Mežkopim Miervaldim Peilānam – 70

Miervaldis_cv

Nav daudz tādu darbinieku arī meža nozarē, kas visu savu apzinīgo darba mūžu nostrādātu vienā profesijā savā dzimtajā pagastā. Tomēr tāds mūsu novadā ir, un tas ir Miervaldis Peilāns, kurš mežsaimniecības nozarē nostrādājis 45 gadus.

Ceļš uz mežkopja izglītību

Miervaldis Peilāns dzimis 1945. gada 26. aprīlī Indrānu pagasta «Piebalgās» Mildas un Voldemāra Peilānu astoņu bērnu ģimenē kā trešais bērns. Tā kā karš tuvojas beigām un iestāsies miers, tēva brālis iesaka mazajam puisēnam dot vārdu «Miervaldis».

Miervaldis agri sācis darba gaitas. Māte strādā kolhoza teļu fermā, un Miervaldim trīs vasaras jāgana teļi. Šodien Miervaldis ar smaidu atceras, ka vistrakāk bijis dunduru laikā, kad teļi, astes pacēluši, skrējuši uz mežu. Tajā laikā smaida vietā birušas asaras. Kad paaudzies, vasarās ar zirga vilkmes grābekli kolhoza pļavās grābis sienu. 1962. gada vasarā, kad Liedes mežniecībā notiek ierīcība, Miervaldis strādā par mērnieka palīgu. Skolas gaitas sāk Cepurīšu pamatskolā, turpina Lubānas vidusskolā, 1963. gadā uzsāk darbu Lubānas mežizstrādes iecirknī par mežsargu. Taču drīz seko iesaukšana dienestam armijā, no kuras atgriežoties, 1967. gada beigās atsāk darbu Lubānas MIM par iecirkņa meistaru, bet jau nākamajā gadā sāk saimniekot divos iecirkņos.

Miervaldis atceras, ka tas bijis grūts laiks, jo meža atjaunošanas darbi vien bijuši jāveic 12 ha platībā. Lai gan apmeklējis vairākus kvalifikācijas celšanas kursus, Miervaldis vēlas iegūt mežkopja izglītība. 1968. gadā viņš uzsāk mācības neklātienē Aizupes meža tehnikumā, ko absolvē 1972. gadā.

Panākumi darbā

Strādājot par iecirkņa meistaru, Miervaldis sevi parāda kā apzinīgu un varošu darbinieku. To ievēro mežrūpniecības saimniecības vadība un 1969. gada oktobrī ieceļ viņu par Lubānas mežizstrādes iecirkņa – mežniecības priekšnieka vietnieku, bet 1972. gadā – par tehnisko vadītāju.

No 1975. gada 20. novembra Miervaldis Peilāns strādā par Lubānas mežizstrādes iecirkņa – mežniecības priekšnieku. Strādājot par Lubānas MIM priekšnieku, viņš parāda sevi kā spējīgu organizatoru, kas prot saliedēt kolektīvu kopējam darbam, un rezultāti neizpaliek. Viņa vadītais Lubānas mežizstrādes iecirkņa – mežniecības kolektīvs divas reizes iegūst pirmo vietu Vissavienības sociālistiskajās sacensībās. Kolektīvam tiek rīkots saviesīgs vakars, jo uzvarētāja karogu brauc pasniegt pats nozares ministrs. Iegūtas arī pirmās vietas republikāniskajās sacensībās. Protams, pirmajām vietām tiek piešķirtas arī naudas prēmijas. Viņa vadītais MIM kolektīvs vairākkārt atzīts par labāko starp pārējiem Lubānas mežrūpniecības saimniecības mežizstrādes iecirkņiem – mežniecībām. Tā kā mežniecība iekļauta Valsts medību saimniecībā, tas prasa no priekšnieka papildus pienākumus.

Ar labiem vārdiem Miervaldis piemin kādreizējo mežniecības grāmatvedi Āriju Lancmani un mežziņa vietnieci Annu Jasperi, kuras viņam daudz palīdzējušas, uzsākot darbu mežniecībā.

  1. gada decembrī notiek nozares reorganizācija un no Lubānas mežizstrādes iecirkņa Miervaldis Peilāns pāriet darbā uz AS «Latvijas Valsts meži».

Ārpus darba

Miervaldis Peilāns blakus darbam centīgi nodarbojies ar sportu, startējot vieglatlētikas sprinta distancēs un tāllēkšanā. Šajās disciplīnās viņš vairākās nozares spartakiādēs izcīnījis godalgotas vietas. Vidusskolas laikā sprinta distancēs uzvarēja rajona mērogā. Otra Miervalda aizraušanās bijusi mūzika. Viņš spēlējis Elmāra Dzilnas vadītajā Lubānas pūtēju orķestrī un dziedājis jauktajā kori. Divas reizes piedalījies republikāniskajos Dziesmu svētkos Rīgā.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, Miervaldis Peilāns aktīvi darbojas Indrānu pagasta sabiedriski politiskajā dzīvē. Indrānu pagasta iedzīvotāji viņu četras reizes ievēl par deputātu sava pagasta padomē. Miervaldis darbojās arī zemessardzē. Darbošanās zemessardzē palīdzējusi cīnīties ar patvaļīgajiem meža cirtējiem, kas tanī laikā bija plaši izplatīta.

Pēc mežsaimniecības nozarē nostrādātiem 45 gadiem, ar 2007. gada beigās Miervaldis Peilāns aiziet pensijā. Ģimenē izaudzināti četri bērni un nu viņu priecē septiņi mazbērni. Valsts medību saimniecības laikā uz medībām vajadzēja iet bez bises. Tagad Miervaldis ar draugiem labprāt dodas medībās. Nu var izbaudīt īsto medību prieku.

Lasītāj, novēlēsim jubilāram veselību un vēl ilgus gadus staigāt pa medību takām!

Imants Zembergs, Miervalda bijušais darba biedrs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *