Noslēdzies projekts «Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā»

2021. gada septembrī noslēdzās Latvijas Dabas fonda īstenotais Eiropas Savienības LIFE programmas projekts «Mazā ērgļa aizsardzības nodrošināšana Latvijā». Projekta piecu gadu īstenošanas laikā atrastas vairāk nekā 500 jaunas mazo ērgļu ligzdas, izveidoti vairāk nekā 400 mikroliegumi mazo ērgļu aizsardzībai, atjaunots mazo ērgļu sugas aizsardzības plāns, izgaismoti arī būtiskākie trūkumi dabas aizsardzības sistēmā.

Projekta ietvaros atklātas 543 līdz šim nezināmas un neaizsargātas mazo ērgļu ligzdas. Kopumā Latvijā šobrīd mājo ap 4000 mazo ērgļu pāru. Lielākajai daļai no jaunatklātajām ligzdām arī šobrīd nodrošināta aizsardzība – ir ierosināti un Valsts Meža dienestā (atsevišķos gadījumos – Dabas aizsardzības pārvaldē) apstiprināti 467 mikroliegumi – nelielas aizsargājamas teritorijas ligzdošanas teritorijā, kurās nedrīkst veikt mežistrādi (atļauta tikai mirušās koksnes izvākšana nelielos apjomos).

Jāatzīmē, ka mikroliegumu veidošana projekta laikā arī radīja meža īpašnieku neizpratni un neapmierinātību par meža teritoriju izņemšanu no saimnieciskās aprites, nenodrošinot pienācīgas kompensācijas. Arī Latvijas Dabas fonds uzskata, ka kompensāciju sistēma Latvijā ir jāuzlabo, tāpēc rosināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) pievērst uzmanību šim jautājumam. VARAM tika izveidota darba grupa darbam ar kompensāciju jautājumu, kurā tika sagatavoti priekšlikumi sistēmas izmaiņām. Sagaidām, ka VARAM īstenos arī šo ieteikumu ieviešanu dzīvē un tādējādi atrisinās vienu no būtiskākajām problēmām, kas šobrīd apgrūtina efektīvas dabas aizsardzības sistēmas ieviešanu.

Diemžēl projekta laikā eksperti ir konstatējuši, ka 10% no visām neaizsargātajām mazo ērgļu ligzdām ietekmē saimnieciskā darbība, daudzos gadījumos faktiski iznīcinot to dzīvotnes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *