«LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā «Mazsili» darbu sāk vaskošanas iekārta

Līdztekus A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM sēklas un stādi» Strenču un Podiņu kokaudzētavām, kokaudzētava» Mazsili» ir viena no vismodernākajām kokaudzētavām Baltijas valstīs.

Šeit darbojas ietvarstādu šķirošanas un iepakošanas līnija, kā arī tikko iegādāta un darbu sākusi jaunā stādu vaskošanas iekārta.

Pakošanas līnijas kāpina ražīgumu

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM sēklas un stādi» kokaudzētava «Mazsili» ir viens no lielākajiem darba devējiem Sabiles apkārtnē. Uzņēmumā strādā vidēji ap 65 darbinieku, zina stāstīt kokaudzētavas «Mazsili» vadītājs Kārlis Strazdiņš. Kokaudzētavas platība ir 47 ha. Lai gan kokaudzētava šeit atrodas no sešdesmito gadu beigām, daļa platības izveidota vietā, kur vēl pirms 10 gadiem zaļoja mežs.

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM sēklas un stādi» direktora vietniece pārdošanas jautājumos Irēna Aleksejuka «Meža Avīzei» pastāstīja, ka šis gads ir nozīmīgs ar to, ka 9 uzņēmumā esošajās kokaudzētavās izaudzēti un gatavi pārdošanai vairāk kā 52 miljoni stādu, no tiem audzēti pēc jaunajām tehnoloģijām 47 miljoni (ietvarstādi un kailsakņu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu) un klasiskie kailsakņi 5 milj.gab. Tas nozīmē, stādi pietiks visiem, kuri plāno mežu atjaunot vai ieaudzēt no jauna.

Kā bija plānots, tagad visās trijās «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavās – «Strenči», «Podiņi» un «Mazsili» strādā gan stādu šķirošanas un pakošanas līnijas, gan stādu vaskošanas iekārtas un saldētavas. Ievērojot «LVM sēklas un stādi» Latvijā izstrādāto ietvarstādu audzēšanas tehnoloģiju, stādu šķirošanas un pakošanas līnijas izgatavotas pēc pasūtījuma un ir pirmās šāda veida meža stādu pakošanas līnijas Baltijas valstīs. Vienas šādas līnijas darba ražīgums ir 200 000 priežu vai egļu stādi dienā.

Saldētavas kokaudzētavās pagarina sezonu

«Ierīkotās saldētavas dod iespēju kokaudzētavām darboties rudens sezonā, strādājot līdz pat decembrim. Stādus liekam saldētavā rudenī, un jau agrā pavasarī tie gaida stādīšanas sezonas sākumu. Saldētavā varam ievietot 4,3 – 5 miljonus stādu. Šoziem kokaudzētavā «Mazsili» abās saldētavās pavasari gaidīja 4,7 milj. egles, priedes un bērza stādi,» atklāj A/S «Latvijas valsts meži» (LVM) struktūrvienības «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavas «Mazsili» vadītājs Kārlis Strazdiņš. Saldētavas tiek izmantotas arī tam, lai uz lauka un poligonā esošajiem stādiem pavasarī aizkavētu strauju plaukšanu. Saldētavas izmanto stādu dzesēšanai, līdz ar to tos saglabājot stādīšanai līdz maijam – jūnijam.

Stādu apstrāde pret kaitēkļiem

Visi «LVM sēklas un stādi» tirgotie skujkoku stādi tiek apstrādāti aizsardzībai pret smecernieku ar atļautajiem inteksicīdiem, šobrīd ar «Aktara». Inteksicīda reālais darbības laiks ir 1 mēnesis pēc stādu apstrādes, kuras datums norādīts uz stādu iepakojuma. Rudenī, otrajā smecernieku izlidojuma laikā būtu jāvēro, vai stādi netiek bojāti, un pie nepieciešamības tie būtu jāapstrādā atkārtoti. Inteksicīds iesūcas kokā caur saknēm un darbojas tikai pret smecernieku bojājumiem, pret dzīvnieku bojājumiem stādi jāaizsargā papildus.

Kā alternatīva metode, apstrādei ar ķīmiju, pret smecernieku bojājumiem tiek izmantota apstrāde ar vasku. Šī metode ir dabai draudzīga un cilvēka veselībai nekaitīga. Apstrādāt ar vasku plānots 10 % no visa «LVM sēklas un stādi» saražotā stādu apjoma. Šādus stādus paredzēts izmantot bīstamākajās cirsmās – svaigās cirsmās, kur ir liela smecernieku koncentrācija.

«Tikko esam sākuši strādāt ar jauno stādu vaskošanas iekārtu. Darbojamies tādā kā izmēģinājuma režīmā, lai līdz rudenim sasniegtu darba efektivitāti. Apstrādes ar vasku darbs notiek ar rokām, apstrādāts tiek katrs stāds atsevišķi, uz katru stādu tiek izmantoti apmēram 6 grami vaska, tādēļ šādu stādu cena ir augstāka. Tiek vaskoti arī ietvarstādi,» stāsta kokaudzētavas «Mazsili» vadītājs Kārlis Strazdiņš.

Kādus stādus stādīt

Katrai koku sugai ir savas izcelsmes, tādēļ, pirms plānot stādu iegādi, vajadzētu painteresēties kokaudzētavā, lai stādus iegādātos stādīšanas vietai piemērotā kokaudzētavā. Piemēram, eglei ir trīs izcelsmes reģioni –Austrumu, Centrālais un Rietumu) ar stingri noteiktām robežām. Priedei – divi (Austrumu un Rietumu), bērzam – divi  (Austrumu un Rietumu) un A der visā Latvijā, bet pretēji neder. Tādēļ vienmēr kokaudzētavā tiek uzdots jautājums «Kur ir plānots šos stādus stādīt?».

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavā «Mazsili» izaudzētos stādus ieteicams stādīt Dienvidkurzemē, Ziemeļkurzemē , Zemgalē. Ja stādi iestādīti neatbilstošā zonā, tie, piemēram, var sākt plaukt agrāk un regulāri apsalt.

Ja ir jāizvēlas starp kailsakņu stādiem ar uzlaboto sakņu sistēmu vai ietvarstādiem, uzlaboto sakņu sistēmu vairāk iesaka aizaugošās vietās, kur ir apaugums, ātrāk aizzeļošas platības. Tādi ir pieejami bērza, egles un melnalkšņa stādi. Šādi stādi ir lielāki, izturīgāki, sakņu sistēma ir spēcīgāka. Tādēļ no nākamā gada bērza ietvarstādi vairs netiks piedāvāti nevienā LVM kokaudzētavā, tikai kailsakņu stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu.

Kailsakņu stādus ieteicams iestādīt nedēļas laikā. Galvenais, lai stādi nesāktu plaukt, sakne neizžūtu. «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavu piedāvātais iepakojums – plastmasas maisi ir piemēroti stādu neilgai uzglabāšanai. Stāds neizkaltīs, bet no siltuma var sākt plaukt.

Ietvarstādus var uzglabāt ilgāk. Kaste, kurā iepakoti ietvarstādi, ir paredzēta atplēšanai. Uz iepakojuma ir parādīts kā pareizi atvērt kasti. Vienā kastītē ir 100 ietvarstādi. Ne maisus ar stādiem, ne arī kastes neiesakām uzglabāt atklātā saulainā vietā, lai stādi nesakarstu un neizžūtu, bet novietot ēnainā vietā.

Pieejamās meža koku sugas

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» iekšienē palielinās priedes atjaunošanas apjomi, līdz ar to palielinās priedes ražošanas īpatsvars. Palielinājies arī bērza apjoms. Kalsnavas kokaudzētavā turpinās hibrīdapses ražošana un realizācija. Melnalkšņa stādi pieejami Mazsilu kokaudzētavā. Saldā ķirša meža stādi pieejami Kalsnavas kokaudzētavā. «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās pieejami gan priedes, egles, bērza, melnalkšņa, hibrīdapses  kailsakņu stādi un ietvarstādi, lapegles, ozola, oša, kļavas, liepas kailsakņu stādi, saldā ķirša ietvarstādi.

«Pirms došanās uz kokaudzētavu, vajadzētu vispirms piezvanīt vismaz pāris dienas iepriekš un norunāt vēlamo stādu saņemšanas laiku. Pirms izsniegšanas stādi tiek sagatavoti: vai nu izvesti no saldētavas, vēsinātavas, vai noņemti tieši no lauka, šķiroti un pakoti. Piesakot dažas dienas iepriekš nebūs jāgaida arī pie stādu saņemšanas rindā. Protams, šogad, kā jau katru gadu ir arī saražoto stādu rezerve, bet tā nekad nav garantēta, ja nav noslēgts līgums. Garantija ir, ja tiek noslēgts līgums par stādu iegādi,» atgādina kokaudzētavas «Mazsili» vadītājs Kārlis Strazdiņš.

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavu izaudzētie stādi ir ar pievienoto ģenētisko vērtību. Gadu no gada tos pasūta un iegādājas gan Latvijas meža apsaimniekošanas uzņēmumi, gan privāto mežu īpašnieki.

Stādu cenas ir pieejamas mājas lapā: www.lvm.lv

Latvijas valsts mežos iestādīto «LVM Sēklas un stādi» saražoto stādu daudzums:

• 2009. gadā 24 miljoni;

• 2010. gadā 27 miljoni;

• 2011. gadā 33 miljoni;

• 2012.gadā 33 miljoni;

• 2013 gadā  –  29.6 miljoni – fakts

• 2014. gadā * – 26.2 miljoni.

* – plānotais apjoms

 

Realizācija 2014. gadā pa sugām kopā visās «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās:

P   22.1 milj,

E  23.7  milj.

B  6 milj.

Hibrīdapse – 0.5 milj.

Citas sugas kopā –  0.016 milj.

Pavisam kopā  52.5 milj. stādu.

Latvijā plānots pārdot – 44 milj.

 

Realizācija 2014. gadā pa sugām «LVM Sēklas un stādi» Mazsilu kokaudzētavā:

P   9.3 milj,

E  3.3  milj.

B  1.7  milj.

Kopā – 14.29 milj.

 

Kokaudzētavu adreses

• Strenču kokaudzētava – «Kociņi», Trikātas pag., Beverīnas novads, LV–4731.Vadītājs – Jānis Zvejnieks – tālrunis 29395418, e–pasts: j.zvejnieks@lvm.lv Dekoratīvo stādu tirdzniecība   Ilze Valdēna tālrunis 26666299

• Mazsilu kokaudzētava –«Mazsili», Abavas pagasts, Talsu novads, LV–3294, vadītājs Kārlis Strazdiņš, tālrunis 29178389, e–pasts: k.strazdins@lvm.lv

• Podiņu kokaudzētava –«Podiņi», Indrānu pagasts, Lubānas novads, LV–4827, Vadītājs Jānis Siksalietis, tālrunis 29197339, e–pasts: j.siksalietis@lvm.lv

• Kalsnavas kokaudzētava – Pārupes 7, Jaunkalsnava, Kalsnavas pag., Madonas novads., LV4860. Vadītājs – Jānis Lapše tālrunis 29435141, e–pasts: j.lapse@lvm.lv, Dekoratīvo stādu un hibrīdapses tirdzniecība – Aija Vītoliņa, tālrunis 26528088

• Daugavpilī – Stādu tirdzniecības laukums Vizbuļu ielā 4b (šoseja Rīga – Daugavpils, iepretim DUS Dinaz). Dekoratīvo stādu tirdzniecība.  Renāte Magazniece – tālrunis 28354429,  e–pasts: r.magazniece@lvm.lv

•  Daugavpilī – Stādu tirdzniecības laukums.Vecstropi, Naujenes pagasts (BN Kurši teritorijā) Dekoratīvo stādu tirdzniecība.  Renāte Magazniece – tālrunis 28354429, e–pasts: r.magazniece@lvm.lv

• Salaspilī – stādu tirdzniecības laukums. Miera ielā1, ieeja no Rīgas ielas (Salaspils Botāniskā dārza teritorijā). Dekoratīvo stādu tirdzniecība. Silvija Apšiniece,t. 29354440, e–pasts: s.apsiniece@lvm.lv

• Jelgavas kokaudzētava – Rīgas ielā 54a, Jelgava, Vad. Sintija Apse, tālrunis 26403462 e–pasts: s.apse@lvm.lv, , Maija Vāvere tālrunis 26403463

• Valmieras kokaudzētava – «Stādaudzētava», Valmieras pag., Burtnieku novads., LV–4219 Tālr./fakss 64238388 Vad. Zaiga Rožlapa, e–pasts: z.rozlapa@lvm.lv tālrunis26678924 . dekratīvo stādu tirdzniecība Gunta Plotņikova, tālrunis 28358263

• Popes kokaudzētava – Platene, Tārgales pag., Ventspils novads LV–3614, Tālr./fakss63630871 Vad. Lidija Ķemlere tālrunis 26599543e–pasts: l.kemlere@lvm.lv. Dekoratīvo stādu tirdzniecība Baiba Viļuma, t. 27878015

• Pļaviņu kokaudzētava – «Gostiņos», Aiviekstes pag. Pļaviņu novads, Tālr./fakss 65134122 Vad. Agita Ceruka, tālrunis 26695318 e–pasts: a.ceruka@lvm.lv. Dekoratīvo stādu tirdzniecība Oksana Cvetkova, 27883656

• Smiltenes kokaudzētava – «Kokaudzētava», Silva, Smiltene, Launkalnes pagasts, Smiltenes novads, LV–4729, Vadītāja Baiba Miķe, tālrunis 26664995, e–pasts: b.mike@lvm.lv

• Līgumu slēgšana : LVM Sēklas un stādi direktora vietniece Irēna Aleksejuka, t. 26566165, e–pasts: i.aleksejuka@lvm.lv

 

Vineta Kalve

Viens Komentārs par «LVM sēklas un stādi» kokaudzētavā «Mazsili» darbu sāk vaskošanas iekārta

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *