Meža tehnikas un meistarības jaunumi šogad izstāžu kompleksā Rāmava!

Meža nozares attīstība Latvijas tautsaimniecībā, ceļā uz klimatneitralitāti nav iedomājama bez modernas un videi draudzīgas tehnikas un tehnoloģijām, kas spēj nodrošināt ES Zaļā kursa mērķus.

SIA A.M.L. jau kopš 1992.gada katru gadu pavasarī un rudenī, sadarbībā ar Latvijas Republikas Zemkopības Ministriju, rīko lielāko meža un lauksaimniecības tehnikas starptautisku izstādi, kuras laikā notiek profesionāli semināri, prezentācijas un tehnikas demonstrējumi. Ik gadu notiekošās izstādes ir kļuvušas par Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un vides un infrastruktūras uzlabošanas nozares uzņēmumu un klientu regulāru tikšanās vietu.

Rāmavā – jaudīga izstāde darītājiem

No 08.–10. oktobrim, Izstāžu kompleksā Rāmava norisinājās šogad vienīgā nozares biznesa izstāde «Lauksaimniecības un meža tehnika 2020», kurā noderīgo un aktuālo varēja uzzināt par un ap – lauksaimniecību, mežsaimniecību, vides veidošanas un infrastruktūras uzlabošanu, lauku celtniecību, transportu darbam un atpūtai. Nozares pārstāvjiem bija iespēja klātienē izvēlēties sev piemērotākos risinājumus darba procesa pilnveidošanai un, sarunās ar zinošiem jomas speciālistiem, smelties idejas biznesa izaugsmei.

Izstādes vadītāja Laura Lūse stāsta: «Nozare un uzņēmumu vajadzības mainās, un arī katra nākamā izstāde Rāmavā ir atšķirīga no iepriekšējās. Šajā rudenī izstādes apmeklētājiem bija iespēja klātienē novērtēt tehnikas un tehnoloģiju jaunumus izstādes dalībnieku stendos, kā arī klātienē vērot vairākus jaunus interaktīvus pārsteigumus – dažādu jomu profesionāļu meistarības sacensības, kā arī tehnikas paraugdemonstrējumus reālos lauka apstākļos. Mēs kopā ar izstādes dalībniekiem izstādēm gatavojamies ļoti rūpīgi un atbildīgi. Un šogad organizējot izstādi, jo sevišķi piedomājām pie tā, lai izstādes apmeklējums būtu gan noderīgs un ērts, gan drošs.»

Nozares, tehnikas un tehnoloģiju jaunumi vienuviet

Arī šogad mežsaimniecības, industriālās tehnikas un transporta nozares izstādē bija plaši pārstāvētas. Sarunās ar meža apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzējiem, meža īpašniekiem izstādes laikā bija iespēja uzzināt, kā apsaimniekot mežu efektīvi un ilgtspējīgi, kā gūt peļņu no sev piederoša meža ilgtermiņā. Privāto mežu īpašnieki varēja uzzināt vairāk par finansiālu atbalstu meža platību palielināšanai. Kā arī mežu īpašnieki un citi profesionāļi, kas veic darbus mežā,  varēja apskatīt, izvērtēt priekšrocības un atšķirības starp dažādu ražotāju meža mašīnām (gan lielā mežizstrādes tehnika, gan nelielākas vienības kopšanas cirtēm), mežsaimniecībā paredzēto aprīkojumu (dažāda izmēra un pielietojuma piekabes, ķēdes, eļļas, rezerves daļas, darba apģērbs un aprīkojums, krūmgrieži, utt.) un pakalpojumiem.

Kā ierasts, izstādes ietvaros norisinājās arī izglītojošā programma, šajā reizē ar galveno tēmu «Lauksaimniecība un mežsaimniecība – nākotnes perspektīvas». Par būtiskāko esošajā situācijā nozarē un attīstību nākotnē vēstīja pārstāvji no Zemkopības Ministrijas, Lauku atbalsta dienesta, Latvijas Meža īpašnieku biedrības, Zemnieku Saeimas, kā arī citi eksperti. Piemēram, savā prezentācijā A.Muižnieks, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs stāstīja: «Mūsu dzīvē arī mežsaimniecībā ir ienākušas jaunākās tehnoloģijas. Piemēram, jau izmantojam dronus, lai apsekotu savus mežu īpašumus, konstatētu bojājumus, uzskaitītu kokus, un nākotnē tehnoloģiju izmantojuma iespējas pieaugs. Kā arī – mežsaimniecība un kokapstrāde ir ļoti nozīmīga reģionu ekonomikai, tāpēc nākotnē mums ir jāstrādā pie tā, lai Latvijā arvien vairāk pievienotu vērtību kokmateriāliem, ko eksportējam. Un lai palielinātu Latvijas mežu ražību, jādomā, kā lietderīgāk izmantot zemi, kas ir mūsu galvenais resurss. Pasākumi tā īstenošanai ir saistīti ar ģenētisko kvalitāti, kopšanu, hidroloģiskā režīma uzlabošanu, ilgtermiņa ieguvumu dominanci, nīkstošo audžu atjaunošanu, mežsaimniecisko risku samazināšanu un augsnes auglības palielināšanu.» Jaunums šajā reizē – semināri un prezentācijas tika filmētas, un pēc izstādes ikvienam ir iespēja video noskatīties sev ērtā laikā.

Izstādes vadītāja Laura Lūse aicina: «Izmantojiet iespēju un atskatieties uz izstādi, gūstiet jaunas atziņas arī pēc izstādes norises. Mūsu mājaslapā ir publicēta informācija par izstādes dalībniekiem, īpašiem notikumiem izstādē, kā arī ir pieejamas visu semināru prezentācijas video formātā. Ieskatieties šeit – https://ej.uz/Ramava_izstade».

Kokgāzēju profesionālās sacensības kopā ar Ogres tehnikumu

Jau ierasts, ka ik rudeni izstādes laikā Rāmavā norisinās kokgāzēju profesionālās sacensības, ko organizē SIA A.M.L. (Izstāžu komplekss Rāmava) sadarbībā ar Ogres tehnikumu. Meistarības paraugdemonstrējumi un sacensības norisinājās visas trīs dienas.

Šogad sacensībās bija aicināti piedalīties Latvijas meža nozares pārstāvji un izglītības iestāžu audzēkņi. Lai noteiktu profesionālāko, ātrāko un drošāko dalībnieku, kokgāzēji meistarības prasmes demonstrēja un sacentās sacensību laukumā divas izstādes dienas. Sacensību disciplīnās ietilpa koka (simulācijas stenda) gāšana, ķēdes maiņa, kombinētā garumošana, precīzā garumošana un noslēgumā – zarošana. Papildus tehniskajām disciplīnām, dalībnieku izveicības pārbaudei, kā ierasts bija arī stafete «Fermera pastaiga» un otra stafete,  mazāk manīta, bet svarīga dalībai pasaules čempionātos – komandas stafete. Ogres tehnikuma pedagogs, starptautiskās kokgāzēju komandas treneris Armands Lapiņš stāsta, ka «Šīm sacensībām gatavojāmies sevišķi rūpīgi, domājot jau par 2021. gada maijā paredzētajām Eiropas Jauno mežsaimnieku profesionālās meistarības sacensībām, kuras organizēt tiesības ir saņēmis Ogres Tehnikums. Sacensībās izstādes laikā laukumu izkārtojums tika veidots tā, lai pārbaudītu, cik ērti šādā laukumu izkārtojumā būs darboties gan sacensību tiesnešiem, gan dalībniekiem. Iecere un pūles sevi attaisnoja. Un priecē arī fakts, ka šajā reizē pievienojās jauni interesenti tiesnešu pulkā. Tiesnešiem ir jāspēj precīzi veikt mērījumus, pamanīt pārkāpumus, kā arī atbalstīt jaunākos dalībniekus, ja tiem nesokas. Sacensībām 2021. gada maijā ir nepieciešams spēcīgs, kompetents un objektīvs tiesnešu korpuss, tāpēc aicinām arī citus interesentus pievienoties Latvijas kokgāzēju komandas treniņu nometnēm Ogres tehnikumā, lai pievienotos tiesnešu pulkam un kopā veicinātu mežsaimniecības nozares kokgāzēju sekcijas attīstību».

Papildus kokgāzēju sacensībām, šajā gadā jaunums bija kokkopju/arboristu meistarības paraugdemostrējumi un sacensības. Kokkopji/ arboristi demonstrēja drošu darba izpildi vairākās disciplīnās: «Mastu pastaiga», «Cietušā glābšana», maisiņa mešanas mērķī  un kā pārsteiguma disciplīna – «Darbs ar virvēm», kur dalībnieki veicamo uzdevumu uzzināja, tikai ierodoties sacensību norises vietā. Šis uzdevums bija paveicams, veidojot virvju–bloku sistēmas, lai pārvietotu kravu horizontālā līmenī 5m distancē. Par «kravu» parūpējās Moller Auto Krasta pārstāvji, nododot sacensību dalībnieku uzdevumu izpildei apvidus auto VW Amarok.

Demonstrē namdaru profesijas prasmes

Vēl viens jaunums šajā gadā – izstādes laikā Rāmavā sadarbībā ar Latvijas Jumiķu apvienību, Ogres tehnikumu un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu norisinājās Jauno Jumiķu konkurss, kurā savas prasmes demonstrēja tehnikumu audzēkņi. Konkursa laikā audzēkņi, profesionālu meistaru konsultēti, veica komandu darba iemaņu pārbaudi uz pieciem dažādiem stendiem: divi slīpie jumti, viens plakanais jumts, viens metāla jumts un fasāde. Ogres tehnikuma pedagogs Armands Lapiņš stāsta, ka «Profesionālās izglītības audzēkņiem, kuri ir izvēlējušies apgūt namdara profesiju, tā bija lieliska iespēja apgūt jaunas prasmes, nostiprināt pārliecību par izvēlētās profesijas pareizību. Prieks bija par jauno namdaru entuziasmu un centību, veicot savus uzdevumus, neskatoties uz nelabvēlīgajiem klimatiskajiem apstākļiem lietus laikā».

Mežistrādes un lauksaimniecības tehnika darbībā

Izstādes ietvaros otro reizi Rāmavā notika arī meža mašīnu (forvarderu) operatoru sacensības. To norisi šogad atbalstīja organizatoru sadarbības partneri SIA Baltic Agro Machinery SIA (Ponsse) un SIA Haitek (Komatsu). Jaunieši U24 un profesionāļi PRO klasē sacentās veiklības braucienos un uzdevumos ar izlozes kārtībā noteiktām meža mašīnām. Šoruden meža mašīnu operatoru disciplīnas trase tika pagarināta un ierīkota tā, lai skatītājiem trasē notiekošo vērot būtu vēl ērtāk. Pēc organizatoru teiktā, ir uzkrāta pieredze un esošo sacensību formātu tiks turpināts attīstīt, palielinot dalībnieku skaitu PRO klasē, distances uzdevumos iekļaujot jaunus uzdevumus un sarežģītākus pārbaudījumus, un padarot šo pasākumu arvien interesantāku skatītājiem un pašiem dalībniekiem.

Interaktīvs jaunums šajā izstādē bija lauksaimniecības tehnikas paraugdemonstrējumi reālos lauka apstākļos vairāku hektāru platībā pļavā tepat Rāmavā. Izstādes laikā tika prezentēti un darbībā demonstrēti John Deere jaunākie traktoru modeļi, kā arī aprīkojums, piemēram, zemes apstrādes tehnika, piekabes. Izstādes apmeklētājiem bija iespēja gan vērot tehnikas demonstrējumus, gan arī pašiem izmēģināt jaunāko John Deere traktortehniku reālos lauka apstākļos. 

Izstādes vadītāja Laura Lūse:

«SIA A.M.L. (Izstāžu komplekss Rāmava) izsaka pateicību visiem izstādes apmeklētājiem un dalībniekiem, mūsu komandai un sadarbības partneriem un viņu komandām, kas rūpīgi strādāja, lai taptu un izstādes laikā veiksmīgi norisinātos visas sacensības un paraugdemonstrējumi, un visiem atbalstītājiem. Paldies par Jūsu uzticību un kopīgu darbu nozares un Latvijas reģionu attīstībā. Kopā mūsos ir spēks. Un kopā mēs sasniegsim vēl vairāk. Vēlam veiksmīgus un ražīgus tālākos darbus un panākumus! Uz tikšanos Rāmavā atkal jau pavisam drīz!»

Laura Lūse, Izstādes vadītāja, Izstāžu komplekss Rāmava

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *