Šogad mežs ienācis arī Jelgavā

28. aprīlī visas dienas garumā jau piekto reizi Jelgavā, Pasta salā norisinājās pasākumu cikla Meža dienas lielpasākums «Mežs ienāk Jelgavā!».

Latvijas meža nozares organizācijas un uzņēmumi demonstrēja savu paveikto, parādot, kādas koksnes un nekoksnes vērtības sabiedrība gūst apsaimniekojot mežu.

Akcents uz koka izmantošanu būvniecībā

Ar devīzi  «No meža līdz mājai»  pasākumā koka izmantošana būvniecībā bija skatāma un izprotama jebkuram interesentam. Bija skatāmi paraugi un dabā izveidotas lielizmēra gan jaunas modernas konstrukcijas, gan standarta koka karkasa māju būvniecības risinājumi.

Apmeklētājiem bija iespēja pārbaudīt koksnes stiprības rādītājus. Pasākuma visas dienas gaitā tika pārbaudīta daudzo sagatavoto bērza līstīšu izmērā 2×3 cm izturība, un vidējais svars, kuru līstīte izturēja, pirms salūza, bija ~ 89 kg. Īpaši aizraujošs šis eksperiments šķita skolēniem.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes – LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte – LLU) Meža fakultātes,  Kokapstrādes katedras akadēmiskās un arī zinātniski pētnieciskās aktivitātes jau 10 gadus tiek realizētas ciešā sadarbībā ar SIA Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu, kuru 2004.gada decembrī nodibināja A/S Latvijas Valsts meži, Latvijas Kokrūpniecības federācija un LBTU. Pateicoties šādai kopīgai sadarbībai, Kokapstrādes katedra zinātniski pētniecisko iespēju ziņā koksnes izpētes jomā, šobrīd ir vislabāk aprīkotais pētnieciskais centrs Baltijas valstīs.

Apbalvoti inovāciju projekta konkursa uzvarētāji

Pasākuma laikā tika apbalvoti arī labākie nozares veicināšanas Inovāciju projektu autori. Ilgtermiņa sadarbībā realizēts pirmais Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš LLU) un SIA «Ziemeļlatvijas meži» un «Ziemeļlatvijas mežsaimnieks» (ZLM) Inovāciju projekta konkurss, kurā augstāko novērtējumu saņēma un 1. vietu izcīnīja – Fermonu slazda kukaiņu skaitītājs (Atis Bērziņš, Normunds Broks un Liene Bētiņa – komanda, kas atbilstoši šī brīža meža nozares aktualitātei – cīņai ar astoņzobu mizgrauzi – radījusi papildu risinājumu feromonu slazdu pilnveidošanā ar nolūku ierobežot šī kaitēkļa izplatīšanos Latvijas mežos.)

2. vietā ierindojās – Inovācija «Autoruļļi» (Ronalds Pirtnieks), bet 3. vietu ieņēma – datorprogramma «Saimnieks» (Ralfs Daniels Midegs). Savukārt ZLM veicināšanas balvu saņēma «Aizzēluma aizsargs» (Niks Vilcāns un Liene Zēberga).

Konkursa žūrija laureātos izvirzījusi datorprogrammas izstrādi, kas atvieglotu ikgadējo meža inventarizāciju un meža apsaimniekošanas plānošanu, vienlaikus ļaujot iepazīties ar aktuālajām uz konkrēto meža apgabalu attiecināmajām likuma normām un īpašnieka iespējām to apsaimniekot vai izstrādāt. Tāpat augstu novērtēti praktiskie inovāciju risinājumi, kas paredzēti efektīvākai augu aizsardzības līdzekļa uzklāšanai jaunaudzēs, kā arī inovatīvs aizzēluma aizsarga risinājums, kas veidots no videi draudzīgiem atjaunojamiem resursiem.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *