Meža nozares konference 2021

Šī gada 9. decembrī norisinājās ikgadējā «Meža nozares konference 2021», ko organizēja Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, Meža konsultāciju pakalpojumu centru.

Tajā nozares vadošo iestāžu pārstāvji iepazīstināja ar pašreizējām aktualitātēm meža apsaimniekošanā, atbalsta instrumentiem no Eiropas Savienības, turpmāk un jaunajā plānošanas periodā kopumā, izmaiņām kādas gaidāmas Valsts meža dienesta piedāvātajos pakalpojumos, kā arī par privātajos mežos konstatēto biotopu tālāko statusu.

Zemkopības ministra uzruna

Konferenci atklāja  Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Citāti no uzrunas: «Meža sektors un katrs tā dalībnieks ir Latvijas ekonomikas stabilitātes balsts. Augošie nozares ekonomiskie rādītāji to ļauj droši apgalvot.» «Ražojam un eksportējam vairāk un ar augstāku pievienoto vērtību.»

«Mans kā ministra mērķis ir panākt līdzsvaru starp nozares un uzņēmēju vajadzībām un rūpēm par dabas vērtību saglabāšanu un klimatu. Tāpat kā mainās pats mežs, mainās arī ES politika. Šajās pārmaiņās ir gan riski, gan ieguvumi, un es darīšu visu iespējamo, lai pārmaiņas mēs izmantotu sabiedrībai un Latvijas tautsaimniecībai par labu.»

«Mēs visi esam pārliecināti, ka meža īpašnieki var dot būtisku ieguldījumu ES mērķu sasniegšanā. Bet šeit ir svarīgs tieši ilgtermiņa attīstības virziens, kuru nedrīkst ietekmēt īstermiņa skatījums. Ne visiem regulējumiem jābūt tieši pārņemtiem no Eiropas. Mums ir vieta nacionālajai politikai, kas ļautu saglabāt mūsu mežu īpašnieku intereses.» «Tālredzīga Latvijas meža resursu izmantošana dod iespēja gan saglabāt meža īpašnieku intereses, gan sasniegt ES Zaļā kursa mērķus.»

«Mēs iestāsimies par to, lai regulējums nesāk iejaukties meža apsaimniekošanas metožu izvēlē, ierobežojot iespējas izvēlēties katrā situācijā piemērotāko risinājumu.» «Katrai dalībvalstij jābūt iespējai noteikt efektīvāko mērķu sasniegšanas stratēģiju atbilstoši valsts ilgtermiņa mērķiem. Es kā ministrs rūpēšos par nacionālo interešu aizsardzību, Latvijas vides un dabas vērtību saglabāšanu nākamajām paaudzēm un tautsaimniecības izaugsmi. Un meža nozarei tajā ir neatsverama loma.»   «Darba ir daudz un uzdevumi nebūt nav no tiem vienkāršākajiem, bet es ticu, ka strādājot kopā, mēs varēsim mūsu mērķus sasniegt.»

Valsts meža dienesta ģenerāldirektores paziņojums

Aina Stašāne, Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektore savā runā atklāja: «Jaunums ir tas, ka VMD ir jauna stratēģija, kas paredzēta īstenošanai 7 gadu periodā līdz 2027. gadam. Šie mērķi noteikti ietekmēs sadarbību ar mūsu klientiem. Mūsu stratēģiju pirmo reizi vēsturē sākām izstrādāt, aptaujājot mūsu klientu vajadzības un vēlmes. Tas, ko vēlas mūsu klienti – ka tiek nodrošināta vienāda pieeja vienādos salīdzināmos gadījumos visā valsts teritorijā, un tas nozīmē, ka šis ir viens no tiem mērķiem, kas ir kļuvis par zināmu vadmotīvu, lai paredzētu šos pasākumus un sasniegtu šo vienādo pieeju visos salīdzināmos vienādos gadījumos. Līdz ar to esam iekļāvuši savā stratēģijā pasākumus, kurus grasāmies īstenot.

Grasāmies ikdienā biežāk komunicēt ar saviem klientiem, ne tikai pieņemšanas vietās, bet arī Meža valsts reģistrā. Esam plānojuši visiem mūsu pakalpojumiem izveidot videoinstrukcijas, saglabāt klātienes apkalpošanu, iespēju klātienē mācīties darboties digitāli pie datora. Esam iecerējuši izveidot vienotu pakalpojumu sniegšanas procesu, tas nozīmē, ka klientam, neatkarīgi no tā, kurās Latvijas vietās ir īpašumi, pakalpojums tiek sniegts vienādi. Esam iecerējuši arī vienotu zvanu apkalpošanu. Esam iecerējuši pēc pakalpojuma saņemšanas aptaujās pajautāt par to, cik klienti ir apmierināti ar pakalpojuma saņemšanu, un kas būtu tās lietas, kas mūsu darbībā būtu uzlabojamas. Plānojam attīstīt e – pakalpojumus, lai tie būtu ērti, vienkārši, saprotami. Tādēļ plānojam atteikties no mūsu informācijas sistēmas abonēšanas maksas. To grasāmies izdarīt ar 2022. gadu. Informācijas sistēmā Meža valsts reģistrā katrs varēs piekļūt sava meža īpašuma inventarizācijas datiem. Plāns ir paredzēt atteikties no VMD sniegto pakalpojumu cenrāža. Ar 2023. gadu esam iecerējuši izmaiņas valsts nodevās.»

Par pārējiem Meža nozares konferences 2021 tematiem lasiet nākamajā meža avīzes numurā.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *