Pasaulē atzīmē Starptautisko Meža dienu

21. martā ANO dalībvalstīs tika organizēti izglītojoši pasākumi, stādīti koki, rīkoti izziņas konkursi.

Tas viss, lai uzlabotu sabiedrības informētību par meža nozīmi un iespējām, ko tas var sniegt gan mūsdienu, gan nākotnes paaudžu vajadzību nodrošināšanai.

Mežs ir viena no nozīmīgākajām sauszemes ekosistēmām ar augstu bioloģisko daudzveidību. Mežs nodrošina daudzas cilvēces izdzīvošanai svarīgas funkcijas, tostarp pārtiku, būvmateriālus un enerģijas resursus. Turklāt mežam ir neaizvietojama nozīme dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanā.

Tēma: Mežs un ilgtspējīga ražošana un patēriņš

Katru gadu tiek izvēlēta viena ar mežu saistīta aktuāla tēma, kurai pievērsta sabiedrības uzmanība. Šogad Starptautiskās meža dienas tēma ir «Mežs un ilgtspējīga ražošana un patēriņš». Tā ir nozīmīga Latvijai, jo mežs ir mūsu valsts ievērojamākais atjaunojamais dabas resurss, ko apsaimniekojam, liekot lietā aizvien jaunas zināšanas, lai mežs būtu produktīvāks, ar augstāku bioloģisko daudzveidību un dotu nozīmīgu ieguldījumu nodarbinātībā un tautsaimniecībā.

Arī Latvijā šā gada pavasarī notiekošajām Meža dienām kā vadmotīvs ir izvēlēta tēma «Mežs un ilgtspējīga ražošana un patēriņš». Latvija arī šogad turpinās koku stādīšanas teju simtgadīgās tradīcijas, tādējādi atbalstot ES Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam pausto apņemšanos līdz 2030. gadam ES iestādīt vēl vismaz trīs miljardus koku. Koku stādījumi un labiekārtotas atpūtas vietas ar Latvijas Meža dienu zīmi ir atrodamas ik novadā, jo kopš 1928. gada Meža dienas Latvijā notiek katru gadu.

Starptautiskā meža diena dibināta 2012. gadā ar ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūciju. Tās dibināšanā piedalījās arī ZM Meža departamenta direktors Arvīds Ozols, iesaistoties ANO Meža foruma darbā un daloties ar Latvijas pieredzi Meža dienu rīkošanā.

Starptautiskā Meža diena – izzinot koksni

Latvijā, tuvojoties Starptautiskajai meža dienai, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) rīkoja fotokonkursu «Darinājumi no koka – vērtība manās mājās», AS «Latvijas valsts meži sadarbībā ar Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» izglītības iniciatīvu «Ziedoņa klase» aicina jauniešus piedalīties uzlīmju dizaina konkursā «Skābeklis».

Savukārt seminārā «Kurināmā koksne, tās veidi un kvalitāte», kas notika 21. martā Zoom platformā, ikviens interesents varēja uzzināt par enerģētisko koksni – ciršanas atliekām, to izmantošanu, kā arī par granulām un šķeldu, rosinot aizdomāties arī par vides saudzēšanu ilgtermiņā, samazinot fosilo (dabas gāze, nafta un ogles) resursu izmantošanu, veicinot atjaunojamās enerģijas ražošanu.

Turpinot Starptautiskās Meža dienas ideju un Latvijā iedibinātās meža dienu tradīcijas, arī šogad Latvijas Meža dienu 2022 ietvaros plānoti vairāki meža nozares uzņēmumu un pašvaldību organizēti pasākumi. Meža dienu pasākumu kalendārs būs pieejams www.zm.gov.lv sadaļā Meža nozare.

Avots: ZM

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *