Sulu laiks Latvijā

Iestājies pavasaris un Latvijas iedzīvotāji tradicionāli sāk ievākt bērzu sulu (2% cukura), bet ne mazāk vērtīga un pat garšīgāka ir kļavu sula (5% cukura).

Kļavas gan ātrāk par bērziem  beidz sulot, bet sulu laikā no viena koka var iegūt līdz 100 litriem garda dzēriena.

Kļavu sīrupa gatavošana

Diemžēl, lietošanai svaigā veidā tā derīga tikai dažas dienas un raudzēšanai neder. Svaigā veidā gan to var saglabāt, sasaldējot plastmasas trauciņos vai maisiņos. Tādā veidā kļavu sula nezaudē savu īpatnējo garšu un atkausēta šķiet tāda pati kā «tikko no koka».  Par nožēlu jāatzīmē, ka  ne katrs to var atļauties ledusskapju saldētavu tilpuma ierobežojumu dēļ. Taču alternatīva ir. Lai kļavu sula nesabojātos un saglabātos, tajā jāpalielina cukura, konservējošas vielas, īpatsvars. To nebūtu prātīgi darīt mehāniski, pieberot cukuru, jo rezultātā iegūsim tikai parastu cukura sīrupu, kas saturēs pavisam niecīgu citu, tikai kļavu sulā esošu vielu.  Kļavu sula ir jāvāra līdz tajā paliek apmēram 60% cukura. Respektīvi, lai iegūtu 1 litru kļavu sulas sīrupa, ir jāiztvaicē apmēram 40 litri. Tātad sīrupa iegūšanai jāpatērē ievērojams enerģijas daudzums, taču rezultāts sniegs patiesu baudu. Izdevīgākajā pozīcijā atrodas tie, kuri mitekļa apsildīšanai izmanto plītis ar tām piebūvētajiem mūrīšiem. Tā kā plīts virsma nepārtraukti ir karsta, atliek vien uz tās novietot platdibena katlu ar tajā ielieto kļavu sulu. Process norit visai ātri un drīz jau brīnišķīgo, neaprakstāmas garšas viskozo šķidrumu var pildīt stikla traukos un izmantot ne tikai konditorijas izstrādājumos, bet arī kulinārijā. Sīrupa uzglabāšanai īpašu nosacījumu nav. To var glabāt jebkur, izņemot vietu, kur traukus skar tiešie saules stari.

Veselībai

Kļavu sulas sīrups ir vērtīgs ne tikai pēc tā garšas.  100 grami sīrupa satur apmēram 260 kalorijas. Parastais cukurs 387. Neskatoties uz to, ka sīrups satur samērā daudz cukura, tas pozitīvi ietekmē aizkuņģa dziedzeri, stimulējot tā darbu, paātrinot insulīna izdalīšanos. Zinātniskie pētījumi liecina, ka kļavu sulā ir 54 cilvēka organismam nepieciešamo vielu.

Indriķis Bluķis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *