Pasta salā stāda Laimes koku parku

18. septembrī visā pasaulē norisinās akcija «World Cleanup Day»  jeb «Pasaules talka».

Jelgavā notika Pasaules talkas centrālais pasākums Latvijā – Pasta salā uzsāka veidot Laimes koku parku, kurā tika iestādīti seši ozoli un seši pīlādži.

Pirmie koki Laimes koku parkā

Šos divpadsmit kokus stādīja Jelgavas pilsētas vadība, Tokijas olimpisko spēļu dalībnieki, zemessardzes un jauniešu organizāciju pārstāvji, Pasaules talkas organizatori Latvijā, kā arī citu jomu pārstāvji. Sešus miltu pīlādžus un ozolu Valsts prezidents Egils Levits uzticēja iestādīt Latvijas Skautu un gaidu organizācijas vadītājai Agnijai Jansonei, kuras dzimtā pilsēta ir Jelgava. Pasaules talka notika, apvienojoties cīņā ar globālo piesārņojumu un klimata pārmaiņām. Savukārt jelgavnieki tika aicināti sakopt savu apkārtni un stādīt kokus savās piemājas teritorijās.

Pasta salā iepriekš talku laikā jau ir iestādīti ap divdesmit dažādu škirņu koki. Laimes parkā sākotnēji tika iestādīti pieci sarkanie ozoli, kurus Jelgavas pilsēta ieguva Lielās talkas organizētajā konkursā.

Koks ienāk pilsētā to izdaiļot

«Šodien, Pasaules talkas dienā, turpinot arī Meža dienas, uzsākām stādīt Laimes parku. Stādot kokus, iedomājamies katrs savu vēstījumu pasaulei, sev un nākotnei. Koks ienāk pilsētā to izdaiļot un tas mūs noteikti aicina domāt arī par tā sūtību, uzdevumu un to, ka koks ir gan ar vērtību, gan tam doto laiku. Pienāk arī laiks, kad kokam jāaiziet un tā vietā jāiestāda jauns, bet par tā tālāko pielietojumu stāstīs šeit novietotās skulptūras, pie kurām šobrīd strādā mākslinieki. Tādā veidā mēs kokam dodam jaunu dzīvību,» sacīja pašvaldības vadītājs Andris Rāviņš, Pasta salas dienvidu galā iestādot sārtās ievas.

Sārtās ievas ir pirmie koki, kas izdaiļo Pasta salas dienvidu galu, taču paredzēts, ka laika gaitā tas tiks apstādīts arī turpmāk. Tāpat teritoriju papildinās koktēlnieku skulptūras, kas top koka skulptūru simpozija «Otrā elpa» gaitā, radot jaunu atpūtas vietu kā lieliem, tā maziem jelgavniekiem.

Jelgava kļūst arvien zaļāka

Jelgava mērķtiecīgi strādā, lai pilsēta kļūtu arvien zaļāka. Enerģijas patēriņš no 2005. līdz 2018. gadam pilsētā audzis par deviņiem procentiem, bet veikto energoefektivitātes pasākumu rezultātā CO2 izmešu apjoms samazinājies par 28 procentiem. Šobrīd 97 procenti no saražotās elektroenerģijas tiek ražota zaļi, izmantojot galvenokārt šķeldu. Ieviešot LED gaismekļus, videi draudzīgāks kļuvis arī publiskais apgaismojums, un pilsētā ir uzstādīti 3468 LED gaismekļi.

Jelgavas autobusu parka četri elektroautobusi jau oktobrī uzsāks pasažieru pārvadāšanu visos pilsētas maršrutos. Galvenais ieguvums elektroautobusu ekspluatācijā ir CO2 izmešu samazinājums, apliecinot Jelgavas virzību uz videi draudzīgu un zaļu pilsētu. Jelgavas autobusu parks turpina izpēti par zaļās enerģijas – ūdeņraža – izmantošanu pilsētas sabiedriskajam transportam.

Jelgavā būtiski ir saglabāt te esošās dabas vērtības, kas ir būtisks iedzīvotāju labklājības un dzīves kvalitātes nodrošināšanas resurss.  19 procentus no pilsētas teritorijas aizņem meži, 11 procentus – pļavas, pilsētā ir 11 parki un skvēri un Jelgava var lepoties ar 41 dižkoku. Pilsētā ir divas salas – Pasta sala un Pils sala, kurā mīt vairāk nekā 80 savvaļas zirgu. Jelgavai cauri tek piecas upes, un pašā pilsētas centrā ir divas pludmales. Attīstot pilsētas infrastruktūru, ir izveidoti veloceliņi 36 kilometru kopgarumā, 17 bērnu rotaļu laukumi, pilsētvidē pieejami septiņi āra trenažieru laukumi.

Akcijas «Laimes koki» mērķi ir stiprināt Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu, veidot bērnos un jauniešos atbildības izjūtu par dabas saglabāšanu, dziļāku izpratni par dabas procesiem, uzņemoties rūpes par kāda konkrēta koka izaudzēšanu. Otrkārt, lai stiprinātu Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu, un treškārt, lai veicinātu aktīvāku sabiedrības iesaisti vides jautājumu risināšanā vietējā un globālā mērogā.

Avots: Jelgavas pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvalde

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *