Skolēni mācās atjaunot robežzīmes

IMG_8474_cv

Skolēni mācās atjaunot robežzīmes

Sēlijā esošajā mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā «Pūpoli» Meža dienu pasākumus rīko jau kopš 2012. gada.

Šī gada tēma – īpašuma robežstigas un robežzīmes. Pasākums notika sadarbībā ar Meža konsultāciju pakalpojumu centra speciālisti Ritu Daščioru, Neretas novada Mazzalves pamatskolas skolēniem un skolotāju Andu Freimani. Uz pasākumu bija ieradies arī Jaunjelgavas novada Seces pagasta meža īpašnieks Jānis Galvanovskis, kurš klātesošajiem pastāstīja par ainavā atrodamajām kultūrvēsturiskajām vērtībām un dalījās ar savu pieredzi meža īpašuma robežu atjaunošanā.

Neviens darbs nav viegls

Pasākuma pirmajā daļā viesiem bija iespēja uzzināt par mežā veiktajām izlases un kopšanas cirtēm, kā arī mēģināt atpazīt tajā augošos kokus un krūmus. To atpazīšana bezlapu stāvoklī daudziem izrādījās nopietns izaicinājums.

Nav noslēpums, ka īpašuma robežu atjaunošana un kopšana daudziem zemes īpašniekiem joprojām ir nepārvarams šķērslis. Tāpēc, lai uzlabotu situāciju nākotnē, ar jaunajiem zemes īpašniekiem jāstrādā jau šodien. Skolēni uzzināja par normatīvo aktu prasībām attiecībā uz īpašuma robežām un robežzīmēm. Pēc teorijas apguves katram bija iespēja ņemt rokās lāpstu un atjaunot robežzīmes – kupicas. Kā pierādīja prakse, ar lāpstu vien šis darbs nav paveicams. Jau pie pirmās kupicas nācās secināt, ka būs nepieciešama mačete vai cirvis, jo vietai, kur bija plānots veikt rakšanas darbus, virsū bija uzgāzusies pamatīga ieva, ko nācās sagarināt un novākt.

Pirmās kupicas atjaunošanas darbi daudziem skolēniem bija īsts pārbaudījums, jo tā atradās mitrā vietā. Ne visi uz mežu bija ieradušies gumijas zābakos. Pārvarot virkni grūtību, Mazzalves skolēni kupicu tomēr atjaunoja. Pārējās 3 kupicas, kuras tajā dienā tika atjaunotas, atradās sausākos apstākļos un īpaši lielas problēmas nesagādāja.

Pasākuma noslēgums tradicionāli notika pie ugunskura. Beigās pasākuma vadītāji skolēniem atgādināja par ugunsdrošības prasībām, kuras jāievēro, lai no dabas mīļotāju ugunskura neizceltos nekontrolējams ugunsgrēks. Lai viss būtu droši, ugunskura vietā esošās ogles skolēni apbēra ar augsnes slāni. Meža dienu pasākums mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā «Pūpoli» plānots arī 2017. gadā – tas notiks Jaunjelgavas novadā sadarbībā ar Jaunjelgavas vidusskolu.

Raimonds Mežaks, mežsaimniecības demonstrējumu teritorijas «Pūpoli» pārvaldnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *