Mājīgums interjeram un prieks sirdij

DSC_5665_cv

Iespēja Ziemassvētkos dāvāt saviem mīļajiem sniegpārsliņas, eņģelīšus – visu, ko vien sirds vēlas. Koks ir interesants un klasisks materiāls – silts, mīļš un patīkams, kuru mākslinieki vienmēr ir izmantojuši un apgleznojuši.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, sev tuviem, mīļiem cilvēkiem, draugiem varam pagatavot īpašas – apgleznota  koka dāvanas, kuras padarīs mājīgāku ne vien interjeru, bet sildīs arī sirdi ar patīkamām atmiņām.

Gleznojot uzsver skaisto un individuālo

«Apgleznoti koka priekšmeti padara interjeru mājīgāku,» atzīst gleznotāja Ingemāra Treija, kura glezno ne tikai uz audekla, māca gleznot citus, bet kopš 2000. gadu sākuma apglezno arī mēbeles.  Gleznotāja Ingemāra Treija ir pārliecināta, ka apgleznot mēbeles vai koka priekšmetus vislabāk uzticēt profesionālim, taču mūsdienās daudzi cilvēki aizraujas ar dažādiem mākslinieciskiem hobijiem, tāpēc iesaka to mēģināt darīt arī pašiem. Viņa uzsver, ka vislabāk gleznot uz koka, nevis finiera vai līdzīga materiāla.

Ingemāra Treija strādā kopīgi ar vīru mākslinieku Leonu Čivli, kurš mēbeles restaurē, bet viņa pēc tam tās apglezno ar ziediem, ainavām un citiem elementiem. Apgleznoto mēbeļu klāstā ir arī senas pūra lādes, uz kurām māksliniece vai nu atjauno kādreizējo zīmējumu vai arī piedāvā savu gleznojuma versiju, kāda tā varētu izskatīties un iederēties interjerā. «Antīkas mēbeles ir apgleznojuši senie latvieši un koka apgleznošana  turpinās arī mūsdienās. Veco meistaru gleznojumus var apbrīnot,» atzīst māksliniece. Aktuāli ir gleznojumi uz dažādiem sadzīves priekšmetiem, taču apgleznot var praktiski visu, kas darināts no koka, – uzskata Ingemāra, kura veido brīnišķīgus zīmējumus uz kumodēm, skapju durvīm, slēģiem un citām koka mēbeļu virsmām. Apgleznojusi arī koka pastkastītes, uz kurām veidojusi cilvēku portretus, un pat leļļu ratus.

Vislabāk uz tumša fona

Tirdzniecības vietas piedāvā koka kastītes, lādītes, kuras var izvēlēties gleznošanai, bet visskaistāk gleznojums izskatās uz veciem koka priekšmetiem. «Vispirms jāizvērtē, kāds ir koka pamats, kokam pievienotā vērtība, ka tam ir savs raksturs, kas labi saskanēs ar gleznojumu,» atzīst I. Treija. Viņa neiesaka izvēlēties pārāk gaišus koka priekšmetus, jo tie kontrastēs ar gleznojumu. Koka priekšmetus iespējams ietonēt, izmantojot beici vai krāsu.  «Sākumā jāizdomā motīvs, kas tiks attēlots gleznojumā, kuru var papildināt, liekot lietā savu fantāziju. Izvēlēto sākumā vajadzētu ar zīmuli uzzīmēt uz papīra, lai izvērtētu, vai zīmējuma izmērs būs atbilstošs izvēlētajam koka priekšmetam. Var ar zīmuli zīmēt uz koka, bet, tikai ieskicējot kontūras, taču to var darīt arī ar krāsu.»

Piemērotākās – eļļas krāsas

Gleznot var gan ar akrila, gan ar eļļas krāsām. I.Treija praktizē  gleznot ar eļļas krāsām.  «Ar akrila krāsām ir grūtāk gleznot, un tāpēc vajadzīga lielāka meistarība. Akrils ātrāk žūst, bet, ar eļļas krāsām gleznojot, ir vieglāk izlabot zīmējumu, ja kaut kas nav sanācis. Tas it īpaši svarīgi ir iesācējiem.» Jāņem vērā, ka eļļas krāsa žūst vairākas dienas. Tad jāizvēlas atbilstošas otas, kā arī vajadzīgs paliktnis, uz kura krāsas sajaukt. Par krāsu atšķaidītāju ieteicams izvēlēties terpentīnu. Nepieciešama arī laka, kas darba noslēgumā jāpārklāj gleznojumam. I.Treija iesaka izvēlēties profesionālu laku, ko izmanto mākslinieki, vai laku, kas veidota uz ūdens bāzes un nerada mēbeļu lakām raksturīgo dzeltenīgo nokrāsu. «Lai izveidotu skaistu gleznojumu, nepietiek tikai ar pāris krāsām, jo darba procesā tās ieteicams jaukt un pludināt.  Ja tiek gleznots uz finiera vai «svaiga» koka, tad vispirms ieteicams uz koka virsmas uzklāt laku, jo koks labi uzsūc krāsu un arī gleznojot to iesūks sevī.» Gleznojot uz koka, māksliniece mudina būt pacietīgiem, jo darba process būs pakāpenisks. Kad pirmā krāsas kārta ir uzklāta, ļauj tai nožūt, tikai pēc tam veic korekcijas un turpina gleznot, kamēr darbs ir gatavs.

Paša gatavota dāvana

Iesācējiem I.Treija iesaka vispirms savu talantu izmēģināt, apgleznojot dažādus sadzīves priekšmetus – koka virtuves dēlīti vai tā rokturi, ķebli, drēbju pakaramos. Tuvojoties Ziemassvētkiem, var apgleznot koka svečturi, laimes pogas no koka, ko var uzdāvināt tuviem, mīļiem cilvēkiem, draugiem, taču ieteicams iepriekš patrenēties uz papīra,  jo darba virsma ir maza un tāpēc zīmējums būs smalks. Gleznojumā atbilstoši Ziemassvētku tematikai var atainot sniegpārsliņas, eņģelīšus – visu, ko vien sirds kāro.

Una Zeltkalne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *