Ogres Centrālā bibliotēka sāk darbu jaunajā koka ēkā

Šī gada 9. augustā Ogres Centrālā bibliotēka darbu sāka jaunajā koka ēkā Brīvības ielā 35.

Ēka, kuras būvniecībā koks ir galvenais izmantotais materiāls, tika atklāta 2. jūnijā.

Piemērs jaunām idejām visos būvniecības posmos

Šī ir viena no pirmajām publiskajām ēkām Latvijā, kas būvēta no CLT un GLT koka konstrukcijām, ienesot jaunu standartu energoefektīvu koka konstrukciju būvju celtniecībā.

Jaunās bibliotēkas ēkas atklāšanā zemkopības ministrs Kaspars Gerhards augstu novērtēja ēkas celtniecībā izmantotās koka konstrukcijas, uzsverot, ka šāda veida būvniecība ir pozitīvs piemērs visai Latvijai: «Šī ēka ir jauna iedvesma mūsu arhitektūrā. Tā ir mūsu nākotne, kas mums visiem kopā ir jāveido – ar jaunām pieejām vides, energoefektivitātes jomā un spējā izmantot mūsu cilvēku idejas visos būvniecības posmos.»

Ēkas projekta apraksts

Ogres Centrālās bibliotēkas ēka būvēta ar līmētā koka konstrukciju tehnoloģiju, kas to ierindo kā vienu no pirmajām ar šādu metodi celtajām sabiedriskajām ēkām Latvijā. Divstāvu celtne ir tā dēvētā pasīvā ēka jeb ēka ar nulles enerģijas patēriņu. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet apmeklētāju skatam paveras atklātas koka konstrukcijas – šajā būvē koks ir galvenais izmantotais materiāls. Ēku nesošās konstrukcijas ir izgatavotas no līmētiem masīvkoka paneļiem, kas līmēti krusteniski un gareniski, tādējādi iegūstot augstu strukturālo izturību un stabilitāti, kas nepieciešama nesošajām konstrukcijām. Jaunajā ēkā ierīkots apgaismojums ar viedo vadību, izmantojot līdz pat 80 procentiem dabiskā apgaismojuma. Izmantojot pieejamos resursus un apliecinot energoefektivitāti, tiks darbināta rekuperācijas ventilācijas sistēma, kas izvadīs gaisu, saglabājot tā siltumu. Ēkā izbūvēta unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, kurpretim ātrijā izveidota zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni. Virs autostāvvietas, uz tērauda konstrukcijām, ir uzstādīti saules paneļi lokālās elektroenerģijas ražošanai. Bibliotēkas teritorija ir pilnībā labiekārtota, tajā ieklāts kvalitatīvs bruģa segums un izbūvēta terase.

Jaunās tehnoloģijas sniedz precizitāti

Ēkas projekts izstrādāts digitālās būves modeļa jeb BIM platformā, kas sniedza iespēju pārraudzīt projekta realizācijas kvalitāti, atbilstību un attīstību, tostarp iekļaujoties termiņos. BIM platforma sniedza iespējas būvniekam pārliecināties arī par precizitāti līdz pat milimetram. Turklāt Ogres Centrālās bibliotēkas pamata materiāls – koks – ir atjaunojams materiāls, kas sevī iekļauj CO2 izmešus, līdz ar to precīzi izbūvētas koka konstrukcijas ir viens no visefektīvākajiem veidiem, kā attīstīt klimatneitrālu būvniecību Latvijā.

Valdības atbalsts ir svarīgs

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis ir gandarīts, ka četru gadu laikā ir izdevies īstenot šāda mēroga projektu: »Šī ēka apliecina, ka pašvaldība, strādājot roku rokā ar valdību, var kopīgi īstenot vērienīgus projektus. Tieši pateicoties toreizējā Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda atbalstam, ideja par jaunas bibliotēkas celtniecību varēja tikt īstenota.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Vitenbergs izteica atzinību par ēkā izmantotajiem inovatīvajiem un ilgtspējīgajiem risinājumiem, kas mūsdienās ir ļoti svarīgi. «Es vēlētos, lai Latvijā arvien vairāk tiktu būvētas šāda veida ēkas, jo tā ir nākotnes būvniecība Latvijā. Šis ir spilgts piemērs, ka koka būvniecība mūsdienās var būt gan funkcionāla, gan vizuāli pievilcīga.»

Projekta autori un īstenotāji

Ogres Centrālās bibliotēkas pasūtītājs ir Ogres novada pašvaldība. Ogres Centrālās bibliotēkas būvuzņēmējs ir «RERE Grupa» uzņēmums «RERE Būve», kas šo ēku ceļ pēc apvienotā projektēšanas un būvdarbu līguma. Būvprojekta izstrādātājs ir projektēšanas birojs «PBR», projekta arhitekti – Valdis Onkelis un Rūdis Rubenis, būvuzraudzību veica «Firma L4». Finansējums: 9,6 milj. eiro, no kuriem 5,0 milj. Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums, 4,6 milj. eiro Ogres novada pašvaldības līdzfinansējums.

Avots: Ogres novada dome

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *