Meža īpašnieki mācās uzmērīt baļķus

IMG_2412_cv

Valmierā maija vidū  notika apaļo kokmateriālu uzmērīšanas un kvalitātes vērtēšanas arodapmācības.

Tās rīkoja Meža konsultāciju un pakalpojumu centra Ziemeļvidzemes nodaļas vadītājs Andris Vīrs. Apmācībās kā lektori piedalījās arī minētās iestādes Madonas nodaļas vadītāja Mairita Bondare un Latvijas koksnes kvalitātes ekspertu savienības prezidents Antons Orinskis. Neskatoties uz to, ka daudzi meža īpašnieki pavasarī aizņemti ar lauku darbiem, par apmeklētāju trūkumu pasākumā sūdzēties nevarēja. Uz arodapmācībām bija ieradušies gandrīz 20 interesenti no Beverīnas, Valkas, Kocēnu, Smiltenes, Burtnieku un Siguldas novada, kā arī Cēsīm un Valmieras. Arodapmācību pirmajā dienā lektori Andris Vīrs un Mairita Bondare pastāstīja par koksnes uzbūvi, koksnes īpašībām, apaļo kokmateriālu klasifikāciju, apaļo kokmateriālu kvalitātes vērtēšanu un koksnes vainām. Savukārt praktiskās apmācības nākamajā dienā notika kokzāģētavā «Silver lynx», ko vadīja pieredzējušais koksnes uzmērīšanas un kvalitātes eksperts Antons Orinskis un Meža konsultāciju un pakalpojumu centra speciālists Andris Vīrs. Apmācību dalībnieki iepazinās ar apaļo kokmateriālu sortimentu raksturojošajiem rādītājiem, standartu prasībām, kā arī apaļo kokmateriālu tilpuma noteikšanas pamatprincipiem. Katram interesentam bija iespēja praksē augsta līmeņa speciālistu vadībā veikt kokmateriālu apjoma noteikšanu ar dažādām metodēm un instrumentiem.

Zināšanas noder praksē

Kā pēc apmācībām atzina meža īpašnieks, Beverīnas novada pašvaldības meža apsaimniekošanas speciālists Jānis Fūrmanis, šeit iegūtās zināšanas noteikti noderēs praksē. «Apmācības cenšos apmeklēt regulāri. Pavasarī biju kursos par meža atjaunošanu. Ja ir iespēja, braucu mācīties uz kursiem citās Latvijas vietās. Nesen Ērgļos bija 4 dienu kursi par biogāzi un apkuri. Daļa apmācību bija veltītas mežsaimniecībai. Esmu pārliecināts, ka šāda iespēja ir jāizmanto, sevišķi tāpēc, ka ir bez maksas. Mācījos arī motorzāģu vadītāju kursos. Tur stāstīja par PEFC un FSC meža sertificēšanas shēmām. Domāju, ka nākotnē meža sertifikācijas jautājums būs aktuāls daudziem meža īpašniekiem», ir pārliecināts Jānis Fūrmanis.

Arī meža īpašniece Edīte Leitlande no Brenguļu pagasta atzīst, ka iegūtās zināšanas dzīvē noderēs. «Man pieder 5 hektāri meža. Vēlos saprast, kas notiek ar kokiem, kāda ir to kvalitāte. Nevēlos būt naiva un ticēt visam, ko cilvēki saka. Arodapmācībās uzzināju par koksnes vainām un par to, kā pareizi uzmēra kokmateriālus. Domāju, regulāras mācības var palīdzēt cilvēkam saimniekot prātīgi – tā, lai ir ko cirst arī nākotnē. Šie nav pirmie kursi, kurus apmeklēju. Esmu mācījusies stādīt kokus un arī zāģēt ar krūmgriezi. Protams, darbu profesionāļiem nost neņemšu. Gadās situācijas, kad mežā jāveic neliela apjoma kopšanas darbi – tādus varu izdarīt pati, kāpēc jāiet pie kaimiņa? Tomēr krūmgriezis ir nopietns instruments, nevis tā kā liekas no malas. Divas dienas praktiski ar to darbojoties sapratu, ko spēju paveikt un ko nē,» atzīst meža īpašniece.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *