Mežzinim sava ēna

  1. februārī, kad visā valstī bija Ēnu diena, arī Ziemeļaustrumu virsmežniecībā bija ēnas. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt jauniešus, kas vēl mācās, ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu izvēlēties sev piemērotāko. Viena no «ēnām», Armands Antons bija izvēlējies ēnot mežzini un dienas nogalē «ēna» dalījās piedzīvotajā un tā tapa stāsts par vienu dienu «ēnas» un mežziņa dzīvē.

Gulbenes mežniecības Lejasciema nodaļas mežzini Jāni Degunu ēnoja Ogres tehnikuma programmas «Mežsaimniecības tehniķis» 2. kursa audzēknis Armands Antons. Par virsmežniecībā pavadīto dienu Armands pastāstīja sekojošo: «Lai iepazīšanās ar mežziņa ikdienas darbu noritētu bez aizķeršanās, Mežzinis darbus bija saplānojis vairākos posmos. Pirmais darba uzdevums dienas kārtībā bija pārbaudīt AS «Latvijas valsts meži»  iesniegumu koku ciršanai. Pirms pārbaudes veikšanas dabā, mežzinim ir jāizvērtē tās nepieciešamības pamatotība, ja iesniegumā ir konstatētas būtiskas lietas, kas var ietekmēt lēmuma pieņemšanu, mežzinis dodas uz īpašumu veikt nepieciešamos mērījumus un pārbaudes. Šis konkrētais gadījums, ko mēs izskatījām, atbilda visām prasībām, tātad varējām  doties uz mežu to izvērtēt. Galvenais uzdevums bija platības pārbaude, jo cirsmas atradās medņu riesta buferzonā, kam noteikta kailcirtes maksimālā platība 1 ha. Mērījumu veikšanai izmantojām GPS uztvērēju un tikko izstrādāto «VMD GPS» mērīšanas programmu.  Kā izrādījās, programma ir izstrādāta tā, ka pēc nelielas ievadinstruktāžas 300 metru bridumā pa sniegu, es varēju bez liekas aizķeršanās samērīt nepieciešamās cirsmas un noteikt to platības. Kā jau mežzinis bija paredzējis, viss atbilda normatīvo aktu prasībām un iekļāvās pieļaujamās kļūdas robežās. Galvenais uzdevums bija izpildīts, ar GPS uztvērēju un «VMD GPS» programmu biju iepazinies.

Otrais darba uzdevums bija meža īpašnieka iesniegums datu bāzes pārbaudei un nepieciešamo izmaiņu veikšanai. Devāmies uz norādīto saimniecību, mežzinis iepazīstināja ar esošo situāciju, un daudz laiku netērējot, ķērāmies pie darba. Uzdevums bija noteikt meža inventarizācijas rādītājus vienā nogabalā, jo pēc īpašnieka domām, tie atšķīrās no aktuālajiem meža inventarizācijas datiem.

Trešais un noslēdzošais objekts dienas kārtībā bija meža īpašnieka iesniegums krājas kopšanas cirtei. Un jau atkal sēdāmies dienesta automašīnā un devāmies ceļā. Mežzinis īsi apstāstīja, ko un kāpēc plānots pārbaudīt šajā īpašumā, beigās piebilstot, ka viss jau tur būs kārtībā, tikai gribētos uzskatāmi parādīt mežu, kam tiešām nepieciešama krājas kopšanas cirte, lai nākotnē no tā varētu sagaidīt pilnvērtīgu mežaudzi.

Atgriežoties mežniecībā mežzinis īsumā izstāstīja un uzskatāmi nodemonstrēja kā darbojas VMD ĢIS sistēma.  Kā dabā esošo situāciju skaidri var atspoguļot vienā uzskatāmā datubāzē, lai atvieglotu darbu meža īpašniekiem un Valsts meža dienestā strādājošajiem.

Lejasciema mežniecībā pavadīto dienu vērtēju pozitīvi, jo mežzinis Jānis ir lielisks skolotājs, kurš savās zināšanās prot dalīties profesionāli, radot interesi par darbu mežsaimniecības jomā»

Avots: Valsts meža dienests

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *