Meža dienu labie darbi

Lai arī «Meža dienas» Latvijā vēl nav beigušās, piedāvājam atskatu uz dažiem no daudzajiem pasākumiem, kas jau veiksmīgi noslēgušies. Tajos piedalījās gan meža un vides speciālisti, gan skolēni un pedagogi.

Sveši atkritumi nav dāvana

«Meža dienu» pasākumi Pārgaujas novadā notiek katru gadu. Šogad īpašu ieinteresētību izrādīja Stalbes vidusskola. Lai labāk saprastu mežu, tajā notikušos dabas procesus un cilvēka veiktos darbus, skolēni un pedagogi uz mežu devās profesionālu Valsts meža dienesta un Meža konsultāciju pakalpojumu centra speciālistu vadībā.
Meža īpašums atradās līdzās šosejai Rīga – Valmiera, tāpēc diena sākās ar sadzīves atkritumu vākšanu, kurus autoceļu tuvumā var atrast bez grūtībām. Plastmasas pudeles, higiēniskās paketes, autiņbiksītes un citi nepatīkami un dabai nepiederoši priekšmeti stundas laikā piepildīja veselus 10 atkritumu maisus. Lai arī, runājot ar cilvēkiem par šo tēmu, neviens neatbalsta atkritumu atstāšanu dabā, reālajā dzīvē viss ir skarbāk un savādāk.
Kad atkritumi bija savākti, pasākuma dalībnieki varēja pievērsties patīkamākām aktivitātēm. Meža īpašnieks vienā no nogabaliem veicis izlases cirti – bērzu nogabalā izzāģēti atvērumi. Lai nodrošinātu meža nepārtrauktību ar sertificētiem selekcionētajiem stādiem, izcirstajos laukumos «Meža dienu» dalībnieki iestādīja egļu ietvarstādus. Vairākiem skolēniem šī bija pirmā saskare ar meža darbiem. Kad koku stādīšana bija paveikta, skolēni iepazinās ar mežsaimniecībā lietotajiem mērinstrumentiem, piemēram, dastmēru, koku augstuma mērītāju un citiem. Aizraujoša bija augošu koku sugu noteikšana. Priedes un egles atpazīšana grūtības nesagādāja nevienam, bet lapu koki bezlapotā stāvoklī bija īsts izaicinājums ne tikai skolēniem, bet arī pedagogiem.
Pēc pasākuma skolnieks Roberts Gūtmanis atzina, ka jūtas labi. «Šodien pēc daudzo atkritumu savākšanas jūtos atvieglots. Iespējams, esmu izglābis kādam meža dzīvniekam dzīvību, jo, kā zināms, atkritumi var apdraudēt dzīvās radības. Mani pārsteidza tas, ka starp vidē izmestajām lietām bija stikla pudeles. Tās taču var nodot pieņemšanas punktos un saņemt naudu. Brīvajā laikā man patīk doties dabā, reizēm nodarbojos ar orientēšanos. Redzu, cik Latvijas daba ir skaista. Tikai cilvēki izmet atkritumus un visu sabojā. Nezinu, ko viņi domā, kad to dara. Laikam slinkums aizvest līdz mājām,» spriež Roberts Gūtmanis.
Arī Roberta klasesbiedrene Alise Elīna Petkeviča ir gandarīta ar labi padarīto darbu. Viņas ģimenei pieder mežs, tāpēc daži meža darbi viņai jau zināmi – piemēram, jaunaudžu kopšana. Šajā pasākumā viņai vislabāk paticis stādīt eglītes.

«Meža dienu» pasākums «Pūpolos»

«Meža dienu» pasākums mežsaimniecības demonstrējumu teritorijā «Pūpoli» notika jau septīto gadu. Šoreiz sadarbībā ar Valsts meža dienestu un Meža konsultāciju pakalpojumu centra Sēlijas nodaļas mežsaimniecības konsultanti Jekaterinu Blauu, piedaloties Vecumnieku novada Valles vidusskolas skolēniem un pedagogiem.
Pasākuma pirmajā daļā visi klātesošie devās uz jaunaudzi, kur veica iznīkušo kociņu papildināšanu ar sertificētu stādāmo materiālu. Pēc tam jaunieši apguva zemes īpašuma robežkupicas atjaunošanas pamatus. Katram dalībniekam bija iespēja piedalīties kupicas uzrakšanas darbos. Tas nebija viegli, jo augsne bija akmeņaina. Pasākuma noslēgumā skolēni un pedagogi ar speciāla āmura palīdzību varēja piedalīties bīstamo koku meklēšanā. Pēc pasākuma daudzi skolēni atzina, ka pasākums bijis interesants, un tādā labprāt piedalītos arī citreiz.
Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *