Popes kokaudzētava paplašina darbību

_D8D2836_cv

AS «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» Popes kokaudzētavā ik gadu tiek izaudzēti un realizēti 3,5 miljoni meža stādi un ražošanu plānots vēl paplašināt.

Līdz ar pirmajām siltajām pavasara dienām kokaudzētavā atsācies spraigs darbs – divgadīgo un trīsgadīgo stādiņu ražas novākšana un iepakošana, jauno stādiņu stādīšana un kopšanas plānošana. Pēc garā ziemas brīvlaika, darbs siltajā pavasara saulītē kokaudzētavas darbiniekiem sagādā prieku.

Darbs prasa precizitāti

Lai gan šobrīd Popes kokaudzētava atrodas Tārgales pagasta Platenē, pašā Ventspils pievārtē pie Rīgas –Ventspils šosejas, tās pirmsākumi meklējami 1964.gadā Popē, kur tika uzsākta meža stādu audzēšana, no kā arī cēlies kokaudzētavas nosaukums.

AS «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» (LVM) Popes kokaudzētavu nu jau trīspadsmit gadus vada Lidija Ķemlere, kuras ikdiena, domas un rūpes ir cieši saaugušas ar domām par tūkstošiem nesen atklātā laukā nonākušo mazo meža stādiņu labsajūtu un augšanas prieku. «Ar prieku audzēju meža stādus,» neslēpj kokaudzētavas vadītāja. «To gandarījumu, kad mazie ir veiksmīgi izaudzēti līdz iespējai tos stādīt mežā, ir grūti izteikt vārdos. Tik mierīgi, klusi un neapturami, kā aug katrs mazais stādiņš pretī saulei, katru dienu tos mācos mīlēt. Eju pa vagām un nāk prātā Vizmas Belševicas trāpīgās dzejas rindas par priedi, kura aug pretī saulei. Sarunājos ar mazajiem stādiņiem, mācos izpildīt visas viņu vajadzības, lai tie reiz izaugtu par vareniem kokiem,» neslēpj Lidija Ķemlere.

Lidija ir prasīga vadītāja saviem darbiniekiem. Darbs kokaudzētavā prasa lielu uzmanību un rūpību. Lidija zina, ka trauslos stādiņus nedrīkst pakļaut paviršībai, neuzmanībai, nezināšanai vai eksperimentiem. Lai strādātu kokaudzētavā, ir jābūt atbilstošām zināšanām un iemaņām.  Lai gan darbs Popes kokaudzētavā ir sezonāla rakstura,  kolektīvā strādā 26–30 pieredzējuši darbinieki, kuri vairāku gadu garumā strādājuši pie stādu sēšanas, stādīšanas, kopšanas un novākšanas un savu darbu izpilda ar augstu precizitāti. «Tas, ka darbiniekiem varu uzticēties, viņi pārzina savu darbu, tā ir liela vērtība. Tādēļ kokaudzētavas galvenā vērtība ir cilvēks –  ikviens darbinieks – zinošs, atbildīgs un precīzs savā darba vietā un  ikviens klients – apmierināts ar saņemto produkciju,» ir pārliecināta LVM Popes kokaudzētavas vadītāja Lidija Ķemlere.

Audzē atklātā laukā

««LVM Sēklas un stādi» Popes kokaudzētava  ir akciju sabiedrības «Latvijas valsts meži» ceturtā lielākā kokaudzētava,» saka «LVM Sēklas un stādi» direktora vietniece pārdošanas jautājumos Irēna Aleksejuka. Popes kokaudzētava apsaimnieko 26 ha zemes un sāk apgūt vēl papildus 14 ha, kur uz lauka audzēt  priedes, egles un bērza meža stādus un dažādu koku sugu dekoratīvos stādus.

«LVM Sēklas un stādi» Popes kokaudzētavas  darbības sfēra ir meža stādu ražošana un realizācija – kailsakņu stādu un stādu ar uzlabotu sakņu sistēmu. Pašreiz pusi no visiem izaudzētajiem stādiem sastāda priežu kailsakņu stādi, bet otru pusi egļu un bērzu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu.  «80% no mūsu izaudzētajiem 3,5 miljoniem meža stādiem ik gadus tiek iestādīti AS «Latvijas valsts meži» apsaimniekoto mežu platībās, bet privāto mežu īpašnieki un apsaimniekotāji no mums iegādājas apmēram 20% no saražotā apjoma. Mūsu stādi piemēroti stādīšanai Latvijas rietumu daļā,» zina stāstīt Lidija Ķemlere.

Uz Popi pārskolot tiek vesti mazie meža stādiņi arī no «LVM Sēklas un stādi» Mazsilu un Podiņu kokaudzētavām, kur tie iesēti, siltumnīcā un ārā podinos audzēti vienu gadu. Nonākot Popes kokaudzētavā, tie tiek izstādīti uz lauka, ko sauc par «pārskološanu». Neatņemama stādu audzēšanas sastāvdaļa ir kopšana. Ar tehnikas palīdzību vagas tiek rušinātas. Kā pastāsta kokaudzētavas vadītāja, reizi mēnesī pilnīgi visas platības tiek izravētas, tādēļ bez roku darba neiztikt. Nereti vasarā kokaudzētavas darbinieki, paslēpušos no saules, starp vagām atrod aizsnaudušos zaķu mazuļus, bet tie lielu kaitējumu stādiem nenodara.

Dekoratīvo stādu tirdzniecība

«Papildus meža stādiem audzējam un tirgojam arī dekoratīvos stādus. Popes kokaudzētavā visi piedāvātie dekoratīvie stādi ir audzēti AS «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās, galvenokārt Kalsnavā. Sortimentā ir gan skuju koku dekoratīvās formas, gan lapu koki, krūmi un liānas. Dekoratīvo stādu pircējus konsultē un apkalpo dekoratīvo stādu pārzine Baiba Viļuma un Linda Rītiņa. Sortiments tiek atjaunināts un regulāri papildināts. Mūsu pastāvīgie klienti ir privātmāju un viensētu īpašnieki, kā arī dažādas pašvaldību iestādes. Mums ir liels prieks, kad ikdienā redzam savus dekoratīvos  stādus pilsētas apstādījumos vai māju pagalmos – tas mums dod stimulu  lieliem  attīstības plāniem un skaistiem mērķiem. Dekoratīvo stādu pārdotie apjomi zināmā mērā atspoguļo cilvēku labklājības līmeņa – iespējām sakārtot savu dzīves telpu, veidojot krāšņus apstādījumus, dārzus un parkus,» saka Lidija Ķemlere.

Sēklu plantācijas

Ziemassvētku pārsteiguma suvenīri – eglītē iekarināmi apaļi dekori, kas priecēja daudzus LVM sadarbības partnerus un darbiniekus, tapuši tieši no «LVM Sēklas un stādi» Popes kokaudzētavas sēklu plantācijā ievāktajiem melnalkšņu čiekuriņiem. Popes kokaudzētavas darbinieki, pēc sēklu ievākšanas 2000 litriem čiekuriņu atraduši pielietojumu.

«LVM Sēklas un stādi» Popes kokaudzētava apsaimnieko 3 ha lielo Platenes melnalkšņu stādu plantāciju, ierīkotu 2002. gadā. Platenes sēklu plantācijā iegūtās melnalkšņu sēklas izmanto citas «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavas.

Lidija Ķemlere norāda, ka sēklu plantāciju izveidē un apsaimniekošanā tiek ieguldīts liels darbs. Potzari savulaik iegūti kāpjot lielos kokos, kociņi uzpotēti, veidojot veģetatīvas izcelsmes jeb klonu plantācijas. Regulāri tiek veidoti koku vainagi, lai būtu pēc iespējas vieglāk savākt čiekurus (sēklas). Kā rāda pieredze, pirmās sēklu ražas plantācijās sagaidāmas apmēram 10 –12 gadus pēc to ierīkošanas. Plantācijas izmantošanas ilgums ir apmēram  40 gadi.

Galvenie sēklu plantāciju uzdevumi ir nodrošināt ģenētiski augstvērtīgas sēklas, salīdzinot ar parastā mežaudzē ievāktajām, saglabāt labāko genofondu nākamajām meža paaudzēm, nodrošināt turpmāko selekcijas darbu labāku jaunu sēklu koku izaudzēšanai nākamajām plantācijām. Klonu izvietojumu nosaka, vadoties pēc iepriekš izstrādātas shēmas, kurā norādīta katra klona pārstāvju atrašanās vieta. Pamatprasība – kloni jāizvieto tā, lai līdz minimumam samazinātu pašapputi. Tātad, jo vairāk klonu būs plantācijā, jo izolācija starp viena un tā paša klona kociņiem būs lielāka. Ieteicams vienā plantācijā iekļaut ne mazāk kā 52 klonus Stādīšanas  attālums starp kociņiem parasti ir no 5–7 m.

Plantācijā katrs kociņš jāapzīmē, norādot klona un kārtas numuru. Seklu plantāciju pasē –ietilpst potēšanas žurnāls, klonu izvietojuma plāns, inventarizācijas dati, ražas novērtēšanas materiāli un ziņas par veiktajiem pasākumiem.

Popes kokaudzētavas darbinieki uz melnalkšņu plantāciju dodas arī brīvajos brīžos, kā uz skaistu parku un dārzu.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *