Pirmās meža īpašnieku kooperatīvu biedru «Meža izglītības dienas» – Kurzemē

Foto: Uldis Tabūns

Foto: Uldis Tabūns

Meža īpašnieku kooperācija ir labākais veids, kā uzlabot privāto mežu apsaimniekošanas kvalitāti. Ziemeļu valstīs kooperatīvos ir iesaistīti pat vairāk par trešo daļu meža īpašnieku.  Un tas ļoti labi strādā. Latvijā mēs vēl esam meža kooperācijas sākuma fāzē.  Taču arī mēs soli pa solim virzāmies uz priekšu.

Meža īpašnieku kooperatīviem jātiekas

Pateicoties Zemkopības ministrijas Meža attīstības fonda finansējumam, šogad 25. un 26. jūlijā Kurzemē notika izglītojošs seminārs Latvijas meža īpašnieku kooperatīvu biedriem. Turpmāk mērķis ir šādus seminārus rīkot katru gadu.

Latvijā šobrīd darbojas pavisam pieci meža īpašnieku kooperatīvi. Kamēr lauksaimniecības kooperatīvu biedru skaits jau tuvojas 10 tūkstošiem, meža īpašnieku kooperācija vēl tikai pamazām uzņem apgriezienus. Taču mēs esam pārliecināti, ka tas, kas ir iespējams Zviedrijā, Somijā un Norvēģijā, kur katrs trešais meža īpašnieks ir kooperatīvu biedrs, ir iespējams arī Latvijā. Tikai pie tā ir godīgi, mērķtiecīgi, pacietīgi un gudri jāstrādā.

«Meža izglītības dienu» mērķis ir vismaz reizi gadā pulcināt kopā tos meža īpašniekus, kas ir iesaistījušies meža īpašnieku kooperatīvos. Šogad programmā bija Mežzinātnes institūta «Silava» zinātnieku lekcijas, priekšlasījumi no Valsts meža dienesta, PEFC Latvijas padomes (meža sertifikācija) gan arī no AS «Latvijas valsts meži». Kooperatīvu biedri apmeklēja AS «Latvijas valsts meži» kokaudzētavu «Mazsili» pie Stendes, iepazinās ar citu meža īpašnieku saimniekošanas praksi mežā.

Plāno tikties ik gadu

«Tikai zinoši un gudri meža īpašnieki spēj saprātīgi apsaimniekot savus meža īpašumus gan ražojot koksni, gan radot darba vietas un ekonomisko aktivitāti, gan vairojot savu labklājību. Kooperatīvās sabiedrības pieder meža īpašniekiem – šo kooperatīvu biedriem. Tāpēc kooperatīviem ir ļoti svarīgi ieguldīt laiku un līdzekļus savu biedru izglītošanā.

Mēs uzskatām, ka ir alternatīva dzimtas mežu pārdošanai to ārzemju vai pašmāju uzpircējiem. Pārdodot var gūt nelielu īslaicīgu labumu. Mežu pareizi apsaimniekojot tas nesīs savam īpašniekam labumu gan šodien, gan rīt, gan arī aizparīt. Un ja šajā apsaimniekošanā ir nepieciešama palīdzība, pašiem meža īpašniekiem piederoša kooperatīvā sabiedrība, kas, saliekot kopā savu biedru saražoto produkciju un vajadzības, iziet tirgū kā nozīmīgs spēlētājs, var palīdzēt vislabāk.

Mūsu mērķis ir šādas kooperatīvu «Meža izglītības dienas» veidot kā ikgadēju pasākumu, kas notiek gan Kurzemē, gan Latvijas otrā pusē.

Ne katrs meža īpašnieks būs labs tirgotājs, ne katrs būs prasmīgs mežsaimnieks, jurists vai grāmatvedis. Ne visi attāluma dēļ spēj veltīt savam mežam nepieciešamo uzmanību. Mazo apjomu dēļ ne visi meža īpašnieki no tirgus saņem pareizo attieksmi. Daudzi mēģinot paši apsaimniekot savu mežu ir «aplauzušies». Mūsuprāt kooperatīvi maziem un vidējiem meža īpašniekiem ir un būs vislabākā alternatīva,» skaidro pasākuma organizētājs un biedrības «Meža īpašnieku kooperācijas atbalsta centrs» valdes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *