Rīko meža stādīšanas talku

Lai darbi veiktos raitāk, šopavasar meža īpašnieks Ivars Kalniņš meža darbos iesaistījis ģimenes locekļus un radiniekus.

Meža īpašnieka Ivara Kalniņa mežs atrodas Kocēnu novada Vaidavas pagastā. Lai arī viņš pats dzīvo Ogrē, tas nebūt nav traucējis četrus hektārus lielo izcirtumu atjaunošanas darbus.

Vienā dienā atjauno 2 hektārus meža

Pagājušajā gadā nolīgts kontraktors, kas izcirtumā ar zemsedzes noplēsēju izveidojis vagas. Kokaudzētavā pasūtīti sertificēti egļu ietvarstādi. Lai darbi veiktos raitāk, meža īpašnieks Ivars Kalniņš meža darbos iesaistījis ģimenes locekļus. Daudz palīdzējusi māsa Ilona Kalniņa, kura dzīvo turpat netālu – Valmierā. Atsaukušies arī citi radinieki, daži atbraukuši pat no Jelgavas. Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo stāvokli, stādīšanas talkas dalībnieki pirms darbu uzsākšanas dezinficēja rokas un atkārtoja distances ievērošanas pamatprincipus. Darbi noritēja jautrā atmosfērā, vingrojot un ievērojot distanci. Vienā no koku stādīšanas dienām, septiņi talcinieki ar stādāmo stobru palīdzību atjaunoja pusi no visas platības – divus hektārus, par ko meža īpašnieks saka «liels paldies» visiem čaklajiem talciniekiem. Kā norāda pats meža īpašnieks un darbu organizators Ivars Kalniņš, tad lai darbi ritētu raiti, vispirms bija jāveic sagatavošanās. «Ņēmu vērā, ka kokaudzētavā nopirktie stādi ir sasaldēti un uzreiz tos nevar vest uz izcirtumu. Tāpēc vispirms tos aizvedu uz savu apsildāmo garāžu, kur dažu dienu laikā stādi bija atkusuši. Pēc tam sagādājām stādāmos stobrus. Tā kā darbi tika uzsākti jau martā, tad stobri bija pieejami,» atklāj Ivars Kalniņš. Jācer, ka arī citi privātie meža īpašnieki iedvesmosies no iepriekš aprakstītā piemēra un savas meža zemes papildinās ar Latvijā izaudzētiem, augstvērtīgiem stādiem. Veiksmi darbos!

Stādi jārezervē laicīgi

Privātajos mežos pēc koku nociršanas kailcirtē,  sertificētu koku stādīšanu izcirtumā plāno tikai neliela daļa saimnieku. Lielākā daļa platības tiek atstātas dabiskai atjaunošanai. Visstraujāk tā notiek ar lapu kokiem – bērziem, apsēm, baltalkšņiem, blīgznām, pīlādžiem un citām koku sugām. Vairāki aptaujātie meža īpašnieki, kā vienu no iemesliem min stādāmā materiāla trūkumu. Tomēr, kā norāda vairāki citi saimnieki, tad savlaicīgi kokaudzētavā pasūtīt sertificētus, augstvērtīgus un reģionam piemērotus stādus, problēmu nav. Arī personīgā pieredze liecina, ka plānojot koku stādīšanu nākamgad, stādu rezervācija  jāveic jau šogad. Tomēr ja arī kokaudzētavā visi stādi rezervēti, ir vērts par to pieejamību painteresēties tad, kad aktīvā stādīšanas sezona iet uz beigām – maija otrajā pusē. Var gadīties, ka tie, kas pasūtījuši, ne visu ir izņēmuši un varbūt izveidojies neliels stādu pārpalikums.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *