Par celulozes rūpnīcas plāniem

Foto: bangordailynews.com

Foto: bangordailynews.com

Meža īpašnieku inertums dod lielu negatīvu ietekmi kooperācijas attīstības procesā.

Biedrības «Privāto meža īpašnieku apvienība «Jersika»» valdes priekšsēdētājs Pēteris Turkopolis pārmet Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājam Arnim Muižniekam neizlēmību un bezdarbību meža īpašniekiem ekonomiski izdevīgu un stratēģiski svarīgu jautājumu risināšanā. Lūk, Arņa Muižnieka viedoklis.

Saskata tikai investoru biznesa intereses

«No meža īpašnieku viedokļa Latvijā noteikti ir vieta vismaz vēl vienai jaunai rūpnīcai, kura izmantotu to mežā izaudzēto koksnes daļu ko apzīmē ar papīrmalkas nosaukumu, it īpaši uzsverot nepieciešamību palielināt iespējas realizēt par meža īpašniekiem pieņemamu cenu lapu koku papīrmalku. Tomēr, vai tā ir papīra rūpnīca, vai jauna plātņu rūpnīca vai koksnes šķiedru rūpnīca ir rūpīgas analīzes vērts, ņemot vērā to, kas pasaulē notiek ar jaunu tehnoloģiju un produktu izstrādi.

Kā jebkura rūpnīca, tas būs kādu uzņēmēju biznesa projekts, tādēļ runāt par «labdarību» pret meža īpašniekiem diez vai būtu vietā.

Ja paskatāmies Skandināvijas virzienā, kur arī meža īpašniekiem pieder celulozes un papīra rūpnīcas, tad tendence, nu jau ilgākā laika periodā, ir pārcelt šo rūpniecību uz Dienvidameriku kur ir mazākas ražošanas izmaksas, tādēļ jābūt ļoti labam biznesa plānam, lai ar abām rokām varētu atbalstīt šādas rūpnīcas būvniecību Latvijā, man nav bijusi iespēja, izņemot vispārējas idejas, iepazīties ar potenciālo investoru kvalitatīviem plāniem lai ko varētu spriest par projekta dzīvotspēju.

Kā jebkuram lielam investīciju projektam, kas būtu dzīvotspējīgs ilgtermiņā un dotu pienesumu valsts tautsaimniecībai, valsts līmeņa un pašvaldību līmeņa atbalsts ir saprotams, taču runa ir par atbalsta formu, vai tā ir pretimnākšana ar infrastruktūru, nodokļu atvieglojumiem vai ko citu. Ja kāds šādai rūpnīcai prasa garantētas piegādes no valsts mežiem par fiksētu cenu, tad kāds labums no tā būs privātajiem meža īpašniekiem?

Kooperācija ir obligāts nosacījums sadarbībai

Ja tiek runāts par privāto meža īpašnieku iesaistīšanos rūpnīcas būvniecība, tad pirms skaļiem vārdiem, pašiem ir jāizpilda vismaz viens mājasdarbs, kurš saucās kooperācija un kopējās plānošanas un kut cik vērā ņemamas koncentrētas koksnes plūsmas veidošana, kas būtu pamats ilgtermiņa attiecību uzsākšanai. Esam panākuši, ka pirms pusotra gada likumā tiek ieviests jēdziens mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrībās un tām tiek piešķirti nodokļu atvieglojumi līdzīgi kā lauksaimniekiem. Nu neiet tas kooperācijas process tik strauji, jo iepriekšējo gadu kļūdas un sliktie piemēri, tik saprotamā īstermiņa labuma izvēle, nevis ilgtermiņa skatījums, un pašu īpašnieku inertums dod lielu negatīvu ietekmi kooperācijas attīstības procesā,» savu viedokli pauž Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *