Stādīsim Latvijas spēka kokus – ozolus!

Viens no vērtīgākajiem kokiem Latvijā ir ozols.  Ozolu koksni izmanto gan būvmateriāliem, gan mēbeļrūpniecībā. Piemēram, SIA Amber Wood Jelgavas novadā ražo masīvkoka ozola grīdas dēļus, kas kalpo visa cilvēka mūža garumā, ar neatkārtojamu tekstūru.

Vairosim ozolu mežus

Pēdējā laikā ir parādījusies interese atjaunot senču tradīcijas un ozolu birzis. Kā pastāstīja uzņēmuma SIA Amber Wood, kas ir viens no lielākajiem ozola zāģbaļķu iepircējiem Latvijā,  tirdzniecības daļas vadītājs Jānis Kažociņš, jau šodien aizliegts cirst ozolu audzes kailcirtē. Esam priecīgi, ka ne tikai mēs, bet arī pārējie mežkopji ir gatavi skatīties uz ozola koksnes ieguvi Latvijā ilgtermiņā. Vislabākā ozolu lietkoksne nāk no Zemgales un Kurzemes reģioniem. Tas izskaidrojams ar ne tik auksto ziemas periodu. Ozols necieš straujas gaisa temperatūras svārstības un pie zemām temperatūrām tam koksnē veidojas tā saucamie «mēness gredzeni» un citāda veida izsalumi. Tādēļ plānot audzēt ozolus ar mērķi iegūt augstvērtīgu koksni Vidzemē un Latgalē nebūtu ieteicams. Priecājamies, ka cilvēkiem rūp ozolu audžu audzēšana ne tikai koksnes ieguvei, bet arī dabas daudzveidības saglabāšanai.

Ozolu stādi ir pieejami

Ozolu stādus iespējams iegādāties vairākās kokaudzētavās, no pārdesmit centiem līdz desmit un pat simts eiro gabalā. Ir nopērkami arī dažādu svešzemju ozolu sugu stādi, no kuriem populārākie ir sarkanie ozoli.

Apes novada kokaudzētava «Miķeļi» norāda, ka, lai ozoli atzarotos un veidotu labus pieaugumus, to vainagu augšējai trešdaļai jābūt apgaismotai, bet pārējai daļai apēnotai. Ozolus stāda 2,5-3 m attālumā vienu no otra. Ozols var būt arī kopā vienā audzē ar osi. Ja stādījumiem var piekļūt meža dzīvnieki, kam ļoti garšo kociņu miza, jāpadomā kā tos pasargāt.

Ozolus var sēt

Ozolus var arī sēt. Atliek tikai rudenī salasīt zīles, kas sakritušas zem kāda ozola. Tās var sēt arī uzreiz pēc salasīšanas. Bedrītes dziļumam jābūt vismaz trīs centimetri – ja zīle nebūs pietiekami dziļi, aukstā ziemā tā var nosalt. Kad zīles ir sasētas, vislabāk tās apsegt ar egļu skujām.

Pēc salasīšanas zīles var arī sabērt maisiņā, samaisot kopā ar kūdru vai granti, lai ziemošanas laikā neizkalstu,. ziemā glabāt vēsā vietā pagrabā, sēt no aprīļa līdz maija vidum. Vispirms tās sēj kastītē, ar četru centimetru atstarpi. Kad parādās pirmie dīgļi, jūnija vidū pēc salnām var nest ārā, un kastīti novietot pusēnā.

Sējot jāievēro prasības

Ozolu meža audzēšanai, Meža likums nosaka, ka meža atjaunošanai (sēšanai vai stādīšanai) un ieaudzēšanai, kā arī meža stādāmā materiāla audzēšanai paredzēto meža reproduktīvo materiālu atļauts ievākt tikai no VMD reģistrētajiem meža reproduktīvā materiāla ieguves avotiem. Tas nozīmē, ka zīles var vākt no sertificētiem ozoliem.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *