Valsts meža dienests rosina turpināt ierobežojošos pasākumus

Saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža aktivitātes pieaugumu, Valsts meža dienests rosina pagarināt ārkārtējo situāciju līdz septembrim.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» pētnieks Agnis Šmits skaidro, ka lielāka mizgraužu  (Ips typographus) izplatība saistīta ar pavasarī vabolēm labvēlīgiem laika apstākļiem, un sausums situāciju tikai pasliktina.

Skaits desmitkāršojies

«LVMI «Silava» monitorē situāciju Latvijā saistībā ar mizgrauža lidošanas aktivitāti, un no iegūtajiem datiem ir redzams, ka aktīva izlidošana šogad ir sākusies 20. aprīlī. Apkopotie dati ir satraucoši – slazdos noķerto vaboļu skaits, salīdzinot ar 2022. gadu, ir divas reizes lielāks, bet 15. maijā tas bija jau 10 reizes lielāks, nekā iepriekšējā gadā,» situācijas nozīmīgumu skaidro Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta direktore Solvita Mūrniece.

Saskaņā ar Meža valsts reģistra datiem koku ciršana uz ārkārtējās situācijas periodu ir  apturēta 12700 cirsmām ar kopējo platību 23690 ha, no tā AS «Latvijas valsts meži» valdījumā atrodas 4353 cirsmas, ar platību 11440 ha. Valsts meža dienests veic uzraudzību, lai koku ciršana apturētajās cirsmās netiktu veikta, izņemot, ja konstatētas svaigi kaitēkļa invadētas egles.

Valsts meža dienests šobrīd ir izsniedzis atļaujas svaigi invadētu egļu nociršanai 75 ha platībā, pamatā Valmiera un Cēsu novados – 26 ha, Siguldas un Ogres novados – 17 ha, Dienvidkurzemes novadā –11 ha.

Izvieto feremonu slazdus

Paralēli  šī gada izcirtumos tiek izvietoti feremonu slazdi. SIA «Rīgas meži» apsaimniekotajās platībās ir uzstādīti 255 slazdi, cirsmu kopējā platība – 98.4 ha. AS «Latvijas valsts meži» 1400 slazdi, kas izvietoti 340ha. Meža pētīšanas stacijas apsaimniekotajās platībās – 786 slazdi, cirsmu kopējā platība –166 ha. LVMI «Silava» monitoringa ietvaros izvietots 81 slazds. Tuvākajā laikā Valsts meža dienests sāks izvietot slazdus arī privāto mežu platībās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *