconstruct apvienotās dalībvalstīs dzīvojamo jaunbūvju skaits bija 2,8 miljoni, tad 2013.gadā – 1,3 miljoni. Paredzams, ka pieaugums  līdz 2016.gadam varētu būt vien 2% gadā. Savukārt, piemēram, ASV dzīvojamo māju būvniecības apjomi palielinās.

Tirgus pārvietojas – ja 2013.gadā Zviedrijas priedes zāģmateriālu lielākais noieta tirgus bija Austrumāzija, tad pērn par to kļuva Ēģipte ar importēto apjomu teju 1,5 milj. kubikmetru. Savukārt no Somijas uz Ēģipti priedes zāģmateriālu eksports audzis no 25% 2013.gadā līdz 40% pērn, neraugoties uz sīvo konkurenci ar Krievijas piegādātājiem. Milzīgs potenciāls Eiropas zāģmateriālu ražotājiem ir Ķīna ar apm. 55 milj. kubikmetru zāģmateriālu patēriņu.

Uz ievērojamu ražošanas apjomu kāpumu šogad  cer praktiski visi Eiropas vadošie skujkoku zāģmateriālu ražotāji – Zviedrija par 9%, Somija par 5%, Vācija par 3%, Austrija par 9%. Tādējādi Eiropā (izņemot Krieviju) šogad varētu tikt saražoti apm. 104 milj. kbm zāģmateriālu, ļaujot palielināt eksportu šogad par 9%.

Savukārt līdz 2018.gadam tiek prognozēts skujkoku zāģmateriālu patēriņa ikgadējs pieaugums par 12,5 miljoniem kbm, šajā gadījumā kopējam skujkoku zāģmateriālu patēriņam līdz 2018.gadam pārsniedzot 350 milj. kbm gadā. Vislielākais skujkoku zāģmateriālu patēriņa kāpums prognozēts ASV – par 36% līdz 94 milj. kbm gadā, savukārt Ķīnā par 11% gadā, 2018.gadā sasniedzot 60 milj. kbm, bet Eiropā vien par 9,4%, līdz 2018.gadam sasniedzot 93,5 milj. kbm gada apjomu.

Avots: timber-online.net

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *