Meža īpašnieki īstenojuši divus pūču aizsardzības projektus

Latvijas Meža īpašnieku biedrība (LMĪB) šogad pabeigusi darbu pie divu pūču sugu aizsardzības pasākumu īstenošanas savu biedru mežos.

Tika izgatavoti un uzstādīti 45 būri urālpūcei un 37 platformas ūpju ligzdošanai. Projekti tika īstenoti Latvijas Vides aizsardzības fonda projektu aktivitātē Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana, LMĪB pārstāve Aiga Grasmane skaidro, ka būri urālpūcei tika izvietoti īpašumos, kas Pūču sugu aizsardzības plānā iekļaujas urālpūcei prioritārās teritorijās un tie atrodas dažādos Latvijas reģionos, pārsvarā Dienvidlatgalē, Vidzemē un Ziemeļkurzemē.

Savukārt ūpim kā lielākajam pūčveidīgajam putnam ir nepieciešamas plašas ligzdas. Līdzīgi kā citas pūču sugas, tas ligzdu pats nebūvē, bet zemē iedētās olas apdraud dažādi plēsēji, kā arī putni ir sevišķi jutīgi pret traucējumu. Projekta gaitā  LMĪB biedru mežos tika izvietotas ligzdošanas platformas ūpim 6–10 metru augstumā koku zaru žuburos vai zaru žāklēs.

Mākslīgās ligzdvietas tika uzstādītas pērnā gada rudenī, un pavasarī tika apsekotas, lai konstatētu, vai nav apdzīvotības pazīmes. No visiem būriem tikai vienā bija divas pūču olas, visdrīzāk – meža pūces. Kā atzīst projektam piesaistītais pūču eksperts Gaidis Grandāns, šis ir nozīmīgs ieguldījums šo putnu aizsardzībā, jo ligzdvietas var kalpot pat vairāk kā desmit gadus un pamazām putni tās var atrast un izmantot ligzdošanai.

Urālpūces populācijas lielums Latvijā ir starp 1825 un 5381 ligzdojoši pāri. Ūpju populācijas lielums Latvijā ir ap 8 – 73 ligzdojoši pāri.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *