Plāno atbalstīt apkuri ne tikai ar malku un koksnes briketēm

Ekonomikas ministrija sagatavojusi normatīvo regulējumu, kas noteiks detalizētus atbalsta saņemšanas nosacījumus mājsaimniecībām energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim. Plānots, ka šo normatīvo regulējumu skatīs Ministru kabinetā š.g. 9. augustā, savukārt Saeimā š.g. 11. augustā.

Malkai

Plānots noteikt cenu līmeni, no kura sākt sniegts atbalstu – 40 EUR/ber.m³ (aptuveni 35 EUR/MWh). Valdībai tiks piedāvāts lemt par valsts kompensāciju izmaksu pieaugumam 50% apmērā (t.i., ja izmaksas pārsniegs 40 EUR/ber.m³), bet ne vairāk par 15 EUR/ber.m³. Maksimālais atbalsta apjoms vienai mājsaimniecībai būtu 35 ber.m³. Nepieciešamais finansējums – 37,5 miljoni EUR.

Koksnes briketēm, granulām

Atbalsta sniegšanas cenu līmenis varētu būt noteikts 300 EUR par tonnu (aptuveni 65 EUR/MWh). Izmaksu pieaugumu plāno kompensēt 50% apmērā (t.i., ja izmaksas pārsniedz 300 eiro/tonnā), bet ne vairāk kā 100 eiro/tonnā apmērā. Maksimālais atbalsta apjoms vienai mājsaimniecībai būtu 10 tonnas. Nepieciešamais finansējums – 3,6 miljoni EUR.

Plānots, ka mājsaimniecībām, kas apkurē izmanto koksnes granulas, koksnes briketes vai malku, ar maksājumu attaisnojošiem dokumentiem būs jāvēršas pašvaldībā, kas pieņems lēmumu par kompensācijas piešķiršanu. Savukārt valsts atmaksās šīs kompensācijas izmaksu pašvaldībai.

Dabasgāzei

Ekonomikas ministrija rosinās pagarināt iepriekš noteikto atbalsta periodu tām mājsaimniecībām, kas apkurē izmanto dabasgāzi, nosakot to no 2022. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 30. aprīlim. Atbalsts plānots gāzes cenas kompensācijai 30 EUR/MWh (t.i., 0,030 EUR/kWh) par patēriņu virs 221 kWh/mēnesī (21 m³/mēnesī).

Elektroenerģijai

No 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim atbalsts plānots arī mājsaimniecībām, kuras apkurei izmanto elektroenerģiju – tiem elektroenerģijas lietotājiem, kuru patēriņš ir lielāks par 500 kWh mēnesī, ja elektroenerģija tiek izmantota apkurei, balstoties uz siltumsūkņa pašdeklarācijas principu. Valsts kompensēs 50% no elektroenerģijas cenas, kas pārsniegs 0,160 EUR/kWh, bet ne vairāk kā 100 EUR/MWh. Jebkurai mājsaimniecībai pirmās patērētās 500 kWh būs jāapmaksā atbilstoši elektroenerģijas tirgotāja noteiktajai elektroenerģijas cenai, bet tiks kompensēts patēriņš, kas pārsniedz šo slieksni. Atbalsta saņemšanai mājsaimniecībai būs jāpiesakās pašvaldībā.

Centralizētajai siltumenerģijai

Tāpat no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim plānots arī atbalsts centralizētās siltumenerģijas pakalpojuma maksas kompensācijai. Arī šajā gadījumā kompensācijas apmēru siltumenerģijas izmaksu pieauguma segšanai paredzēts noteikt 50% apmērā no starpības starp tuvākās apkures sezonas siltumenerģijas tarifu un siltumenerģijas tarifa mediānu 68 EUR/MWh. Atbalstu piemēros automātiski mājsaimniecību rēķinos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *