Meža īpašnieki uzsāk ūpja aizsardzības pasākumus

Latvijas Meža īpašnieku biedrība (LMĪB) šogad uzsāk ūpja Bubobubo aizsardzības projektu privātajos mežos. Projekts tiek īstenots Latvijas Vides aizsardzības fonda izsludinātajā projektu aktivitātē Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana, un projekta gaitā privātos mežos tiks uzstādītas 37 platformas ūpju ligzdošanai.

Dalībai projektā pieteicās LMĪB biedri – gan fiziskas, gan juridiskas personas, atvēlot savus meža īpašumus platformu uzstādīšanai. Ūpim kā lielākajam pūčveidīgajam putnam ir nepieciešamas plašas ligzdas. Līdzīgi kā citas pūču sugas, tas ligzdu pats nebūvē, bet piemērotā substrātā izkašņā bedrīti dēšanai, šīs dēšanas bedrītes sasniedz ievērojamus apmērus: 30–50 cm diametrā ar 6–23 cm dziļumu. Šādās vietās tās apdraud dažādi plēsēji, kā arī putni ir sevišķi jutīgi pret traucējumu. Projekta vadītājs Juris Zalmanis stāsta: «Projektā paredzēts izvietot ligzdošanas platformas ūpim 6–8 metru augstumā koku zaru žuburos vai zaru žāklēs. Un ir cerība, ka kādā no nākamajiem gadiem ūpis izvēlēsies mūsu uzstādītās platformas ligzdošanai».

Kā skaidro projektam piesaistītais pūču eksperts Gaidis Grandāns, ūpju populācijas lielums Latvijā ir ap 8 – 73 ligzdojoši pāri. Smilšakmens atsegumos ligzdojošā populācija gandrīz izzudusi vai izzūdoša. Projekts tiks īstenots ar LVAFA finansējumu 10 971,00 EUR apmērā un ar LMĪB līdzfinansējumu. Ūpju aizsardzības projekts tiks īstenots pusotra gada laikā – 2021.gadā izgatavojot un uzstādot platformas ūpju ligzdām, un 2022. gadā tās apsekojot.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *