Nozares konkurētspējas paaugstināšanai

Aprīlī Jelgavā norisinājās starptautiska konference «Mūsdienīga kokmateriālu uzskaite meža nozares konkurētspējas paaugstināšanai».
Tās ietvaros tika diskutēts par vienotas un uz informācijas komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumiem balstītas kokmateriālu uzskaites tālāku attīstīšanu Latvijas, Baltijas un Ziemeļeiropas mērogā.

Jauni risinājumi nākotnei

Konferenci atklāja LR zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Līdz ar kokmateriālu uzskaites attīstības jautājumu apspriešanu, konferencē tika analizēta meža nozares 20 gadu pieredze un ieguldījums efektīvas un uzticamas kokmateriālu uzskaites attīstībā, kā arī ieceres kopīgu pamatdatu un datu bāzes izveidē un izmantošanā, lai paaugstinātu uzņēmumu konkurētspēju visā kokmateriālu piegāžu ķēdē un pakalpojumu sniedzējiem – no meža īpašniekiem līdz kokapstrādes industrijai.
Par SIA «VMF Latvia» 20 gadu veikumu vienotas kokmateriālu uzmērīšanas un uzskaites attīstībā Latvijā informēja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņā arī norādīja: «Meža nozares efektivitāte, līdzīgi kā ikvienai ražojošai tautsaimniecības nozarei, ir tieši atkarīga no tehnoloģiskās izaugsmes. Latvijas mežsaimnieku un kokrūpnieku globālā konkurētspēja lielā mērā tika nostiprināta tieši pateicoties tehnoloģiskajai attīstībai, kura, apzinoties straujo attīstības ciklu, nedrīkst apstāties.»
Meža nozares attīstības perspektīvas un apaļkoksnes tirgus Baltijas jūras reģionā analizēja L. Nilsson, «Mondi Dynäs» AB Kokmateriālu iepirkumu vadītājs. Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks informēja par privāto meža īpašnieku lomu kokmateriālu plūsmas nodrošināšanā koksnes pārstrādes industrijai. Latvijas Mežu sertifikācijas padomes izpilddirektors J. Švirksts izklāstīja mežu apsaimniekošanas sertifikācijas attīstības perspektīvas un tās ietekmi uz koksnes plūsmas nodrošināšanu. SIA «VMF Latvia» valdes priekšsēdētājs Jānis Buļs prezentēja kokmateriālu individuālās uzmērīšanas automatizācijas iespējas Latvijā. Igaunijas «Meža un kokapstrādes asociācijas» projektu vadītāja L. Liivlaid pastāstīja par kokmateriālu loģistikas IT atbalstu Igaunijā.
«VMF Latvia» padomes loceklis Mārtiņš Gaigals informēja par nozares datu bāzes izveides projektu Latvijā kokmateriālu plūsmas atbalstam. Viņš norādīja: «Mūsdienīgi IKT risinājumi ļauj ievērojami paaugstināt efektivitāti kokmateriālu uzmērīšanā un uzskaitē, padarot pakalpojumu vēl uzticamāku, ātrāku un ērtāku. Jaunie risinājumi būtiski samazina cilvēcisko kļūdu ietekmi uz visu uzskaites procesu, tādējādi padarot to saprotamāku un prognozējamāku biznesa videi un caurskatāmu arī valsts struktūrām.»
SIA «VMF Latvia» dibināts 1998. gadā kā zviedru uzņēmuma «VMF Qbera Ekonomisk Forening» meitasuzņēmums ar mērķi atbalstīt neatkarīga koksnes uzmērīšanas modeļa ieviešanu. Meža nozares dziļākas integrācijas rezultātā SIA «VMF Latvia» tagad pilnībā pieder Latvijas kokmateriālu pircējiem un pārdevējiem. SIA «VMF Latvia» 2017. gadā klientiem sniedza pakalpojumus 11 miljonu kubikmetru kokmateriālu uzmērīšanā, un uzņēmuma apgrozījums sasniedza 4,2 miljonus eiro.
Avots: Latvijas Kokmateriālu uzmērīšanas un uzskaites vadība, foto: Vitālijs Stīpnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *