Mežaparks ir mežs vai parks?

Līdz ar «Rīgas meži» veikto Mežaparka attīrīšanu no lapu kokiem, starp «Rīgas mežiem» un iedzīvotājiem radies svarīgs jautājums.

Mežaparka apsaimniekotājs uzskata, ka Mežaparks ir mežs, līdz ar to uz to attiecināmi visi meža kopšanas principi, bet iedzīvotāji Mežaparka teritoriju uzskata par parku iedzīvotājiem.

«Rīgas meži» Mežaparku apsaimnieko kā mežu

Raidījumā «TV3 Ziņas» žurnālists Rūdolfs Krieviņš, 18. aprīlī ziņo, ka  netālu no Lielās estrādes un Ķīšezera «Rīgas meži» veikuši sakopšanas darbus, tādējādi izzāģējot gandrīz visus lapu kokus. Līdzīgus sakopšanas darbus līdz 2026. gadam plānots veikt kopumā divās trešdaļās parka, pret ko kategoriski iebilst vietējie iedzīvotāji. Pret šādām darbībām tagad iebilst Mežaparka apkaimes iedzīvotāji.

Bērzu, kļavu un citu koku celmi uz Mežaparka pauguriem ir skats, kas šobrīd paveras garāmgājējiem. Kopumā nozāģēti vairāki desmiti koku, kuri nu jau savākti un devušies uz pārstrādi. Koku ciršanas notikusi vietā, kur nākotnē varētu atrasties aptuveni piecus miljonus eiro vērts skatu tornis un kilometru gara pastaigu taku koku galotnēs. «Rīgas meži» skaidro, ka darbi veikti, lai Mežaparku sakoptu un rūpētos par tur augošajām priedēm. Lapu koki tām traucē augt, bet biezais pamežs – atjaunoties.

Mežaparka attīstības biedrības vadītājs Kaspars Gailītis uzsver, ka teritorijā izcirsts ir pilnīgi viss pamežs un visi lapu koki, arī daļa priežu, līdz ar to neatgriezeniski zaudētas daudzas Mežaparka unikālās vērtības, kas uzkrājušās daudzu desmitu gadu laikā.

«Iespējams, mežā ir tādas vietas, kur tas būtu nepieciešams, bet šī vieta bija varbūt pat pati ainaviskākā Mežaparka vieta, noteikti jau rudenī. Un vienkārši nozāģēt, pamatojoties uz vispārēju priežu meža aizsardzību, mūsuprāt, tas nekādi nesaiet kopā ar Mežaparka kā rekreācijas, dabas daudzveidības, cilvēku atpūtas objektu,» norāda Mežaparka attīstības biedrības vadītājs Kaspars Gailītis.

«Rīgas meži» gan vērš uzmanību, ka tieši priedes vienmēr bijušas Mežaparka lielākā vērtība. Turklāt uzņēmumam esot jādomā arī par ilgtspējīgu mežaudzi. «No mūsu biedrības skatupunkta, jautājums jau ir ne tik daudz par normatīvo izpratni, cik par to, ko cilvēki, parka apmeklētāji šeit grib atrast, ko ir pieraduši atrast. Mežaparks, es gribētu teikt, nav vieta kur staigāt, tas ir daudz kas vairāk nekā pastaigāties pa asfaltētiem celiņiem. Šeit tiešām ir tikai dabas vērtību un daļa no tām šobrīd, veicot šos darbus, jau ir neatgriezeniski iznīcinātas,» vērš uzmanību Mežaparka attīstības biedrības vadītājs Kaspars Gailītis.

Turpmāk «Rīgas meži» uzņēmums sola veikt iedzīvotāju aptauju, kurā izvērtēs, kas būtu jāņem vērā, turpinot sakopšanas darbus.

Avots: TV3 Ziņas, autors: Rūdolfs Krieviņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *