Rudens, kad bērni un pedagogi vasarā labi atpūtušies un ar jauniem spēkiem atgriezušies skolā ir laiks, kad ne tikai var stādīt mežu, bet arī apgūt jaunas zināšanas.
Līdzīgi, kā pirms dažiem gadiem, kad pandēmijas dēļ «Meža dienu» pasākumi notika rudenī, arī šogad atsevišķas skolas aktivitātēm mežā izvēlējās rudens periodu, lai veiktu koku mērījumus, redzētu egļu astoņzobu mizgraužu bojātas egles un vaboļu ķeramos slazdus, kā arī vasaras otrajā pusē svaigi bojātas egles.
Mācību stunda mežā
Valsts meža dienesta Ziemeļvidzemes virsmežniecības Kocēnu nodaļas darbinieki un Meža konsultāciju pakalpojumu centra Ziemeļvidzemes nodaļas vecākais konsultants Andris Vīrs šoreiz bija parūpējušies, lai Cēsu 2. pamatskolas 9. klašu skolēni ģeogrāfijas stundas ietvaros, varētu doties uz privātu mežu Gaujas Nacionālajā parkā, Raiskuma pagastā un apgūtu mācību stundu mežā. Arī skolas direktore Ija Brammane skolēniem bija sagatavojusi pētnieciskā darba uzdevumus, palīdzēja arī skolotāja Anna Soročinska. Meža speciālisti nodrošināja skolēnus ar koka augstuma un caurmēra mērinstrumentiem. Jauniešiem bija iespēja atkārtot savas zināšanas par koku sugām un uzzināt, kā notiek gatavošanās jaunaudzes izveidei pēc meža nociršanas sanitārajā vienlaidus cirtē.
Pētnieciskā darba mērķis bija novērtēt koka ekonomisko, ekoloģisko un sociālo vērtību un to ietekmējošos faktorus, atkarībā no koka sugas, atrašanās dabā, tā stāvokļa un stumbra tilpuma, sadarbībā ar pieredzējušiem meža nozares darbiniekiem.
Katrs skolēns brīvi izvēlējās augošu vai nokaltušu koku un noteica tā parametrus un vērtības. Lai izrēķinātu stumbra tilpumu, ar palīgierīču palīdzību izmērīja augstumu un caurmēru. No caurmēra izrēķināja koka šķērslaukumu. To pareizināja ar veidskaitli, kurš atrodams speciālā tabulā un koku sugām atkarībā no augstuma atšķiras. Kad tilpums bija noteikts, viņi novērtēja vietu, kur aug koks un fiksēja ietekmējošos dabas apstākļus (augsni, tās mitrumu, slīpumu), koka naudas vērtību, spēju absorbēt ogļskābo gāzi un saražot skābekli.
Kad koku vērtēšana bija pabeigta, pieredzējušais mednieks Andris Vīrs parādīja savu savvaļas medījamo dzīvnieku izbāzeņu kolekciju. Kā pēc pasākuma atzina vairāki skolēni, tad viņi bija ļoti apmierināti ar mācību stundām mežā un labprāt līdzīgā pasākumā piedalītos arī nākotnē.
Raimonds Mežaks, mežkopis