Rotu kolekcija – veltījums mežam

Jaunā māksliniece Ilze Egle radījusi mūsdienīgu sudraba un dzintara rotu kolekciju – sešas piespraudes ar nosaukumu «Mežā».

Tā tapusi, iedvesmojoties no Latvijas dabas, meža un tās tēlu simboliskās nozīmes. Piespraužu kolekcijas tēlu meklējumi noveduši arī pie latviešu folkloras un mitoloģijas padziļinātas izpētes.

Daļa no dabas

Darbu autore atzīst, ka rotu kolekciju var uzskatīt par slavinājumu dabai, cik tā ir skaista un bagāta, mežiem un pļavām, kur sastopami dažādi augi un dzīvnieki. Dažas piespraudes veidotas dzīvnieku formā, kuri sastopami Latvijas mežos un to apkaimē – zaķis, vabole, bruņurupucis no purva. «Katrā piespraudē iemiesojas kāds tēls, kas saistīts ar apkārt esošo floras un faunas pasauli. Kolekciju veidoju divos posmos. Sākumā tapa skices un tad izvēlējos tehniku. Vēlējos, lai gala rezultāts ir iespējami tuvāks skicei. Izlēju ģipša plāksnītes un tajās ar asiem instrumentiem izgrebu zīmējumu, kas bija attēlots skicēs. Pēc tam plāksnītēs tika ieliets sudrabs,» stāsta māksliniece Ilze Egle. Kolekcijas izstrādes gaitā koncepcija tikusi mainīta, bijis daudz eksperimentu, formas un materiāla meklējumu. Māksliniece norāda, ka katrs darbs ir vienreizējs, to nevar atkārtot.

Piespraužu kolekcija  ir Ilzes bakalaura darbs, kuru veidojusi gadu, absolvējot Mākslas Akadēmiju. Novembrī viņas piespraužu kolekcija kopā ar laikmetīgo rotu mākslinieču Rasmas Pušpures un Unas Mikudas darbiem bija izstādīta Cēsu izstāžu namā izstādē «3’2’1». Ilze atklāj, ka meža tēmu nolēmusi turpināt un pievērsties dziļākai tās izpētei, izstrādājot maģistra darbu. Ikdienā metāla mākslinieces darbs saistīts ar Latvijas Nacionālo operu – desmito sezonu viņa strādā par butafori. Tur arī nācies izrādēm veidot dažādu putnu, dzīvnieku, piemēram, lāču maskas.

Una Zeltkalne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *