Mežizstrādes apjomu kāpināšana neapdraudētu oglekļa piesaisti

Saskaņā ar jaunāko Somijas Dabas Resursu Institūta ziņojumu, oglekļa piesaiste Somijas mežos būs ilgstoša pat tad, ja mežizstrādes apjomi tiks paaugstināti. Institūts ir aprēķinājis, ka kopējais 2014. gadā uzkrātais siltumnīcas gāzu apjoms ir 27.7 milj. tonnu. Salīdzinājumam, siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas radušās, piemēram, no ceļu satiksmes, 2013. gadā bija 11.2 milj. tonnu, kas ir par aptuveni 2.5 reizēm mazāk ko meži spēj piesaistīt. Somijā Meži piesaista aptuveni pusi no visām emisijām, kas radušās enerģijas ražošanas procesā. Mežā ogleklis tiek uzkrāts kokos, pamežā un augsnē.

Nacionālās Meža Stratēģijas mērķis līdz 2025. gadam ir palielināt mežā izcirstās koksnes apjomus par 15 miljoniem m3, sasniedzot 80 miljonus m3. Attiecībā pret zariem, celmiem un saknēm, kopējo iegūstamo apjomu plānots paaugstināt līdz  8 miljoniem m3, lai gan šobrīd tiek iegūti tikai 4 miljoni m3.

Saskaņā ar Dabas Resursu institūta datiem, palielinot mežistrādes apjomus, netiks apdraudēta oglekļa piesaiste. Lai sasniegtu oglekļa piesaistes slieksni, mežistrādes ikgadējie apjomi būtu jāpalielina par 20 miljoniem m3 apaļkoksnes. Secināts, ka, lai mežus no oglekļa piesaistītāja pārvērstu par siltumnīcefekta gāzu avotu, ik gadu būtu jāizcērt 85 miljoni m3 apaļkoksnes. Turklāt, institūta pētījums ignorē faktu, ka pieaugums mežā (domāts kopējais ikgadējais pieaugums) palielinās ik gadu, piemēram, pateicoties siltākam klimatam, tāpat arī lielām platībām ar ātraudzīgām mežaudzēm un intensīvai meža apsaimniekošanai.

Somija līdz 2020. gadam ir apņēmusies uzturēt ikgadējo oglekļa piesaisti mežos 20.5 miljonu m3 apmērā. Ja šie rādītāji tiktu paaugstināti starptautiskajās sarunās par klimata pārmaiņām, tad pat neliels mežistrādes apjomu palielinājums apdraudētu oglekļa piesaistes mērķus. Apņemšanās neizpilde Somijai draudētu ar sankcijām – pat neskatoties uz faktu, ka oglekļa piesaiste notiku tik un tā.

Avots: Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *