Meža dienu pasākumā atrod lielākos kokus

Maija sākumā Jaunjelgavas vidusskolas skolēni pulcējās meža izziņas pasākumā Aizkraukles novadā saimniecībā «Renderi».

Izzinošas pastaigas laikā četrus hektārus lielajā īpašumā dalībnieki apskatīja meža nogabalus, kuros saimnieko ar dabai draudzīgām metodēm bez kailcirtēm (ar kopšanas un izlases cirtēm) un iepriekšējos gados ar eglēm un melnalkšņiem apmežotās lauksaimniecības zemes.

Deviņos gados – 5cm

Mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā (MDT) «Pūpoli» ietilpstošajā saimniecībā «Renderi» tika atzīmēts «Meža dienu» pasākums. Viens no dienas galvenajiem darbiem bija īpašumā esošo visu resnāko un dabai nozīmīgāko koku uzmērīšana, kas pirms tam nebija veikta. Iepriekšējos gados veikta tikai pie vecās mājvietas augošās egles caurmēra uzmērīšana. 2014. gadā, kad «Renderos» notika pirmais «Meža dienu» pasākums, tās caurmērs bija 86,3 centimetri, 2017. gadā 90,1 centimetrs, 2020. gadā 90,7 centimetri un šogad 91 centimetrs.  Pēdējos gados radiālais pieaugums eglei samazinājies, kas iespējams saistīts ar to, ka 2022. gadā konstatēti mizgrauža bojājumi, kā rezultātā vainaga augšējā daļa nokaltusi. Kāds būs egles tālākais liktenis, rādīs laiks. Tomēr neskatoties uz to vai egle nokaltīs pilnībā, tā dabā turpinās pildīt nozīmīgu ekoloģisko funkciju nodrošinot dzīves un barošanās vietu dažādām sugām. Tāpēc nākotnē nav plānota egles zāģēšana.

Uzzina par lielo koku nozīmi

Papildus eglei īpašumā uzskaitīja vēl piecu sugu 12 liela izmēra augošus ekoloģiskos kokus, kā arī bērza stumbeni ar caurmēru 44 centimetri un egles kritalu ar caurmēru 28 centimetri. Starp augošajiem liela izmēra kokiem kļavas ar caurmēru 64 un 56 centimetri, bērzi ar caurmēru 48, 48 un 44 centimetri, lapegle ar caurmēru 56 centimetri, liepa ar caurmēru 64 centimetri un priedes ar caurmēru 60, 40, 48, 48, 40 centimetri. Jāpiebilst, ka saskaņā ar meža inventarizāciju īpašuma mežaudžu vidējais vecums ir 24 gadi un koku vidējais caurmērs tikai 9,6 centimetri. Tāpēc lielo un dabai īpaši nozīmīgo koku esamība ir ļoti būtiska par ko jāpateicas iepriekšējām paaudzēm, kas kokus ir saglabājušas. Tāpēc arī mūsu pienākums ir darīt visu, lai koki nodzīvo pilnu mūžu un izvēlēties jaunus ekoloģiskos kokus.

Sakopj apkārtni

Pasākuma laikā dalībnieki eksperimentālā kārtā veica daļēji izgāztas egles sakņu apbēršanu ar augsni, ar cerību, ka tas palīdzēs eglei izdzīvot. Tāpat bērni savāca īpašumā esošos sadzīves atkritumus un ar lāpstām pielīdzināja uz ceļa esošās risas. Nākamā gada pavasarī tradīciju plānots turpināt sadarbībā ar Valles pamatskolu un Meža konsultāciju pakalpojumu centru.

Pasākumu rīkoja MDT «Pūpoli» sadarbībā ar Meža konsultāciju pakalpojumu centra Sēlijas nodaļas konsultanti Inesi Ozoliņu un Jaunjelgavas vidusskolas skolēniem un skolotāju Inu Indu.

Raimonds Mežaks, MDT «Pūpoli» pārvaldnieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *