Simtozolu meži simtgadu Latvijai!

Rugāju novada vidusskolā 30. oktobrī tika atklāta akcija «Simtozolu meži simtgadu Latvijai!». Akcijas mērķis ir iesaistīt vismaz 100 jauniešus, kas vāks zīles un stādīs ozolu stādus Latvijas mežos, veidojot ozolu birzis vai alejas vismaz 100 vietās ar vismaz 100 ozoliem katrā par godu Latvijas Valsts neatkarības simtajai gadadienai.

Spēka, izturības un ilgmūžības simbols

Akcijas «Simtozolu meži simtgadu Latvijai!» organizatori ir biedrība «Latvijas Universitātes Atturības un veselības izglītības veicināšanas biedrība» (LUAVIV) sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru (VISC), Balvu Valsts ģimnāziju un Rugāju novada vidusskolu.

Akcijas organizatori: «Latvijai tuvojas liela un apaļa jubileja – 100 gadi. Tas ir cilvēka dzīvei reti sasniedzams vecums. Kokam tas var būt tikai jaunība vai pusmūžs. Ozols ir ilgmūžīgs koks, kas rotā nu jau aizgājušos pieclatniekus, tautai tas ir spēka, izturības un ilgmūžības simbols. No senajiem ozolu mežiem Latvijā ir palicis visai maz. Pēdējā pusgadsimtā ir valdījušas īsāka laika vērtības. Ilglaicīgas izmaiņas nāk no skolas sola – veidot tagad, domājot par turpmākām paaudzēm, rīkoties par labu citiem, pat tad, kad šo labumu mēs varbūt neredzēsim, ir tas, kā var mainīt arī mūsu pašu dzīvi. Ir svarīgi apzināties – tas ir vajadzīgs mums pašiem un tagad!»

Akcija uzsākta, lai līdz Latvijas pastāvēšanas 100 gadu jubilejai skolēni jau būtu paspējuši izaudzēt un iestādīt ozolu stādus.

Saņem Latvijas valsts prezidenta apsveikuma vēstuli

Rugāju novada vidusskolā bija aicināti piedalīties vismaz skolu pārstāvji, skolēni, skolotāji, kuri jau ir apzinājuši ozolu stādīšanai piemērotas vietas un saskaņojuši to ar meža īpašniekiem. Katrs no dalībniekiem saņēma no Balvu dižozola un Pededzes ozolu zīlēm izaudzētu pirmo – akcijas dalībniekam dāvinātu piecgadīgu ozoliņu stādu un interaktīvajā kartē iezīmēs savu plānoto Simtozolu meža audzēšanas vietu.

Akcijas dalībnieki no Viļānu vidusskolas, Dekšāru pamatskolas, Bejas pamatskolas, Rugāju novada Eglaines pamatskolas, Ilūkstes novada Eglaines pamatskolas, Salaspils vidusskolas, Stacijas pamatskolas, Ilūkstes 1. vidusskolas, Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas, Staiceles vidusskolas, Alojas Ausekļa vidusskolas, Mazsalacas vidusskolas, Talsu pamatskolas, Pededzes pamatskolas, Nautrēnu vidusskolas, Pļaviņu vidusskolas, Balvu Valsts ģimnāzijas, Rugāju novada vidusskolas, Līvānu Bērnu un jauniešu centra kopā aizveda stādīšanai vairāk kā 200 ozoliņus.

Arī Vaiņodes vidusskolas, Mežinieku pamatskolas, Kārsavas vidusskolas, Bikstu pamatskolas, Viļakas Valsts ģimnāzijas, Žīguru pamatskolas un Viduču pamatskolas skolēniem nosūtīti stādiņi. Vēl akcijai pieteikušies dalībnieki no Pļaviņu vidusskolas, Stendes pamatskolas, Aizupes pamatskolas, Talsu pamatskolas un Vidrižu pamatskolas, informē akcijas rīkotāji.

Akcijas dalībnieki saņēma Latvijas simtgades svinību patrona Latvijas valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikuma vēstuli, kurā viņš pauž pateicību akcijas «Simtozolu meži simtgadu Latvijai!» organizatoriem un dalībniekiem, uzsverot būtisko ieguldījumu Latvijas simtgades svētku programmas veidošanā un īstenošanā, vēlot veiksmīgu idejas īstenošanu un patiesu kopības sajūtu.

Latvijas dabas fonda direktors Jānis Rozītis apsveikuma vēstulē pauž atbalstu un pateicību akcijas «Simtozolu meži simtgadu Latvijai!» rīkotājiem un aicina akcijas dalībniekus, domubiedrus domāt un rīkoties pret dabu atbildīgi ikvienā dzīves situācijā un dot dabai vairāk kā no tās ņemt. Dalībniekiem siltus vēlējumus teica arī Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize, «Latvijas valsts meži» Ziemeļlatgales mežsaimniecības Balvu meža iecirkņa meistare Inga Švalbe, Rugāju novada domes priekšsēdētāja Sandra Kapteine, Rugāju novada vidusskolas direktore Iveta Arelkeviča.

Dalībnieki Latvijas kartē atzīmēja savas ozolu stādīšanas vietas, izgatavoja akcijas piederības zīmes Latvijas kontūras veidā. Rugāju jaunieši nobeigumā vadīja ozolu stādītāju sadraudzības vakaru.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *