Tuvākajos gados Eiropā trūks koksnes izejvielu

Nākamajos gados baļķu un zāģmateriālu tirdzniecība Eiropā krasi mainīsies, jo samazināsies kokmateriālu ieguve Centrāleiropā un sankcijas pret Krieviju novedīs pie kokmateriālu importa samazināšanās, ziņo Wood Resources International.

Centrāleiropas apaļkoksnes tirgi atrodas pagrieziena punktā. Pēdējo četru gadu laikā mežus lielā daļā reģiona ir smagi skāris egļu mizgraužu uzliesmojums, kā rezultātā īslaicīgi palielinājās mežizstrāde, zāģmateriālu ražošana un baļķu eksports. 

Zāģmateriālu ražošana tuvākos gados Centrāleiropā samazināsies no pašreizējiem rekordlīmeņiem, un reģions varētu atgriezties no neto baļķu eksportētāja par neto importētāju. Turklāt sankcijas pret Krieviju skāra gandrīz visas meža produkcijas importu no Krievijas un Baltkrievijas uz Eiropu, kas 2021.gadā veidoja gandrīz 14 miljonus m³ baļķu un 9 miljonus m³ zāģēto skujkoku.

Samazinātais koksnes piedāvājums Centrāleiropā un situācija Ukrainā daudzus gadus ietekmēs Eiropas rūpniecības ražošanu, tirdzniecības plūsmas un kokmateriālu cenas. Kokzāģētavām būs jākoncentrējas uz produktivitātes palielināšanu un zāģēšanu mazā diametrā, celulozes un papīra rūpniecībā būs jādomā par alternatīvām kokšķiedru sugām un avotiem, un meža īpašniekiem būs ieguvums no intensīvākas meža apsaimniekošanas. Turklāt starptautiskajiem tirgiem būs jāpielāgojas samazinātam Eiropas eksporta baļķu un zāģētas skujkoku piedāvājumam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *