Modelē Latvijas nākotnes klimatu

Kā norāda Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» direktors, mežzinātņu doktors Jurģis Jansons, notiekošās klimata izmaiņas jau pašlaik ietekmē koku augšanu mežā, un nav izslēgts, ka nākotnē pārmaiņas varētu kļūt lielākas. Meža koku selekcijā lielāks uzsvars jāliek uz to izturību pret dažādiem riskiem.

Institūtā «Silava» ir uzbūvēta specializēta laboratorija, kur būs iespējams kontrolētos klimata apstākļos simulēt dažādus scenārijus un skatīties, kā koki aug tādos apstākļos, kādi nākotnē varētu būt Latvijā. Jau tagad ir vairāki secinājumi.

Tiek uzskatīts, ka nākotnē Latvijā vidējā gaisa temperatūra būs nedaudz augstāka un veģetācijas sezona nedaudz ilgāka, līdz ar to arī kokiem vajadzētu augt ātrāk, jeb, noteiktā laika periodā mežā mēs varētu izaudzēt vairāk koksnes. Taču netiek prognozēts, ka pazudīs ekstrēmo temperatūru iespēja, piemēram, sals līdz mīnus 40 grādiem, tāpēc Latvijā nedrīkst sastādīt kādas siltākā klimatā augušas koku sugas.

Klimata izmaiņas mežu nozarei nes arī būtiskus riskus, un tos mēs redzam jau pašlaik. Viens no tiem – sasalstošais lietus, kas Latvijas austrumos jau izpaudies diezgan lielā platībā, neglābjami noliecot bērzus un salaužot skuju kokus. Lai mazinātu šādu risku, kokaudzes pareizi jākopj, taču skaidrs, ka pārmērīgi liels svars vainagā var sabojāt jebkuru koku. Prognozētās klimata izmaiņas palielina arī kukaiņu izraisītos riskus. Līdzīgi biežāk varētu būt sagaidāms spēcīgs vējš, izcelties plašāki meža ugunsgrēki, iestāties ekstremāli sausuma periodi. Tam visam mums ir laikus jāgatavojas. Klimata izmaiņu sakarā mēs neprognozējam jaunu koku sugu ienākšanu Latvijas mežos.

Avots: apollo.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *