Vērot putnus un dzelzceļus

Masu informācijas līdzekļi vēsta, ka daudzi cilvēki, mēģinot izvairīties no pulcēšanās slēgtās telpās, dodas dabā.

Izskan viedoklis, ka lielākā daļa dodas uz labi zināmām, galvaspilsētai tuvākajām atpūtas vietām. Lai arī ievērojot piesardzības pasākumus, dabā ir grūtāk inficēties ar bēdīgi slaveno vīrusu, tomēr šāda iespēja pastāv.

Vērosim putnu paradīzi ārpus pilsētas!

Sevišķi ņemot vērā, ka daudzās populārās atpūtas vietās pulcējas liels laužu daudzums un vietām noteikto divu metru distanci ievērot nav tik viegli. Atpūta svaigā gaisā ir laba, tomēr ņemot vērā šī brīža nopietnību, būtu labi, ja cilvēki pacenstos un meklētu nepopulārākas vietas. Domāju, ka ņemot vērā šī brīža zemo degvielas cenu ir vērts apsvērt ideju par došanos dabā uz citiem Latvijas reģioniem. Jo tālāk no Rīgas vai citas lielās pilsētas būs iecerētais objekts, jo mazāka iespēja inficēties ar vīrusu.

Viens no šādiem objektiem varētu dabas liegums «Sedas purvs». Tā platība pārsniedz 7000 hektāru. Daļā teritorijas joprojām tiek veikta kūdras ieguve. Daudzu gadu laikā kopš sākta kūdras ieguve, teritorijā izveidojusies ūdenstilpju sistēma, kuru labprāt izmanto zivis un ūdensputni. Teritorijā reģistrētas 140 putnu sugas. Pavasara un rudens migrācijas laikā liegumā nolaižas ap 5000 sējas zosis un ap 700 dzērves. Tāpat konstatētas niedru lijas un 10 – 20 lielie dumpji. Kā pārliecinājās šī raksta autors, tad reklāmas bukletos aprakstītais par Sedas purvu atbilst patiesībai. Pavasaris tiešām šajā vietā ir īsta putnu paradīze. Ceļmalā savu ligzdu izveidojusi niedru zīlīte, bet kaut kur plašajā niedrājā dzirdama mobilā telefona vibrējošajam režīmam līdzīgas skaņas – tas dumpis. Netālu no viena putnu novērošanas torņa novietotas laivas. Sedas purva pastaigu taku kopgarums ir vismaz 12 kilometri. Purvā saglabājusies daļa veco kūdras dzelzceļu. Pirms pieciem gadiem vēl bija iespējams sarunāt ekskursiju ar drezīnu pa kūdras dzelzceļiem. Par šī brīža situāciju informācijas nav. Tomēr pastāv iespēja pa purva takām doties ar kājām. Lieguma teritorijā ierīkoti vairāki putnu novērošanas torņi. Iespēja inficēties protams pastāv arī šeit, tomēr Sedas purvā tā būs mazāka nekā Ķemeru tīrelī vai Majoru pludmalē.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *