Meža Ābece jāapgūst jau bērnībā

_D8D9792-Sigita_cv

No 2005. gada katru otro gadu Latvijā tiek rīkots pasākums skolēniem un meža īpašniekiem «Meža ABC». Kuldīgā tiekoties ar pasākuma idejas autori Sigitu Vaivadi uzzinājām, ka jau šī gada septembrī tiks uzsākta 2015. gada «Meža ABC» plānošana, kas notiks 15. un 16. maijā.

Zināšanas IR jānodod

Pasākums radies pateicoties Sigitai Vaivadei, kura audzinot savus bērnus, izpratusi, cik liela ir viņu interese jau agrā bērnībā pēc zināšanām, īpaši tām, kuras nedod skola. «Laukos bērniem ir ļoti slikta sociālā situācija, kur nu vēl finansiālā. Ja mēs meža lietas nemācam skolā un nevaram iedot pašu pamatu, tad tā ir bezcerība. Šeit valsts atbalsts būtu nepieciešams 100%. Tās ir situācijas, sajūtas, atmiņas, kas paliek bērnos uz mūžu. To, vai bērniem tas ir saistoši, var redzēt pēc viņu acīm – tās mirdz, ja zināšanu apguve aizrauj. Caur bērniem šī informācija nonāk līdz pieaugušajiem. Arī mēs, pieaugušie, ļoti daudz ko nezinām. Skolā mums daudzas lietas nemāca, tie liekas it kā sīkumi, bet no tiem kopā veidojas visa lielā Meža Ābece,» ir pārliecināta Sigitas Vaivade.

Viņa arī atceras, ka pirmajā gadā (2005.) pasākums tapa strādājot vēl Valsts meža dienestā, ar domu sniegt meža īpašniekiem zināšanas nedaudz jaunā formā. «Bijām Zviedrijā, redzējām kā tur strādā ar bērniem speciāla šim mērķim izveidota aģentūra, ko finansē valsts. Uzņēmumi apmācībai dod jaunāko tehniku. Radās spārnotais sapnis veidot apmācības dabā – ar meža sajūtu apkārt. Pirmajā gadā bija 700 apmeklētāju. Daži bija ļoti skeptiski, taču pasākuma laikā attieksme mainījās. Bērniem bija ļoti interesanti un aizraujoši, viņi dabā izmainījās, viņos radās pozitīvisms, jo daba iedvesmo. Pozitīvais ar atsauksmēm nāca atpakaļ,» atceras «Meža ABC» radītāja Sigita Vaivade.

Profesionālisms ar atpūtu

«Mums, mežkopjiem, bijušajiem un esošajiem kolēģiem tā ir pozitīva kopā būšanas iespēja, darot noderīgu darbu. Kolēģi, kuri atbalsta šo ideju, brauc no visas Latvijas. Bērni uzņem šo pozitīvismu no mums. Prieks ir vienīgā no emocijām, kas mūsos veido pozitīvismu. Nododot bērniem savas zināšanas, radot bērnos izpratni par mežu un dabu kopumā, iepazīstinot, ieinteresējot un izglītojot skolēnus par meža audzēšanas ciklu un procesiem mežā – kā sagatavo augsni, stāda, kā kopj, kāpēc tas viss ir vajadzīgs, mēs gūstam prieku. Mēs taču to stāstam nākamajiem mežkopjiem un nākamajiem meža īpašniekiem. Bez tam nākamajiem mežkopjiem ir jāuzzina par koksnes pievienoto vērtību. Mēs varam izaudzēt mežu, bet vērtību koksnes produktiem pievieno dažādu koksnes izstrādājumu un lietu ražotāji,» saka Sigita Vaivade.

«Krīze iestājās 2011. gadā, kad sapratu, ka valsts finansējums sedz labi ja vienu piekto daļu no nepieciešamā. Par tā brīža atbalstu saku «Liels paldies!» Raivo Osim no SIA «Metsaforest Latvia», kura ģimenē arī aug vairāki bērni. Viņš ar savu izpratni par šādu apmācību nepieciešamību Latvijas mežkopības nozarei atbalstīja pasākuma «Meža ABC» norisi gan morāli, gan ar informāciju, gan piesaistot uzņēmēju interesi un finansējumu.

Šobrīd bez virsmežniecību darbiniekiem pievienojušies arī organizāciju un uzņēmumu pārstāvji, kas vēlas parādīt jaunajiem mežkopjiem savu darba procesu. 2013. gadā pasākumā dalību pieteica ap 3000 skolēnu. Bija jāveic izloze, jo iespējas uzņemt bija tikai 1300 skolēnus.

Pēc nozares gada balvas Zelta Čiekurs saņemšanas mani uzrunā uzņēmumi, kas vēlas piedalīties, tādēļ ceru, ka 2015. gada pasākumam finansējums pietiks. Sāksim gatavoties jau septembrī.

Ļoti vēlētos, lai pasākumu apmeklētu tie bērni, kas izprastu tā būtību, nevis pildītu skolotāju pavēles. Būtu jāpārliecinās, vai iespēju piedalīties viņi ir gatavi novērtēt. Varbūt tad arī apkārtne pēc pasākuma būtu mazāk piegružota, ja bērni saprastu, ka mums jārūpējas arī par tās sakopšanu,» domā Sigita.

Paldies visiem, kuri saprot!

2013. gada pasākuma organizēšanā piedalījušies Meža īpašnieku biedrība «Meža konsultants», Meža attīstības fonds, SIA Vika Wood, Valsts meža dienests, SIA «Mars», SIA «Rajaks», SIA «Vēvers», SIA «Campus», SIA «Metsaforest Latvia», SIA «MKM mežs», SIA «Krauzers», SIA «Bergvik Skog», SIA «Rottneros Baltic», Latvijas mežzinātnes institūtu «Silava», SIA «Grigaļi», SIA «Kurekss», SIA «Laskana», SIA «Mežinieks RS»,  kokkopju arboristu biedrību, biedrību «Meža projekti», Meža konsultāciju pakalpojumu centrs.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *